Aby se vám dobře vybíralo, přinášíme nejen souhrn informací, které jste možná někdy zaslechli, ale především rady, tipy a hlavně osobní zkušenosti člověka, jehož životní osou se stalo právě běžecké lyžování. Naším průvodcem je jeden z nejpovolanějších – Radim Nyč, bývalý reprezentant, medailista ze ZOH v Calgary, nyní majitel specializovaného obchodu a také zakladatel běžecké školy pro veřejnost.

Kdo jsem a kam kráčím

Tuhle lehce filozofickou otázku bychom si měli zodpovědět ještě před nákupem či modernizací lyžařské výbavy. Co od běžeckého lyžování očekáváme, jak jsme na tom s kondicí, zda nás láká strojově upravená stopa, nebo naopak více samoty, výlety krajinou, kde ten den možná ještě nikdo nešel. Podle toho si i následně vybíráme vybavení.

Skate neboli bruslení

Pokud vám tento elegantní styl přijde příliš „závodnický“ a netroufáte si na něj, rychle zahoďte přílišné obavy. Pravda, budete potřebovat trochu kondice nasbírané v létě, stejně tak i koordinační schopnosti. Ale pokud věnujete výuce správné techniky několik hodin, velmi rychle se zlepšíte a máte pak po zbytek zimy jistotu, že si pěkně zalyžujete v jakémkoliv počasí. „Skating je v současnosti velmi moderní,“ dodává Radim Nyč . „Odpadají tu starosti s mazáním lyží, s řešením teploty vzduchu a sněhu, skate má velkou podporu i co se týče upravenosti tratí. Opravdu bych tuto techniku doporučil i začínajícím lyžařkám, tedy pokud nechtějí na lyžích chodit, ale běhat – je to technicky snazší než najít správný odraz v klasice.“ Přijdete-li skatingu na chuť, užijete si za odměnu vyšší rychlost v jízdě z kopce i po rovině a postupem času pro vás žádný kopec nebude překážkou.

Styl klasický

Pohled na běžce, který toto umění ovládá, je úchvatný. Snaha napodobit ho se často míjí účinkem. Jak se už Radim Nyč zmiňoval, zvládnout správně načasovat odraz je mnohdy letitá práce. Naštěstí nám v kondičním pojetí pomůže naši techniku podržet stoupací vosk. Jeho výběr je ale malá alchymie. „Pokud nejste v mazání zkušení, doporučoval bych jedno fungující pravidlo. Abyste si jízdu vychutnali, choďte na klasiku v počasí, kdy teploměr ukazuje aspoň minus 4 °C nebo víc, kdy je čerstvý prašan nebo podobně kvalitní sníh. To je mazání relativně jednoduché a většinou se nespletete. Promazané lyže, kdy máte pod botou nabalené „bačkory“ nebo máte pocit, že jste na ledu, spíš odradí než nadchnou pro tento sport.“ Samozřejmě je tu varianta pro úplné začátečníky, kteří se o žádný běh nepokouší a na turistických lyžích pouze svižně chodí. Upravená stopa má výhodu, že dobře vede lyže, které se nerozjíždí.
Úplným začátečnicím, ale i těm, kdo chtějí více chodit než klouzat, lze vřele doporučit lyže s protiskluzem – to jsou šupiny různého tvaru vyfrézované nebo vylisované do skluznice v části odrazové komory, které nahrazují potřebu stoupacího vosku. Ve Skandinávii a na severoamerickém kontinentu používá podobně upravené lyže 80 % lyžařů, jejich kvalita je dnes už tak vysoká, že je používají na trénink i profesionálové! Pokud přijdete večer z práce a za domem máte upravený okruh, stačí čapnout lyže a není třeba náročně a pokaždé jinak mazat.

Fitness

Velmi moderním trendem v běžeckém lyžování je fitness lyžování, které sleduje zejména blahodárný vliv běžeckého lyžování na lidské tělo. Nejde zde o rychlost, dojezd, ale spíš o pohodlné poježdění a fyzické vyžití, na nějž není potřeba nějaká vybroušená technika. Speciální fitness lyže jsou kratší, proto snáze ovladatelnější, často mají protiskluz, aby se majitelka nemusela zdržovat mazáním. A jelikož je tato forma běžkování určena právě ženám, lyže potěší většinou i designem.

Turistika

Asi nejrozšířenější – a možná i nejpřirozenější – variantou běžeckého lyžování je to turistické. České hory poskytují skvělé podmínky pro zimní výlety okořeněné nádhernými výhledy a zabezpečení množstvím horských chat s nabídkou občerstvení. Neuvědomujeme si to, ale podobný ráj nemá snad žádná země na světě – ty alpské jsou na běžky moc strmé, Skandinávie je divoká… Celodenní výlet relaxem a zároveň tréninkem jak pro duši, tak pro tělo.

Back country

Je pro všechny, které se vyhýbají vyšlapaným cestám, chtějí si užívat svobody, volnosti, podnikat náročnější výlety, kdy jim je odměnou nejužší kontakt s přírodou, možná i nádherné ticho hor a krásné výhledy. Jde v podstatě o obdobu skialpu, s využitím speciálního „běžeckého“ vybavení. Lyže jsou odolnější a širší, často mají šupiny a někdy i hrany. Jiné nároky jsou i na boty, které připomínají spíš pohorky. Radim Nyč k tomu dodává: „V Čechách tato aktivita není tolik rozšířená jako třeba v Rakousku nebo v Norsku, kdy jde člověk po pláních, lesem, tundrou, neupraveným terénem. Zejména v Norsku k tomu tamní příroda vybízí – jde o profilem nepříliš náročné hory podobné Jizerským horám, ale mnohonásobně rozlehlejší.“