Pro začátečníky je vhodné si pořídit i nějakou odbornou literaturu o inline bruslení. Známá je publikace Inline bruslení od Jiřího Kubana, Jiřího Kirchnera a Oty Louky, ve které najdete vše potřebné. Od historie a vývoje bruslení, rozdělení, vybavení, techniku bruslení, až po terminologický slovníček a další informace. Nebo publikace od Jiřího Reicherta a Jana Krejčíře – Jak dokonale zvládnout inline bruslení. Těchto publikací je samozřejmě plná řada, stačí si jen vybrat.

Při bruslení by měl mít každý sportovec základní vybavení. Nutná je přilba, stačí klidně cyklistická. Ta je povinná i na všech závodech. Dále je dobré si pořídit chrániče na kolena, lokty a zápěstí. Začátečníci by měli mít také patní brzdu, nebo se to alespoň doporučuje, pokud neumí zastavit jiným způsobem.

Mezi další doplňky patří batoh na inline brusle, případně větší ledvinky, tachometry, pokud jste zvědaví, jakou rychlostí jedete. Pořídit si můžete i blikačky pro večerní ježdění, zvonek či termoprádlo.

Jak začít, když máme konečně brusle? Je lepší se učit jezdit s kamarádkou nebo kamarádem. Je to zábavnější, můžete si vzájemně pomáhat a podporovat se. Také je dobré, když si necháte poradit od někoho zkušenějšího. Pro úplné začátečníky je dobré, když si vyhledají nějaké poloprázdné místo, než cyklostezku, na níž by ostatním zkušenějším zavazeli. Vybíráme si taková místa, kde je hladký asfalt než nějaké hrbolaté cesty. Pozor bychom si měli dávat i na morkou trať, kde můžeme lehce uklouznout. Příčinnou pádu bývají i drobné kameně, větvičky, písek a další.

Před jízdou bychom měli zkontrolovat, zda nemáme uvolněná kolečka nebo povolené tkaničky a přezky. Zapomenout bychom neměli ani na přilbu a chrániče. Pak stačí zaujmout „bruslařský postoj“ a můžeme to rozjet. Důležitý je rovněž pitný režim.

A jak brzdit? Většina fitness bruslí svou patní brzdu má. Nedoporučuje se demontáž brzdy, protože brzdění patou je nejefektivnější a nejlevnější metoda, jak zastavit. Samozřejmě že časem se brzda opotřebuje, a pak bychom ji měli vyměnit za novou. Záleží na tom, jak často jezdíme, čili brzdíme, jak je brzda tvrdá. Můžeme brzdit i jiným stylem, než brzdou. Ovšem při takovýchto metodách brzdění se hodně opotřebovávají kolečka a ty jsou mnohem dražší než brzda.

To jsou takové základní věci, které by měl vědět každý bruslař. Teď stačí už jen vybrat ty správné brusle a můžete se vydat do terénu. O stezkách si řekneme něco zase příště.