Dokonce se vytvořily dva tábory – jeden, dle snowboardistů „upjatý a nudný“ tábor lyžařský, a druhý, „free a cool“ tábor snowboardový. Lyžaři se vyznačovali většinou konzervativním oblečením à la lyžařský instruktor, kdežto snowboardisté upřednostňovali volný styl. Lyžaři nadávali na snowboardisty kvůli vysedávání na sjezdovce či zabírání místa ve frontě, a naopak. Mizí teď snowboarding pomalu ze scény a nechává se převálcovat lyžováním? Spousta lyžařů, a nejen těch mladých, objevila kouzlo širokého prkna. A to většinou z důvodu, že je lyže přestaly bavit, protože to bylo stále to samé, chtěli zkusit něco nového nebo se zařadit do té skupiny, která je (byla) „in“. Snowboarding se stal zábavnější, atraktivnější formou, umožnil vyřádit se nejen na sjezdovkách, ale i v parku (v té době u nás parky ještě nebyly, takže si většinou snowboardisté stavěli překážky a skoky sami) a hlavně ve volném terénu, kde prkno navozovalo pocit surfování na vlně. V té době se zdálo, že snowboardisté převáží svým zvyšujícím se počtem příznivců lyžaře.

Bod zlomu

Lyžařský průmysl ale nezahálel a postupně nabídl lyžařům zábavné vykrojené – carvingové – lyže, které přetáhly část populace zpět k lyžím. Lyžování se tak stalo akční zábavou a nejen šmrdláním po dlouhých sjezdovkách.
Další ze zlomů nastal, když se objevily hravé freestylové lyže (pro jízdu ve snowparku), čím dál tím širší freeridové lyže (pro volný terén) a prašanové speciálky, umožňující i lyžařům pocit surfování v hlubokém sněhu. Mnoho lyžařů, kteří na několik sezón uklidili lyže do ústranní a úplně propadli snowboardu, začalo znovu objevovat kouzlo lyží. Znamená snad ale tento freeskiingový vzestup zánik snowboardingu? Určitě ne. Pořád najdeme spoustu snowboardových veteránů, kteří předávají své zkušenosti těm mladším. A pořád je tu spousta těch mladších a nejmladších, kteří snowboardingu propadají generaci po generaci. Snowboarding je prostě již zralý a etablovaný sport, který nemá důvod opouštět pole. A je na každém z nás, jestli si jej vybereme.
Ať už dáte přednost lyžím, snowboardu nebo zvládnete obojí, jde jenom a v první řadě o to, abyste si chvíle na sněhu pořádně užívaly.


Pozitiva

  • Méně výbavy – pouze prkno
  • Pohodlné/měkké boty
  • Pocit surfování v hlubokém sněhu
  • Dá se na něm dobře sedět
  • Zvládnout techniku jízdy je jednodušší

Negativa

  • Velmi nepříjemná jízda na vleku
  • Menší stabilita
  • Nemožnost pohybu po rovině či na mírných svazích – variantou je buď jít pěšky, nebo se odrážet jako na koloběžce
  • Náročnější na obouvání

Názory čtenářek

Katka I.

Odjakživa jsem jezdila na lyžích, a když už jsem to jakžtakž uměla, přišel SNB. Vyzkoušela jsem ho spíš ze zvědavosti, že na něm teď jezdí všichni. Bohužel jen jednou, což je asi málo na to, aby mě to chytlo. Navíc zapracovala i moje lenost se na sněhu učit zase něco nového. A dnes jsem za to ráda, lyže jsou daleko všestrannější a užije se s nimi víc srandy. Taky lyžařská komunita je mi bližší.

Katka II.

Jsem odchovaná na lyžích a snowboard mě nikdy zvlášť nelákal, přesto jsem jeho kouzlu na okamžik propadla, střídala jsem lyže a snowboard. Byla to novinka, takže se člověk víc zabavil, učil se něco nového. Jelikož jsem nikdy neměla vlastní snowboard a nenaučila jsem se na něm tak jako na lyžích, vrátila jsem se zpět ke dvěma prkýnkám. Taky mě štvalo rozhodování, které náčiní si vzít.

Zuzka

Důvod, proč jezdím na snowboardu a lyže zahálejí na půdě, je ten, že jsem ho zkusila a začalo mě to bavit. Vyhovuje mi, že netahám dvě lyže a dvě hůlky do auta, z auta, na vlek, do chaty, do servisu… K snowboardingu mě přivedli „oldskůůůůloví” jezdci, dnešní „SNB fashion story” by mě asi nedostala. Taky musím přiznat, že jsem v sobě živila naději, že mi třeba jízda na snowboardu půjde líp než na lyžích. No nevím, po třech sezónách na objev českého snowboardingu nevypadám. Ještě tomu dám sezónu dvě a potom…Možná zkusím sáně…

Gábina

Na lyžích jezdím proto, že mě to dost baví. A na snowboardu nejezdím, protože jsem se dřív naučila jezdit na lyžích. Na SNB jsem se nenaučila jezdit tak dobře, aby mě to začalo bavit jako na lyžích. A protože mě to na lyžích baví čím dál tím víc, tak nemám čas učit se jezdit na SNB.