V posledních pár letech se na trhu objevila plejáda výrobků splňující tyto požadavky. Jmenujme například již zavedenou vlnu merino, která nás i po několika dnech intenzivní aktivity společensky nehendikepuje, jelikož nezapáchá (na rozdíl od umělých vláken, které mají záhadnou tendenci začít smrdět, již když je taháte z pračky…). Dalším oblíbeným a již osvědčeným „mimodvéřním“ pomocníkem je nafukovací karimatka, která zvyšuje jak izolační schopnosti (což my dámy musíme ocenit i ze zdravotního hlediska), tak několikanásobně i faktor komfortu.


Jaké další outdoorové vychytávky jsou nyní na trhu? Ocenit byste mohly například následující:Kapesní houpačka (cena 360 Kč)

Internetová stránka Smart Store nabízí velmi lehkou kapesní houpačku/hammaku z nylonových lan, kterou lze smotat do malého, nic nevážícího sáčku 13 x 13 cm. Hodit se může na spaní v nerovném terénu, kde stan zkrátka nepostavíte (ale pozor, musíte si být jisté stabilitou počasí) Nebo ji můžete využít jen pro příjemný odpočinek po náročné aktivitě.

Ekoláhev Vapur (120 Kč)

Na stejné stránce lze pořídit ekologickou plastovou láhev Vapur. Láhev je vyrobena z poddajného plastu a po vyprázdnění ji lze smotat tak, že nezabírá více než 5 x 7 cm. Vapurka je inteligentně vybavena malou vestavěnou hliníkovou karabinkou, kterou prázdnou láhev zajistíte ve srolovaném stavu a zároveň si jí prázdnou i plnou láhev můžete pohodlně připevnit k batohu či pasu. Naplněná láhev je oproti jiným nádobám na vodu v podobě sáčku stabilní a může stát samostatně.

„Kosmická strava“

Pokud se chystáte na opravdu náročný trek či velehorský přechod, kdy se každý gram navíc počítá a kdy navíc budete potřebovat hodně energie, může se vám hodit tzv. kosmická strava. Jedná se o jídlo s co nejmenší váhou a rozměry a s co nejvyšší nutriční hodnotou. Jednou z variant je tzv. Manna, ultralehká a praktická směs, která je výborným zdrojem sacharidů a proteinů a po smíchání s vodou nahradí kompletní jídlo. Dobrou variantou je i instantní ovesná kaše (např. Emco), opět zvolte takovou, která je chutná při pouhém smíchání s vodou.

Na trhu je i dehydrovaná instantní strava od německé firmy Travellunch, Jeden balíček „celodenního menu“ o váze pouhých 700 gramů obsahuje kalorie pro celý den (zhruba 2700 kcal); balíček obsahuje sáček se snídaňovým müsli, dva balíčky s kompletním jídlem (na výběr je několik variant, např. špagety carbonara nebo bolognese, kuřecí či zeleninové rizoto, hovězí stroganoff, atd.), dále jeden minerální nápoj, čtyři sezamové tyčinky a jeden krát kávu; navíc je přidán ještě cukr, sůl a ubrousky. Kromě nízké váhy je největší výhodou fakt, že k přípravě všech částí balení stačí jen zalití horkou vodou přímo v obale, takže nepotřebujete žádné nádobí!

Některé z nás se během dne neobejdeme bez ovoce. Jablka a pomeranče by se nám však pronesly a z většiny ostatního ovoce bychom během chvilky měly džus, pravděpodobně navíc po celém batohu. Řešením může být „astronautí ovoce“ upraveno tak jako strava pro kosmonauty - metodou zmražení za sníženého tlaku. Během jedení dostane ovoce potřebnou vláhu a stane se z něj běžný kousek ovoce s plnou chutí. Hmotnost ovoce je neuvěřitelných 14 gramů; cena je však mnohem vyšší.

Miniaturní svítilna na karabině

Další malá vychytávka je miniaturní svítilna na karabince aneb Camping Mini Light. Díky malým rozměrům a zároveň dobrému výkonu se může hodit při delším kempování. Díky karabince lze svítilnu mít na klíčích či u pasu nebo na batohu jako pohotovostní světlo, nebo ji můžete na větší karabině pověsit ve stanu či položit venku na stůl. Na rozdíl od čelovky má plošný rozptyl světla a nesvítí jen do jednoho bodu. K dispozici má dva režimy svícení – stálé či blikání. Na váze se svítilna nepodepíše, a i ve tmě tak můžete pohodlně vařit či si ve stanu číst.

Papírové mýdlo (pořídíte kolem 100 čí 200 Kč, záleží na počtu papírků)

Opravdu “vychytaná“, velmi lehká a skladná hygienická pomůcka je rozpustné antibakteriální papírové mýdlo. Balení obsahuje několik tenkých papírků, které se při kontaktu s vlhkou pokožkou hned rozpustí. Jediný problém může nastat v případě smývání mýdla ledovou vodou, protože ta cokoli velmi špatně smývá. Mýdlo je uzavřeno v malé, skladné plastové krabičce, která ho chrání před vodou

Vodotěsný obal na toaletní papír (Sea to Summit; Outhouse)

Vodotěsné obaly a pouzdra na mapy či doklady jsou pro zkušené cestovatelky neodmyslitelnou klasikou. Ale vězte, že se na trhu objevil i nepromokavý obal na toaletní papír! Promyšlená konstrukce dovoluje zavěsit toaletní papír kdekoli v přírodě a zároveň jej chrání před deštěm. Vodotěsné jsou i švy a rolovací uzavírání. Co více si ještě přát než neplakat nad promočeným toaleťákem? Nebo že by některé outdoorové vychytávky již přeci jen zacházely příliš daleko a činily ze života v přírodě spíše business než zážitkovou záležitost?