Trasa hlavního závodu na 52 km vedla z Vstupní brány Krkonoš, jak je město Vrchlabí nazýváno, přes vrch Žalý do nejznámějšího turistického centra hor Špindlerova Mlýna. Odtud se stáčela zpátky k jihu, a přes Strážné a Tetřeví Boudy zakončila svou pouť v cílovém prostoru na vrchlabském letišti v Lánově. Náročnost tratě byla dána především převýšením 1745 metrů. Široké lesní cesty s asfaltovým a šotolinovým povrchem pro změnu kompenzovaly těžce nastoupené metry. Technicky náročnějších úseků ale nebylo mnoho. KRNAP sice postupně otevírá Krkonoše cyklistům, ale masový závod mimo obslužné komunikace jen tak nepustí.

Povel ke startu dal v pravé poledne sám vládce hor Krakonoš pokynutím sukovice. Hned první kilometry trasy hlavního závodu byly vůbec nejtěžší. Vedly na kopec Žalý a daly zabrat úplně všem. Stoupání dokonale proselo startovní pole. Z čela balíku se utrhla trojice Jan Hruška (Nissan Dolák), Kristián Hynek (Česká spořitelna) a Václav Ježek (Alpine Pro Author Team). Ježek tempo neudržel, zato Hynek s Hruškou navyšovali svůj náskok dál. Poslední velký kopec na Tetřeví Boudy vyjeli ještě spolu, ale na začátku sjezdu po šotolině k Lánovu měl Hynek smůlu, když mu spadl řetěz ven za velký převodník a při nahazování zpět se překroutil. Tempo musel hodně zvolnit, aby vůbec dojel do cíle. Hruška měl rázem otevřené dveře k vítězství, takřka bez boje. Ale i jeho o pár stovek metrů dále postihla nepříjemnost v podobě defektu. Přes všechny trable s koly se oběma bikerům podařilo zdárně protnout cílovou pásku. Hruška si zopakoval triumf z předminulého týdne na Drásalovi a na své konto připsal letošní třetí vítězství v KPŽ. Druhý dojel Hynek a jako třetí cílem prolétl Jan Fojtík (Nissan Dolák).

V závodě žen se po celou dobu pospolu držely Petra Kottová, Jana Kyptová (obě Nissan Dolák) a Karolína Kalašová (Rubena Birell Specialized). Absence těžšího terénu inklinovala k silničnímu pojetí strategie jízdy. O atak se v posledním kopci na trati pokusila Kalašová a vyšel jí. Ve sjezdu si nepatrný náskok dokázala udržet a vyhrála před Kyptovou o dvaadvacet vteřin a před Kottovou o šestadvacet.

Atmosféra prvního velkého závodu v Krkonoších neměla chybu. Na občerstvovacích stanicích se místní lidé prezentovali v dobových krojích a závodníkům dali ochutnat spousty krkonošských specialit. V cílovém prostoru na letišti došlo až k neuvěřitelně hladké symbióze velkého sportovního podniku, jakým Kolo pro život je, a běžného leteckého provozu. Vyhlídková letadla startovala jedno za druhým, a pokud byla zrovna na zemi, tak neparkovala v hangárech, ale byla vystavená na odiv návštěvníkům závodu. Velkou atrakcí byla samozřejmě pro děti, kterých se ve Vrchlabí sešlo opravdu požehnaně. Okolo jednoho z letadel dokonce vedla trať závodů Junior Trophy.

Seriál Kolo pro život si o víkendu dopřeje malý oddych a znovu se na plné obrátky roztočí 23. 7. ve Velké Chuchli při tradičním Praha - Karlštejn Tour České spořitelny.


Vrchlabí – Špindl Tour 2011

Výsledky muži 52 km:

  1. Jan Hruška (Nissan Dolák) 1:45:37 hod.
  2. Kristián Hynek (Česká spořitelna - Specialized MTB) +37 sec.
  3. Jan Fojtík (Nissan Dolák) + 3:02 min.
  4. Stanislav Hejduk (Top Ten Trek) +4:16 min.
  5. Tomáš Vokrouhlík +5:00 min.

Výsledky ženy 52 km:

  1. Karolína Kalašová (Rubena Birell Specialized) 2:15:42 hod.
  2. Jana Kyptová (Nissan Dolák) +22 sec.
  3. Petra Kottová (Nissan Dolák) +26 sec.Kompletní výsledky naleznete na http://www.sportsoft.cz/…vysledky/466?…