Kam dáme v batohu těžké věci, kam lehké, a jak si na sobě batoh dopneme, ovlivní výrazně komfort, se kterým se nám ponese. Správné zabalení batohu je proto téměř stejně důležité, jako to, aby nám sednul.

Těžké věci hned za záda

Naštěstí se však nejedná o žádnou velkou vědu. Stačí se v podstatě řídit jednoduchou fyzikou - těžké věci, které budeme při každodenním pohybu s batohem nejvíce cítit, je dobré si dát zhruba doprostřed výšky batohu co nejblíže zádům. Tady nás nebudou vyvádět z rovnováhy, jako kdybychom je daly příliš od těla či úplně nahoru. Pod lopatky tak umístníme stan, bombu na vaření, potraviny i veškeré hygienické nezbytnosti. A lehkými věcmi, jako je spacák a oblečení, pak vycpeme spodek batohu a zbývající prostory. Oblečení můžeme přitom stejně jako spacák sbalit do praktického kompresního vaku, a ušetřit tak nějaké místo. Určitě je dobré si ale nechat nějaké kousky šatstva volně na docpání prázdných rohů a krajů.

Vše potřebné nadosah

Dalším pravidlem, které se vyplatí mít při balení na zřeteli, je nechat si potřebné věci po ruce. Díky tomu nebudeme muset pokaždé vybalovat celý batoh, když si potřebujeme obléknout rychle větrovku. Mapa, sluneční krém, nepromokavá vrstva oblečení, svačinka, čelovka, to vše si proto dáme do víka batohu, nebo těsně pod něj, či to vhodně rozmístíme do postraních kapes.
Pozor však při upevňování věcí na postraní popruhy batohu. Nic by se kolem nás nemělo za chůze bimbat, vychylovat nás tak do stran a nemotorně se zachycovat za okolní větve. Bundy, fotoaparát i láhev s pitím bychom proto měly přitáhnout pevně, a navíc tak, abychom je při každém otevírání batohu nemusely nepohodlně sundávat.

Nepřetěžovat se zbytečnostmi

Důležité je, brát si do s sebou skutečně jen potřebné věci. Zbytečnosti nejenže zabírají místo v batohu, ale také se brzy pronesou. Krom toho, i když máme batoh velký, neznamená to, že si jej můžeme naložit plný. Váha sbaleného batohu by neměla překročit 25 – 30 % naší tělesné hmotnosti.

Takže dámy, dvě trička na den a lak na nehty je na túře zbytečný luxus, který nechme raději doma. Jinak tam budeme s krásnými nehty, ale s těžkým batohem a zpocené a vyčerpané.

Správné dotažení popruhů je základ

Teď, když už máme batoh správně naložen i zabalen, nezapomeneme, pořádně dotáhnout všechny kompresní popruhy, aby se nám věci uvnitř případně zbytečně nehýbaly a nesesouvaly níž.

A pak si dáme pořádně záležet s dotažením bederního pásu, ramenních i veškerých balančních a bočních popruhů. Jak si na sobě batoh usadíme a kde tak budeme mít jeho těžiště, je možná další důležitý faktor ovlivňující, jak se nám ponese. Ideální postup je následující:

  1. Povolíme bederní pás i jeho boční dotahy, oba nosné popruhy i jejich balanční dotahy.
  2. Nasadíme si batoh a v mírném předklonu nejprve utáhneme bederní pás kolem beder, nikoli kolem pasu, tak, abychom na něm případně unesly celý batoh i po sundání nosných popruhů.
  3. Nyní dotáhneme nosné popruhy, až nám pohodlně dosednou na ramena a narovnáme se. Neměly by se zařezávat, a přebírat tak zbytečně váhu z bederního pásu, který by měl nést až 2/3 váhy batohu.
  4. Následně upravíme balanční dotahy na nosných popruzích, tak aby s rovinou kolmou na osu těla svíraly úhel 30°–40°, a poté i boční dotahy na bederním pásu. Řídíme se u toho především vlastními pocity - batoh by nás neměl táhnout dozadu, ani tlačit dopředu.
  5. Nakonec zapneme prsní popruh a jemně dotáhneme, abychom mohly normálně dýchat.A hurá na túru, tentokrát snad bez bolavých zad a ramen.