Když se řekl Nordic Walking, ohrnovala jsem nad tímto sportem nos. Možná to bylo špatnou osvětou, nebo mě odrazovaly „babči“ procházející se kolem mne s jakými si hůlkami stylem „paní radová“, anebo mi dokonce chyběla osobní zkušenost. Až když jsem absolvovala kurz, dozvěděla se to podstatné, naučila se správnou techniku Nordic Walkingu, pochopila jsem, v čem je krása tohoto jednoduchého sportu. Od té doby vozím v autě boty a Nordic Walking hole, protože nikdy nevím, kdy bude příležitost se aspoň trochu proběhnout.

Nordic Walking neboli severská chůze neboli chůze s holemi může vykonávat každý bez ohledu na věk a výkonnostní kategorii. Hodí se k udržování nebo zvyšování fyzické kondice, pro zábavu nebo relaxaci anebo ke snižování nadváhy. Díky použití holí se z normální chůze stává chůze dynamická, zapojuje se až 90% svalů v těle. Navíc se zapojuje i horní polovina těla a snižuje se zátěž kloubů.

Co je k Nordic Walkingu potřeba?

Potřebujete pohodlné, sportovní oblečení, sportovní boty a hlavně správné hole určené pro Nordic Walking. Ty se od klasických trekingových holí (holí na turistiku) liší především v hrotu a poutku. Hrot hole je skosený do špičky, to kvůli tomu, aby se v terénu lehce zapíchl a hole nám nesklouzla. Při chůzi na silnici používáme tzv. botičky (gumové návleky). Nordic Walking hole slouží nejen k opoře, ale především k odrazu, díky kterému se naše chůze stává dynamickou. Správnou délku hole můžeme zvolit podle výšky postavy. Například při výšce postavy 160 cm zvolíme hole o délce 110 cm.

A co říci k technice?

Technika se špatně popisuje, není nad to, když vám techniku správné chůze někdo vysvětlí a hlavně ukáže. Ve stručnosti tento pohyb vychází z běžeckého lyžování. Tělo je narovnané, ruce svírají rukojeť, dokud nedojde k odrazu, a hybná síla se přes rukojeť a poutko přenáší do hole. Ruka se pohybuje podél těla, hole se zapichuje v rozpětí vašich pat. V závěrečné fázi odpichu uvolníme rukojeť a celou paži napneme daleko dozadu. A právě v této závěrečné fázi odpichu, při nataženém lokti, je odrazová síla. Nordic Walking můžete provádět kdykoliv, jakkoliv a v kteroukoliv roční dobu. Záleží jen na vaší závislosti.


V České republice vznikl projekt Nordic Walking Point. Takový „point“ je místo, kde můžete najít potřebné informace k provozování Nordic Walking, můžete si vypůjčit hole a dostat od proškoleného člověka instrukce k správné technice chůze. Podrobnější informace o Nordic Walking Point naleznete zde:

www.nordicwalkingpoint.cz
A jelikož já teď přebývám na Valašsku a veškeré své aktivity provádím převážně zde, musím Vám doporučit pár krásných míst, které zde můžete proběhnout s holemi v ruce:

http://www.nordicwalkingpoint.cz/…vani/kycerkaNavíc na Valašsku vznikla v rámci projektu Nordic Walking Point i unikátní naučná Nordic walking stezka na Valašsku, v obci Zděchov (Javorníky, Velko-Karlovické údolí), která stojí za vyzkoušení. Vybrat si můžete ze dvou různě dlouhých tras, na kterých naleznete několik stanovišť s informační tabulí, ze které se dozvíte něco o Nordic Walkingu nebo o okolní přírodě. Ve fotogalerii najdete pár fotek právě ze Zděchovské stezky.
A další informace o Zděchovské stezce naleznete zde: http://stezka.zdechov.cz
Jinak samozřejmě můžete vyrazit kdykoliv a kamkoliv.