Proti gustu není dišputátu

Naše hory jsou doslova prošpikované skrznaskrz běžeckými trasami – klidně se můžete vydat na pořádnou okružní túru, projet půlku pohoří, a nikdy neujet ani metr stejnou stopou. Nebo se můžete vydat mimo vyfrézované stopy do divočiny a rozjímat v klidu a tichu panenské přírody… Navíc české hory mají co nabízet – vedle úchvatných výhledů, rašelinišť, přehrad, strání, rozhleden, architektonických památek a pomníčků nezapomeňte ani na útulnost horských chat, které rovněž nesmíte minout. Ta vůně grogu a dřeva je prostě nenahraditelná.

Na skok u Krakonoše

Nejde nezačít jinde než v našem nejvyšším pohoří. Krkonoše totiž nelákají jen sjezdaře, ale představují ráj v první řadě pro zástupy běžkařů, kteří si mohou vybrat z nepřeberného množství variant délek a náročností. Trasy se proplétají lesy a loukami od Harrachova až po Žacléř, propojeny v pravidelně upravovanou lyžařskou Krkonošskou magistrálu. Určitě byste neměli vynechat hřebenové cesty, které vám při hezkém počasí otevřou dechberoucí výhledy na hluboká údolí, zapadlé vesničky a na domácí poměry strmé hory.
Pakliže si chcete dát do těla, vydejte se nahoru na Horní Mísečky a okolí. Zde se nachází velké množství dokonale vybroušených sportovních stop pro klasiku i bruslení. Zdejší nadmořská výška (až 1 234 m) zaručuje jistotu důstojné sněhové pokrývky i v době, kdy v údolích už rostou petrklíče. Jedinou nevýhodu pro turisty představují časté závody, neboť právě sem se šikují řady nejlepších českých závodníků nejen na trénink, ale i na závody (včetně mistrovství republiky).

Do Mekky běžeckého lyžování

Hned na dosah Krkonoš se vypínají Jizerské hory. Když je bůh tvořil, určitě musel mít na mysli úzká prkénka! Výhodný profil náhorní plošiny k jejich použití totiž přímo vyzývá. Jizerská magistrála nabízí luxusně upravené stopy pro klasiku i bruslení v délce téměř dvě stě kilometrů a je navíc propojená se stopami v Polsku. Pravidelně se zde běhá slavný lauf Jizerská padesátka (zařazený do prestižní série Worldloppet). Do stopy v Jizerkách zde naskočíte téměř v každé vesničce, tradičním startem mnoha běžců (díky výhodné poloze a dobrému parkování hlavně Pražáků) je Bedřichov. Při návštěvě Jizerských hor byste neměli vynechat Šámalovu chatu na Nové louce, kouzelnou osadu Jizerka nebo zastavení se alespoň u jednoho ze stovek pomníčků roztroušených po stráních.

Chcete se nechat překvapit? Pak se vydejte do Krušných hor. Už dávno nespí jako mrtvé, nezdravé pohoří. Naopak, zdravé lesy vás mnohde zaujmou. A co teprve to množství zajímavých okruhů a sympaticky rázovitých lidí i přírody! Když se řeknou Krušné hory, většině se automaticky vybaví Boží Dar. Aby ne! Ten je přímo rájem pro běžkaře. Jedná se o nejvýše položené městečko ve střední Evropě (1 028 m), kde mimo jiné bydlí i česká jednička běhu na lyžích Lukáš Bauer. Vedle úchvatné přírody nabízí také velkorysou hustotu tras, z nichž si vyberou všichni lyžaři.
Vyhnout byste se neměli ani dalším tradičním běžkařským centrům – Klínovci, Jáchymovu, Bublavě, Perninku nebo Dlouhé Louce. Zajímavé je také se přehoupnout přes hranice a nekomplikovaně se napojit na některou z vyhlášených běžkařských tratí v Sasku.

Pytlákova scho(vá)vanka

Dalším mimořádně vhodným místem pro běžky je Šumava. Nejen proto, že zde (na Zadově) za své kariéry rozbila stan Kateřina Neumannová. Šumava totiž svou rozlehlostí a otevřeností představuje střízlivě romantický kraj. Můžete zde objevit prameny Vltavy, proběhnout se po nádherných rovinatých stopách kolem Schwarzenberského kanálu nebo si vyšlápnout k jednomu z pěti šumavských ledovcových jezer. Své kouzlo má i zasněžená Kvilda, Churáňov, Modrava nebo Železná Ruda. Zdatnější lyžařky se mohou vydat i do stop magistrály, jež se táhne v celkové délce přesahující sto kilometrů z Železné Rudy až do Zadní Zvonkové.
Velkou podporu má Šumava i v místní samosprávě, která běžkařům přikouzlila skibusy, které je pohodlně rozvážejí po celém pohoří k mnoha kilometrům strojově upravovaných stop. Běhá se zde také závod s nejdelší tradicí – Chodská třicítka“, která byla poprvé odstartována již roku 1922.

Drsně nádhernou přírodou i lidem, oběma vycepovanými staletími chudoby, se vyznačuje Vysočina. Na běžky si ani nic lepšího představit nedovedete.
Mírně táhlé kopce pokryté zdravě dýchajícím lesem střídají malebné výhledy do kraje, stylové dřevěné roubenky, hamry a statky i útulné hospůdky. Vysočina nejvíce připomíná krutou krásu severské přírody. Desítky kilometrů dokonale upravených stop na klasiku i bruslení vybízejí ke sportovním výkonům, četné lesy i louky a menší osídlenost zase přitahují milovníky backcountry.
Výborně se o stopy starají v Novém Městě na Moravě a ve Žďáru nad Sázavou. První město je dějištěm tradičního závodu (letos bohužel vypadlého z kalendáře Světového poháru) Zlatá lyže, druhé rodištěm mistra světa z roku 2003 Martina Koukala. Vydat se ale na běžky můžeme i leckde jinde, s menšími „domácími“ okruhy se doslova roztrhl pytel. Podobně pitoreskní krásou zimní krajiny lákají milovníky běžek i Orlické hory. Přitom do nedávné doby stály nezaslouženě tak trochu stranou zájmu. Přestože dnes už je situace jiná, nenaleznete zde hlavu na hlavě, což přesně představuje koření, které činí běžecké lyžování kouzelným a neodolatelným.
Nádherné výhledy i stopy nabízí Suchý vrch, Čeňkovice nebo hřebenová dálková trasa, která se vine celým hlavním hřebenem. Nazývá se Jiráskova horská cesta a v zimě běžkařům pohodlně zpřístupňuje např. Masarykovu chatu, nejvyšší vrchol Orlických hor – Velkou Deštnou, Kunštátskou kapli nebo objekty pohraničního opevnění z doby před 2. světovou válkou včetně známé pevnosti Hanička.

Neodolatelný luxus tuzemského prvního a posledního sněhu nabízejí Jeseníky. Rovněž si zde budete moci vybrat, kam se ve stopách vydat. A nebude to lehké – Praděd, hřebenovka nebo například Červenohorské sedlo se vám určitě zalíbí.
Právě zmíněná hřebenovka se táhne se celými Jeseníky a skýtá jedinečné výhledy – ty nejhezčí jsou z Keprníku a Červené hory. K zahození ale nejsou ani panoramata, která se nabízejí na cestě mezi Ovčárnou přes Jelení hřbet až po Ztracené kameny.
Článek se sluší zakončit perličkou na závěr. A tou si zaručeně zaslouží být Beskydy. Neotesanost divočiny, která u nás nemá obdoby a kde bloudí i medvědi, horské hřebeny a hluboká údolí zdobí prostou korunku Moravskoslezských Beskyd na severovýchodní výspě České republiky. Mezi lyžaři běžci se říká: „Beskydy buďto musíš milovat, nebo je nenávidět!“ Určitě budete patřit mezi ty, které Beskydy uchvátí.
Beskydy jsou součástí rozlehlého pásma hor zvaného Karpaty a pro běžkaře jistě představují zajímavou oblast. Lákavé jsou Pustevny s nádhernými dřevěnými stavbami Maměnkou a Libušínem od architekta Dušana Jurkoviče, v kráse si s nimi nezadá ani Radhošť se sochou boha Radegasta nebo výšlap na Lysou horu. Stopy upravují také na Javorovém vrchu nad Třincem, v Morávce – Sviňorkách, v Bílé nebo ve Veřovicích.


Co neminoutBeskydy - za krásami Pusteven


Délka: 24 km
Fyzická náročnost: střední
Nadmořská výška: 785–1 129 m n. m.

Pustevny jsou nejenom lyžařská, ale i turistická lokalita v Beskydách. Náš okruh se skládá ze dvou částí, které se propojují na Pustevnách, kde si můžeme dopřát oběd nebo se třeba jen na půl cesty ohřát.
Od nádherných dřevěných staveb od architekta Dušana Jurkoviče Maměnky a Libušína se nenáročnou trasou po hřebeni masívu dostaneme k vyhlídkovému altánu Cyrilka a známé soše Radegasta. Cestou (4 km) k vrcholu Radhoště s nádhernou dřevěnou kaplí Sv. Cyrila a Metoděje se můžete pokochat pohledem do Frenštátské kotliny, výhledem na štramberský hrad Trúba i nejvyšší vrchol Beskyd Lysou horu. Zde se můžete občerstvit nebo se vydat zpět.
Druhá část připadá na nejlépe udržovanou beskydskou stopu – trasu Pustevny–Martiňák (cca 8 km). Trať je vedena po dostatečně široké a upravované svážnici po úbočí Čertova Mlýna vesměs po rovině nebo mírně z kopce a zpět pak stále mírně do kopce nebo po rovině. Je téměř celá chráněná v lese, kromě dvou otevřených výhledů na samotné Pustevny, masiv Radhoště, ale především na hlavní hřeben Vsetínských vrchů a na hřeben moravské části Javorníků.
Na Pustevnách naleznete také standardní lyžařské tratě, které jsou celkem pravidelně upravovány. Jsou velmi fyzicky náročné a nejsou kvůli prudkým sjezdům a výjezdům příliš vhodné pro rekreační nevýkonnostní ježdění.

Šumava - okolo Schwarzenberského kanálu


Délka: 14 km
Fyzická náročnost: střední
Nadmořská výška: 858–1 092 m n. m.

Technický „div“ Šumavy Schwarzenberský kanál vybudovaný k usnadnění dopravy dřeva do Vídně a do Prahy nepřestává lákat turisty ani po stoletích. Zkuste si ho tentokrát vychutnat s běžkami na nohou, nebudete litovat! Vedle naučné stezky totiž nabízí v nenáročném balení i romantickou krásu tamních lesů, hezké výhledy na vrcholky hor a zastávku u ledovcového jezera.
Z Jeleního se vydejte mírným stoupáním na Medvědí cestu a dále se svezte dobře upravenou stopou k novogotickému hornímu portálu 419 metrů dlouhého tunelu Schwarzenberského kanálu. Právě tento tunel, jehož hloubení zabralo dva roky, je nejvýznamnějším dílem celého kanálu.
Před vámi je pětikilometrové vytrvalé stoupání lesem až k Plešnému jezeru, kde si můžete po jediném výšlapu této trasy odpočinout a pokochat se výhledy na nejvyšší český vrchol Šumavy Plechý. Lavičky zde jsou k dispozici, ale svačinu si musíte bohužel přivézt sami. Od tohoto menšího ledovcového jezera s čelní morénou 30–40 metrů vysokou sjeďte k rozsáhlému kamennému moři pod hrází, které vzniklo mrazovým zvětráním žuly a posunem po svahu. Moře je prorostlé směsí smrků, bříz, jedlí i borovic.
Pokračujte dále malebnou přírodou k tzv. starému Schwarzenberskému kanálu (vystavěn tisícovkou najatých dělníků v letech 1789 až 1791, propojil vodní cesty Vltavy a Dunaje) a dále až k Rosenauerově kapličce (věnována stvořiteli celého díla lesnímu inženýrovi Josefu Rosenauerovi). Nyní už to máte jen dva kilometry téměř po rovině zpět do Jeleních vrchů.

Vysočina - Ze Žďáru k Mamlasovi


Délka: 11 km
Fyzická náročnost: lehká
Nadmořská výška: 564–621 m n. m.

Při návštěvě kouzelně zelené Vysočiny nelze minout historické město Žďár nad Sázavou. Za celosvětový věhlas vděčí svým památkám, obzvláště Zelené hoře, která však zdaleka není jediným lákadlem města! Díky iniciativě (dnes již bývalého) trenéra mistra světa Martina Koukala Jiřího Bradáče a také Koukala samotného se před pár lety začaly v okolí Žďáru upravovat běžecké tratě rolbou. A dnes již jejich počet dosahuje několik desítek kilometrů. Začneme (kde jinde!) ve Ski areálu Martina Koukala, který přímo sousedí s Pilskou nádrží. Právě odtud se rozbíhají krásně upravené tratě i jedenáctiki­lometrového lehce náročného Žďárského okruhu.
Vydáte se mírnými kopečky podél nádrže k hotelu Tálský mlýn a dále po značené trase až na rozcestí Na stezce. Následuje mírný kopeček, půlkilometrový sjezd dolů a ještě o kousek delší rovinka podél potoka.
Po ní však přijde více jak dvoukilometrový táhlý kopec k vrcholku U Mamlase, který nabízí úžasné výhledy na město Žďár, zámek i poutní kostel svatého Jana Nepomuckého. Název vznikl dle originální dvoumetrové betonové skulptury hlavy dobráckého Mamlase, díla místního sochaře Michala Olšiaka.
Až se vydýcháte, můžete se pustit střemhlav dolů k rybníkům Dívka a Mikšovec do nejnižšího bodu našeho putování. A jak již to bývá, čeká na vás po sestupu rovněž výstup do nejvyššího místa výletu – skoro tři kilometry do táhlého kopce. Na jeho vrcholku již máte vyhráno. Kromě dvou menších stoupání vede zbytek cesty zpátky do Žďáru z kopce.

Jizerské hory - kolem josefodolské přehrady


Délka: 13 km
Fyzická náročnost: lehká
Nadmořská výška: 735–900 m n. m.

Nenáročná rovinatá trať uprostřed vzdouvajících se kopců a lesů křižuje mnoho významných staveb, a navíc vede po Jizerské magistrále, což zajišťuje dobře upravené podmínky. Putování odstartujeme v Janově nad Nisou (Hraběticích) mírným táhlým stoupáním na vrchol ke Královce. Ta nám, v nejvyšším bodě našeho výletu, nabídne díky známé rozhledně nádherné výhledy na Jizerské hory, Krkonoše, Jablonec nad Nisou i Český ráj. Pokud nechcete vyšlapat na 23 metrů vysokou rozhlednu, můžete si odpočinout v přilehlém výčepu. Po sešupu z Královky bude následovat krátké stoupání a ocitneme se na křižovatce U buku, kde zahneme doprava. Vystoupáme až na Novou louku k rozsáhlému chráněnému rašeliništi a Šámalově chatě, loveckému zámečku postavenému z panského domu bývalé sklářské huti z 18. století. Nedaleko od něj se nalézá Šámalův pomník, památka na významného prvorepublikového politika, zavražděného nacisty.
Dále budeme pokračovat víceméně rovinatým terénem do Kristiánova, projedeme kolem romantického Blatného rybníka a pomníčku Tetřevího kříže, jenž vztyčil na památku své zesnulé dcerky lesní Gahler. Bývalou osadu Kristiánov, kde v 18. století stála huť na výrobu skla, připomíná již jen někdejší hospoda, tzv. Liščí bouda, a hřbitůvek místních obyvatel. Následně strmě sjedeme až k  Josefodolské přehradě – k nejmladšímu a největšímu vodnímu dílu Jizerských hor. Od přehrady nás již čeká jen závěrečné dvoukilometrové stoupání do Hrabětic, které bude zpočátku prudší a postupně se zvolní.

Orlické hory - jiráskovou stezkou od západu k východu


Délka: 30–40 km
Fyzická náročnost: střední–těžká
Nadmořská výška: 508–1 115 m n. m.

Celý hlavní hřeben zpřístupňuje dálková trasa nazvaná Jiráskova horská cesta, která, nastoupíte-li na ní jako my ze správné strany, vede skoro celá z kopce. My naší túru začneme na Šerlichu u Masarykovy chaty (můžeme využít skibus z Deštného v O. h.). Od parkoviště zvolna stoupáme kolem Malé Deštné ke kiosku Horské služby, odkud vede krátká odbočka na nejvyšší vrchol Orlických hor – Velkou Deštnou (1 115 m). Při dobré viditelnosti lze spatřit i vrchol Sněžky.
Cesta pokračuje přes Homoli (rovných 1 000 m) a Tetřevec (1 043 m) ke Kunštátské kapli a klesáním ke známé křižovatce Pěticestí. Následně zvolna stoupáme ke Komářímu vrchu (992 m), mírným sjezdem dojedeme do sedla Mezivrší a pokračujeme na Anenský vrch (991 m). Cestou míjíme objekty pohraničního opevnění z doby před 2. světovou válkou, včetně odbočky k pevnosti Hanička. Krátce na to dojedeme k hájovně Hanička, kde je možné se posilnit v kiosku u silnice, to již máme v nohách 24 kilometrů.
Odtud je též možné si trasu zkrátit a odbočit po modré značce do Rokytnice v O. h. K vlaku či autobusu to máme šest kilometrů. Pokud se cítíte svěží na zdolání dalších šestnácti kilometrů, můžete dále pokračovat Žamberskými lesy stále po červené značce a sledovat tak linii opevnění až k Zemské bráně a přes renovovaný most dojet do Českých Petrovic, které nabízejí několik možností občerstvení. Následně vystoupáme na Adam, odkud nás čeká již jen sjezd do Mladkova. Zde je si můžete sednout na vlak, který jezdí do Letohradu.