Zabruslit si můžete s kamarádkou a hezky si při tom popovídat, anebo si udělejte s přítelem romantickou projížďku. Letošní zima však moc nenasvědčuje tomu, že budou rybníky a kluziště pořádně zamrzlé, proto nejlépe vyhledejte nejbližší zimní stadion a rozkružte to tam!

Pojďte si přečíst základní pravidla bruslení na ledu, inspirujte se při koupi nových dámských bruslí, a kdyby přece jen mrzlo, přinášíme vám tipy na tři lokality, kam vyrazit. A na závěr jsme nezapomněly ani na nejznámější film o krasobruslení!


Základní pravidla zimního bruslení

Jak se správně chovat, a na co si dávat při takovém bruslení na ledě pozor, ví snad každé dítě. Přesto si raději některé zásady připomeneme! Na rybnících je samozřejmě tou největší hrozbou špatně zamrzlý led, kdy tento tenký led praská, nemusí vás udržet a nemusíte se už také z rybníku dostat. Nedělejte žádné unáhlené kroky nedočkavce, pak by se vám mohly stát osudovými!

Ale teď už pozitivněji! Správně nabroušené brusle jsou snad základem pro bezpečné bruslení. Rovněž správná velikost, dobře uvázané tkaničky, aby nepřekážely při jízdě a hurá do toho! Nacvičte si styl jízdy od těch zdatnějších, nemusíte být zrovna krasobruslařky, abyste to nezvládly. Ovšem ty z vás, které sotva udrží rovnováhu, raději vyzvěte někoho dalšího, aby vás vzal za ruku a přinejhorším padejte na ruce, ne za krk vaší opoře. Anebo si vypůjčete od vašeho chlapečka hokejku, tak udržíte rovnováhu i samy. A na kluzištích a na zimním stadionu nejezděte do protisměru, pokud nepatříte k zdatným bruslařkám, mohly byste také způsobit pohromu!


Jak správně vybírat brusle?

Nač si dávat při koupi zimních bruslí pozor a podle čeho vybírat? Opomeňte na chvíli na panské zimní brusle (kanady) a dětské brusle nejrůznějších barev a pojďte si povědět něco o dámských bruslích.

Dámské zimní brusle nebo-li krasobrusle mají speciální nože se zoubky určené pro specifický ženský jízdní styl. Nejčastěji jsou bílé, ale pořídit je můžete i v barvě černé či jiných variacích. Utahují se klasickými tkaničkami.

Při výběru bruslí musíte vědět, na jaké bruslení si je pořizujete, zda kupříkladu nemáte nějaké závodní ambice, anebo vám stačí obyčejné brusle na pár kilometrů. Nejdůležitější je, aby se vaše nohy cítily v pohodlí a boty vás netlačily. Takže vybírejte správnou velikost! Na klasické bruslení můžete mít brusle malinko větší oproti bruslení na hokej. Nezapomeňte, že si nejspíše také vezmete silnější ponožky. Takové zkoušejte i při koupi.

Nože vybírejte podle kvality materiálu, ze kterého jsou vyrobené. Z karbonové (uhlíkové) oceli seženete levnější modely, kdežto kvalitnější nože jsou vyrobeny z nerezavějící oceli a bývají na povrchu označeny mezinárodně uznávanou značkou kvality TÜV. Některé brusle bývají i zateplené kožíškem, takže nejen, že hřejí, ale i lépe drží nohu v brusli. Zapínání je nejčastěji řešeno pomocí klasických šněrovacích tkaniček. Na trhu se objevuje i nový model dámských zimních bruslí tzv. kanady, které mají stejný design jako klasické pánské brusle s noži bez zoubků.


Tipy na tři bruslařské lokality

Pojďte se něco dozvědět o třech bruslařských lokalitách, které jsme pro vás vybrali.

Lipno – nejdelší bruslařská dráha na světě

Nejdelší bruslařská dráha na světě vede z Lipna nad Vltavou do Frymburku. Má délku 10 922 metrů. Svou délkou překonala dokonce 7, 8 kilometrů dlouhou dráhu v kanadské Ottawě. Dráha se rozprostírá svou šířkou na šest až osm metrů. Při projížďce se můžete zastavit v místních stáncích, kde se zahřejete teplými nápoji i speciality na grilu.

Vstup na dráhu je zdarma. Brusle je možno si vypůjčit, nebo nabrousit v půjčovně Lipno Centrum ve Frymburku, nebo v půjčovně Wave Sport na kolonádě v Lipně nad Vltavou. O víkendech je tato lokalita zaplněna lidmi v počtu kolem tří tisíc.

Balaton v Novém Hrozenkově

Koupaliště Na Stanoch, nazývané Balaton, je přírodní nádrž o rozloze 9, 5 ha v Novém Hrozenkově (přesněji mezi Karolinkou a Novým Hrozenkovem) městečku ležícím na břehu řeky Bečvy nedaleko okolních hor a valašské přírody. Toto jezero se rozkládá na území chráněné krajinné oblasti Beskydy, vzniklo uměle těžbou štěrkopísku. V zimě se promění v oblíbený bruslařský ráj.

Velký Bolevecký rybník v Plzni (Bolevák)

Velký Bolevecký rybník (rozloha 53, 3 ha) je součást rybniční soustavy na Boleveckém potoce na severním okraji města Plzně.

Bolevák patří mezi nejstarší dochované rybníky v Plzeňském kraji, který vznikl v letech 1460 až 1461. Od poloviny patnáctého století se povídalo v Plzni o založení soustavy rybníků nedaleko vsi Volevec (dnešní Bolevec). Město tak 17. dubna 1460 koupilo ves Volevec se souhlasem krále Jiřího z Poděbrad od kapituly sv. Apolináře. Zmínka o založení velkého rybníka pochází z 28. března 1461.

V současnosti probíhá přeměna jeho rybničního charakteru v jezerní (obměna rostlin a ryb), jež by měla zlepšit čistotu vody.


Filmový tip

Na závěr vám přinášíme také tip za film Ledové ostří (1992) o olympijském hokejistovi, jenž se zraní a jeho život ztrácí smysl. Jedna z nejtalentovanějších krasobruslařek (Kate Moseley), která žije jen krasobruslením a touží po výhře na zimních olympijských hrách, nemůže stále najít toho správného sportovního partnera. Jak se tento příběh vyvrbí? Zkraťte si zimní večery nad touto komedií režiséra Paula Michaela Glasera.