Pro Vás – všechny příznivkyně i příznivce aktivního trávení volného času mám tip na výlet s nádhernými výhledy na jezero i s trochou adrenalinu při stoupání a chůzi po zajištěných cestách (via ferrata, Klettersteig ) vedoucích na vrcholy Cima Capi (909 m n. m.) a Cima Rocca (1090 m n. m.) v pohoří Gruppo della Rocchetta.

Výchozím i cílovým bodem našeho výletu se stala vesnička Biacesa, první vesnice za tunelem, pojedete-li z městečka Riva del Garda (nachází se na severním okraji jezera) směrem na Lago di Ledro. Auto je možné nechat na odstavném parkovišti po levé straně hned na začátku vesnice. My, jelikož jsme se ubytovali v klidnější oblasti pár kroků od jezera Ledro v nadmořské výšce zhruba 650 m n. m., přijíždíme shora od vesnice Molina di Ledro.

Vybaveni dostatkem vody, ferratovou výbavičkou, trekingovými holemi a svačinou vyrážíme vzhůru uličkami Biacesy. Míříme si to zpočátku po turistické cestě značené č. 417, ale ještě nahoře ve vesničce se na rozcestí mezi sady olivovníků vydáme po cestě č. 470. Ta je označena nejen číslem, ale i dřevěnou tabulku s kozou, takže půjdeme ve skutečnosti po kozí stezce (Sentiero de Bech), což se zanedlouho potvrdí. Údolím traverzujeme několik desítek metrů nad úrovní vesnice po úzké stezičce, která je místy pro jednoho tak akorát a která nám nabízí několik pěkných výhledů údolím zpět na vesnici, ze které jsme vyšli a posléze i na Pré, další podobně malebnou vesničku.

Zhruba po hodině chůze se dostáváme pod jižní svah Cima Capi k nástupu na ferratu Fausto Susatti, (křižovatka s cestou č. 405 – vede od Lago di Garda k Cima Capi). Celý úsek, který se před námi tyčí, je už na první pohled velmi dobře zajištěn a podle průvodce nemá být cesta obtížná, ani neobsahuje žádné technické pasáže. Pro jistotu raději oblékáme úvazky a helmy a hurá vzhůru! Celou cestu nám pere do zad slunce, je tedy nezbytné mít s sebou dostatek vody, protože jí nelze cestou nikde nabrat.

Když jsme se vyšplhali na první plánovaný vrchol Cima Capi, udělali jsme pouze krátkou zastávku s nahlédnutím do vrcholové knihy, nezbytnou fotku a pokračujeme dál po hřebeni směrem na Bocca Sperone (974 m n. m.). Jelikož je naším cílem vrchol hory Cima Rocca, míjíme odbočku na via ferratu Mario Folleti (křižovatka s cestou č. 460) a pokračujeme po 405ce v zářezu stěny Cima Rocca k dalšímu rozcestí, od kterého se vydáme vzhůru po 405B do sedla Bocca Pasumer (980 m n. m.). Jedná se o další místy zajištěný stoupající úsek v krátkých serpentinách.

Hora Cima Rocca je protkána systémem štol se střílnami (pozůstatek opevnění z I. světové války) a od sedla Bocca Pasumer až pod vrchol, kde opět začínají fixní lana, budete procházet zákopovým chodníkem. Alternativou k přechodu vrcholu je průchod kopcem cca 150 m dlouhým tunelem, kde se neobejdete bez baterky nebo čelovky. My jsme přeci jen zvolili cestu přes vrchol, proto se přidržujeme lan a stoupáme na poslední nejvyšší bod našeho výletu – vrchol Cima Rocca ve výšce 1 090 m. n. m.
Vyhlídka od vrcholového kříže je úchvatná, jezero máme jako na dlani (téměř o 1 000 výškových metrů níže) a počasí nám přeje. Fotíme se, sušíme trika a dobrou půlhodinku si užíváme výhledy na všechny světové strany. Na opačné straně jezera se například nachází nejvyšší kopec v oblasti Monte Altissimo (2 079 m. n. m.). Na jeho sousední vrchol Monte Baldo (1752 m n. m.) je možné se vyvézt lanovkou. Zanedlouho po nás na vrchol doráží česká rodinka se čtyřmi dětmi ve věku od 5 do 12 let, takže vidíte, že na vrchol může opravdu vylézt každý :-).

Dolů klesáme po jižním svahu hustými serpentinami (v horní pasáži téměř bez fixních lan) po cestě značené číslem 471. Po chvíli dojdeme k vyústění výše zmíněného tunelu, který vede skrze vrchol. Pokračujeme dále prudkým klesáním k dalšímu tunelu s dlouhým žebříkem a několika střílnami, takže se vyplatí mít při sobě čelovku nebo baterku. Za tunelem adrenalinové dobrodružství končí a my scházíme ke kapli S. Giovanni, od které je možné slézt poslední úsek po zajištěné cestě nebo sejít po méně náročné pěšině zpět do vesnice Biacesa.

Pokud máte z výšek pro strach uděláno (převýšení cca 500 m) a toužíte po intenzivních outdoorových zážitcích a nádherných výhledech nahuštěných v 4 až 5 hodinách, naplánujte si už teď zastávku u jezera Lago di Garda na příští rok do svého dovolenkového diáře!