Běhání v létě nemusí být jen nepříjemným tréninkem a trpěním. Naopak, vstaňte jednou brzy ráno, dříve než se příroda probudí, oblečte si nátělník a kraťase, nazujte boty a nechte se unášet svěžím čerstvým vzduchem. Před vyběhnutím si dejte sklenici džusu a na cestu nezapomeňte rovněž na přísun tekutin, aby vás nedoběhla dehydratace. Před slunečními paprsky se můžete bránit kšiltovkou, která zakryje nejen vaši hlavu, ale nemusíte si brát ani sluneční brýle, které mnohdy v běhu překáží. Takový ranní třičtvrtěhodinový běh se může stát vaším rituálem a nabije vás pozitivně do začátku každého dne. Nezapomeňte na zdravou vydatnou snídani, která vám dodá potřebné vitamíny.

Rady pro běžkyně začátečnice

Pro ty, které začínají s během, máme pár rad do začátku. Pakliže vaše tělo není navyklé na dostatečný pohyb, je vhodné vyběhnout přibližně pětkrát v týdnu a dva dny relaxovat. Před začátkem každého běhu byste měly běžet prvních deset minut pozvolna a přidávat postupem času, abyste běh nepřepálily ihned v začátku, a pak už nemohly. Vhodné je rovněž běžet několik kratších úseků opakovaně, než se rovnou vrhnout na dlouhé tratě. Ve dnech odpočinku je dobré zvolit doplňující sport, který nebude tolik zatěžovat vaše klouby (in-line brusle, cyklistika, posilovací stroje). A pokud máte pár kilo navíc, můžete začít svižnou chůzí.

Když se stane běh součástí vašeho každodenního života

Ať děláte, co děláte, v hlavě nemáte nic jiného než běh. Těšíte se, až se vrátíte ze školy nebo z práce a vyběhnete si, a to za jakéhokoliv počasí. Tento atletický sport se stal nedílnou součástí vašeho života, i tady je třeba dodržovat jistá pravidla. Lidé, kteří pravidelně běhají, nemají většinou problém s nadváhou, ale naopak mohou trpět podváhou. Tady je na místě jedině správná životospráva, kterou si můžete, podobně jako běžecký deník, nechat sestavit od odborníků. Ty vyhledejte rovněž v případě, když si nebudete vědět rady s posilováním. Přestože se mu mnoho běžců i běžkyň vyhýbá, je vhodné, jak na pohybový aparát tak i kardiovaskulární systém.

Běhání večer

Nepatříte ani trochu mezi ranní ptáčata? Nevadí! Vydat se zdolávat naběhnuté kilometry můžete i na večer. Jsou tu ale proti rannímu běhu jistá rizika. Vyhýbejte se neosvětleným prostorům, zažily byste možná ne příliš veselá dobrodružství. A šance úrazu je za takovéhoto počasí mnohonásobná. Proto je dobré si pořídit čelovku. Také reflexivní oblečení vás ochrání před nepříjemnostmi. Zkrátka a dobře takové běhání večer také může být příjemné, ale musíte být vybaveny a připraveny.

Správná motivace?

Když chcete v životě něco dokázat, častokrát si dáváte různé motivace. Někdo chce během shodit pár kil, pro jiného je běh sebepřekonáním, jiný touží naběhnout co nejvíce kilometrů v co nejlepším čase, zdolávat maratony, vyhrát. Proč, ptáte se často samy sebe? Protože to děláte samy pro sebe, protože si chcete dokázat, že něco přetrpíte, něco zdoláte, přemůžete samy sebe a dokážete, že na to skutečně máte, i když vám ostatní moc nevěřily. Ale co je tou nejžárnější odměnou v životě běžkyně? Když vás v cíli čekají vaši fandící přátelé a váš protějšek, který vás po doběhnutí obejme a možná to nevysloví nahlas, ale hluboko v srdci na vás bude pyšný. To je ta nejkrásnější odměna a motivace zároveň.