Pohltil mě příliš rychle. Nasazuju černé brýle, abych nenechala oči viset na větvích, jednou rukou se přitahuju za kmeny vzhůru kopcem, v druhé vláčím bajka. Víra v dobrý konec mě opouští. V tom se hustník rozestoupí, tak akorát na menší meeting, a přede mnou se objeví běžec. Na krku buzolu, v ruce mapu, zkrátka „můj bože, zázrak“ orienťák. „Čau, co tady děláš?“ ptá se nechápavě a očima pobaveně sleduje mou zoufalou snahu neztratit výšku, kolo a tvář. „Čau, nooó, my tady trénujem…nevíš náhodou, kde to vlastně jsem?“…

…a o tom to je …

Orientační sport obecně je velmi specifickou disciplínou, která se svým oddaným příznivcům stává životním stylem. Skloubí v sobě potřeby fyzické kondice, bez které se sportovní výkony vůbec podávají s velkou dřinou a test zdravého rozumu, v tomto případě schopnosti orientace na mapě. Kdo nemá v hlavě, musí mít v nohách, naopak i ten, kdo příliš v nohách nemá, ale s mapou se kamarádí, může se ocitnout na bedně.

Kouzlo „orienťáku“.

MTBO neboli mountain bike orienteering (pro milovníky českého jazyka orientační závod na horských kolech) je jedna z oficiálních disciplín rodiny orientačních závodů. K účasti je třeba mít horské kolo (na typu kola vpodstatě nezáleží, pravidla omezují pouze šířku použitých plášťů, a to> 1,5“) ideálně s mapníkem na řidítkách, do kterého si po startu nasoukáte mapu a vyrážíte.

Jak již bylo zmíněno samotnou podstatou závodu je za pomoci mapy objet vyznačené kontroly ve správném pořadí a být při tom co nejrychlejší. Kudy se k jednotlivým kontrolám dostanete, záleží na vaší volbě postupu. Jediné omezení spočívá v zákazu jízdy na kole mimo cesty vyznačené v mapě. Pokud vás však napadne ideální postup na kontrolu, který vede částečně mimo cesty, můžete hodit kolo na ramena a trochu se projít. Kdo má ambice, běží. Moderní doba přináší moderní technologie. Cvakání kódů kleštičkami do kartiček je již historií, moderní bajker/ka přijíždí ke kontrole, nahmatá „jojo s fakáčem“ (odborný termín pro elektronický čip připevněný na vysunovacím provázku), které musí dle pravidel být pevně spjato s kolem a šup s ním do díry (elektronická krabička s otvorem, která přečte kód čipu).

Mapy pro MTBO

Mapy vytvořené pro potřeby závodů MTBO mají svůj specifický způsob zobrazování, zejména porostů, a tak může být člověk při prvním nahlédnutí víceméně dost zmaten. Nejvýraznějším rysem těchto map je zobrazování lesních ploch bílou barvou, pouze hustší části lesa jsou zobrazeny zeleně. Ovšem klíčové jsou pro vás cesty. Podle tloušťky čáry poznáte, jak je daná cesta v terénu výrazná, podle typu čáry (plná, čárky, tečky) si můžete udělat představu a tom, jak rychle se vám po ní pojede – plná čára je logicky nejrychlejší. Závody probíhají v relativně malém prostoru, proto se měřítka používaných map pohybují převážně mezi 1:10 000 a 1: 20 000.

Dost bylo teorie

Praxe je krutá a veselá zároveň. Na co se nezapomíná: úžasná vlastivěda, převlékání na parkovišti, společné sprchy, nocleh v tělocvičně, lesní ticho, řvoucí závodník v protisměru, společenské události sobotní noci, nedělní rána, flaška zelené, po závodní rozhovory nad mapou, čip – utrženo, ztraceno, pravá, levá, sever, jih, stmívání na trati, svoboda…Zdali tomu příliš nerozumíte, ale toužíte poznat „o čem to, proboha, celou dobu čtu“, přijeďte se na MTBO podívat nebo rovnou vyzkoušet:


Žádný případ bloudění v lese s trvalými následky doposud není znám. Riskujete jen to, že z vás bude nadosmrti „orienťačka“.


Pozvánka na MTBO závody - HOLBA & Litovel ORIENT EXPRESS