Každá jsme jiná

Nemusíte si hned kupovat to nejlepší a nejdražší vybavení či zkoušet okamžitě složité triky nebo sjíždět prudké svahy, ale za zkoušku jiné disciplíny nic nedáte. Spíše naopak. Budete mít nový (možná i adrenalinový) zážitek a třeba se z toho pro vás nakonec stane droga, koníček, zábava, způsob odreagování či životní styl. Tím vším totiž pro nás lyžování může být. Pro každou ženu je zimní sport něčím jiným. Pojďme se na tedy na jednotlivé typy lyžařek podívat, třeba se v některé zhlédnete!

Rekreantka

Začněme od lyžařky rekreantky, která ráda lyžuje, ale není to zrovna její největší vášeň. Na hory vyráží (párkrát za zimu) většinou s přáteli či po boku svého partnera. Bere lyžování jako společenskou událost s možností vyjet do přírody na čerstvý vzduch. Vybavení volí spíše pohodlnější, dává tedy přednost měkčím lyžařským botám a lyžím, které se dají dobře a lehce ovládat. K tomu volí velmi slušivé a sladěné kousky oděvů. Nikam nespěchá, ráda si odpočine v příjemné horské hospůdce. Na kopec vyrazí jen za pěkného počasí, za každou cenu to opravdu „nehrotí“, nemá přeci zapotřebí trápit se v mrazu, mlze či hustém sněžení. A proč taky! Nejraději má úhledně upravenou sjezdovku, po které se může pěkně povozit.

Sportovkyně

Od rekreační lyžařky přejděme ke sportovní lyžařce. Takovou potkáte na kopci nejčastěji, a téměř za každého počasí. Dokud tedy není počasí takové, že nedokáže říci, jestli zrovna jede nebo stojí. Lyžování je pro ni téměř závislost. Jako malá určitě snila o závodní kariéře a obdivovala známé závodnice, které se proplétaly mezi brankami. To také ovlivňuje její vybavení a styl jízdy. Upřednostňuje výkonnější a specializovanější lyže a boty. Nechce nic zadarmo, má ráda výzvy. Preferuje pěkně vyžehlené svahy, na kterých se do toho může pořádně opřít a velkou rychlostí vykrajovat oblouky a svištět z kopce dolů. Umí se ale poprat i s rozbitým svahem, ledem, boulemi a dalšími překážkami. Bere to jako trénink, který ji posouvá zase o kus dál.

Závodnice

Ty většinou na kopci tak často nepotkáme, protože když dorazíme na svah my, závodnice už mají ranní trénink většinou za sebou a pravděpodobně po malé pauze najíždí na další fázi tréninku nejspíš někde v posilovně. Přehlédnout se mezi lyžaři nedají – upnuté, polstrované kombinézy, přes ně kraťasy, chrániče…

Modelka

Neměly bychom také opomenout lyžařky „módní doplněk“, „výstavní“, které na hory vyrážejí po boku svých partnerů, a to ne z důvodu lyžování, ale společenské události. Poznáte je podle upnutých kalhot kopírujících jejich ladné křivky, vypasované bundičky často s kožíškem, minimálně „zlatými“ lyžemi či lyžemi s diamanty, to vše dokonale vyladěné a sladěné, doplněné bezchybným make-upem. Helmu na této lyžařce neuvidíte, narušily by si totiž své načechrané účesy. Nikdy by na hory nejely organizovaně, jejich objemná bagáž se totiž vejde sotva do terénního auta. Na svahu je vlastně moc neuvidíte, protože místo nich raději brázdí luxusní obchody a kavárny.

Freeriderka

Lyžařky – freeriderky nepotkáte ve středisku tak často, protože při první příležitosti zmizí někde v lese nebo u horní lanovky nasadí stoupací pásy a vydají se někam dál, výš do hor, kde hledají neporušené svahy plné prašanu. A pokud už se ve středisku zdržují, často je uvidíte traverzovat někam mimo upravenou sjezdovku. Milují totiž jízdu ve volném, neupraveném terénu. To, co nejčastěji hledají, je samozřejmě prašan, hluboký sníh, ale jízdu si užijí v podstatě kdekoliv. Nejmarkantnějším znamením freeriderky jsou velmi široké lyže, vedle kterých sjezdovkové lyže vypadají pomalu jako běžky. Na širokých lyžích mají některé z nich namontované „skialpové“ vázání. To aby mohly jednodušeji vystoupat za vysněným cílem. Některé z nich volí klasické vázání a při výšlapu si prostě lyže upevní na batoh. Na zádech freeriderky tedy uvidíte vždy technický batoh, v kterém byste našly hlavně lavinovou výbavu, která je pro jízdu mimo upravené sjezdovky nezbytná. Co se týče oblečení, některé preferují spíše technické věci do hor, jiné zase módnější, volnější a hlavně barevnější oblečení.

Skialpinistka

Lyžařky – skialpinistky (můžete si o nich více dočíst v tomto čísle) ve středisku už vůbec nepotkáte. Vyráží totiž velmi brzy ráno, když většina z nás ještě spí, a míří si to na některý z neobydlených vrcholů v okolí. Rády totiž utečou od davů lidí tlačících se ve frontě, proplétají se mezi ledovci a několik hodin, někdy i několik dní, v kuse stoupají k vytyčenému cíli. Odměnou je jim pak skvělý pocit z pohybu, neskutečný výhled a nádherný sjezd zpět. Skialpinistky volí vždy technické oblečení, skialpové boty s přepínáním na chůzi a lehké lyže určené právě pro tuto disciplínu. Opět záleží na každé z vás, jak tento způsob lyžování pojmete. Můžete se vydat na lehký výlet, stejný jako na běžkách s tím rozdílem, že z kopce si sjedete daleko pohodlněji než na běžkách, anebo to můžete dohnat až do extrémů v podobě lezení po horách s lyžemi při několikadenních přechodech a výšlapech.

Freestylerka

Lyžařky – freestylerky začínáme na svazích potkávat stále častěji. Poznávací znamení těchto lyžařek jsou vcelku jednoduchá: lyže – twintipy – se zvedlými patkami (aby se dalo jezdit i pozpátku), hůlky, které jsou tak krátké, že to vypadá, jako by si je půjčovaly od svým malých sourozenců (ty dlouhé totiž mohou být při tricích na obtíž), oblečení hraje všemi možnými barvami, často bývá o několik čísel větší než jeho nositelka. To nejen z důvodu volnosti pohybu, ale prostě proto, že to k tomuto sportu patří. Na hlavě má buď barevnou čepici se sluchátky (hudba ji nabíjí a popohání kupředu), či lyžařské brýle schované pod helmou (nejdřív nasadí brýle, na ně pak helmu, to aby při pádu neupadly). Nesmíme zapomenout na chrániče zad a kostrče, které ale pod širokým oblečením nerozeznáme :-). Pokud ji potkáte na sjezdovce, buď kolem vás pofrčí přímo dolů, nezdržuje se s vykrajováním oblouků, a to nejen popředu, ale i pozadu, tzv. switch, anebo naopak zkouší různé triky či skáče z nerovností, čímž si jízdu po sjezdovce zpestřuje. Nejčastěji ji ale zahlédnete ve snowparku, kde piluje triky na skocích, railech atd. Často z parku ani neodjede a celý den v něm šlape a jezdí. Není tolik závislá na množství sněhu, hlavně že je na čem se rozjet a do čeho dopadnout. Možná vás při čtení těchto řádků napadne, že to není nic pro vás, že jste na to moc stará a podobně. Freestyle ale není jen o velkých skocích, z kterých se vám točí hlava, i když se jen díváte, ale jde především o zábavnou formu lyžování, kterou můžete dělat i na sjezdovce, a to skoro v jakémkoliv věku. Můžete tak kombinovat normální ježdění a do toho si občas třeba zkusit jízdu na switch, poskočit si na bouli nebo pak později zkusit nějaký lehčí trik.