Domácí příprava

K udržení dobré fyzické kondice je zapotřebí pravidelný trénink, k udržení zdravé pleti zase pravidelná péče. Přechod „na zimní režim“ začíná u běžných kosmetických prostředků, které používáte každý den. Zatímco v létě jsou k čištění pleti optimální pleťové vody, v chladnějším období byste je měly vyměnit za hutnější produkty, jako jsou krémová mléka nebo olejové přípravky, které pleť očistí a nemusí se už smývat.
Jestli se neobejdete bez hydratačního krému, používejte ho na noc. Využít můžete také „vrstvení krémů“. To znamená, že nejprve nanesete na pleť krém hydratační zajišťující vlhkost a po dvaceti minutách na něj ještě použijte krém výživný nebo třeba s antiagingovým účinkem. Tak zajistíte pleti dostatek vlhkosti a výživu zároveň. Skvělým zimním trikem zvláště pro suchou pleť je využití bylinných olejů (levandulový, růžový, mandlový, olej z konopí apod.). Když je na noc nanesete pod krém, dočkáte se hladké pleti s dostatkem mastnoty, která bude lépe odolávat nepřízni počasí. K očním krémům stojí za to přidat při večerní péči i výživný gel. Nemáte-li odolnou pleť, používání peelingu se v zimě raději vyhněte. Zapomínat byste ale neměly na výživné a vitamínové masky, v případě suché pleti, a na olejové zábaly a masky.

Slunce, mráz a vítr

Pohyb na čerstvém mrazivém vzduchu je skvělý. Provětrá vám plíce a doslova vás nabije endorfiny. Co byste ale měla udělat pro svou pleť, když se chystáte vyrazit do zimní krajiny? Záleží na tom, jestli se budete držet v nižších nadmořských výškách, nebo zamíříte na hory. I v nížinách byste rozhodně měly používat při pohybu mastný krém v kombinaci s denním krémem s UV faktorem vhodným pro váš typ pleti. Velmi dobré jsou krémy obsahující avokádový, mandlový nebo konopný olej, stejně jako ty s obsahem bambuckého másla. Aby na pleti vytvořily optimální ochrannou vrstvu, měly byste je nanášet alespoň čtvrt hodiny před tím, než vyrazíte ven. Když vás čeká rychlý pohyb spojený „s větrem ve tvářích“, klidně použijte silnější vrstvu krému.
I na péči o oční okolí byste měly sáhnout po hutnějších přípravcích s lepšími ochrannými vlastnostmi a také chránit oči slunečními brýlemi. Zvláštní péči vyžadují i rty. Speciální balzám určený na ochranu rtů v chladném počasí si berte všude sebou, a kdykoliv ucítíte, že vám rty vysychají, naneste další vrstvu.
Po návratu z venku si dejte pozor na rychlý přechod ze zimy do tepla. Ideální je nechat pokožce asi čtvrt hodiny na aklimatizaci.
Pokud se budete pohybovat ve vyšších nadmořských výškách, musíte být ještě obezřetnější. Na horách se totiž můžete snadno spálit, i když je slunce schované za mraky. Proto na opalovacích krémech nešetřete, vybírejte si jen ty opravdu kvalitní s ochranným faktorem kolem 50. V nabídce některých kosmetických značek najdete celé řady přípravků určených pro péči o pleť v horských podmínkách. Kromě krémů a tyčinek na rty mezi nimi jsou třeba i speciální balzámy pro ochranu zvláště citlivých partií, jako jsou nos, brada nebo uši. V horském prostředí a při zvlášť mrazivém počasí se raději vyhněte dennímu používání hydratačních krémů a přípravků s kyselinou hyaluronovou. Pokožka příliš „napojená“ hydratačním přípravkem totiž mnohem snáze omrzá.
Ve velkém větru nebo vlhkém počasí se může stát, že i dobře ošetřená pleť začne po návratu domů nepěkně pálit. V takovém případě si dopřejte zklidňující heřmánkový obklad a pleť ošetřete chladivým gelem nebo krémem s panthenolem.

Z tepla do zimy

Problémům se ale nevyhnete, ani když sportujete takříkajíc pod střechou. Při spinningu, józe nebo třeba při plavání se vám pěkně rozproudí krev, póry se otevřou a cévy rozšíří. Když pak vyjdete na mrazivý vzduch, je to pro pokožku pěkný šok. A co můžete udělat pro to, abyste se mu vyhnuly?
Prvním a nejdůležitějším pravidlem je dát si na čas. Po cvičení si nejprve chvíli vydechněte, teprve pak jděte do sprchy. Mezi sprchou a okamžikem, kdy vyrazíte do ulic, by mělo uplynout alespoň půl hodiny. Po sprše nepoužívejte hydratační přípravky, stejně jako voda, kterou pokožka vstřebá při sprchování, by vám mohly přivodit podráždění pokožky nebo její popraskání. Raději použijte růžový nebo konopný olej a na něj hutnější denní krém. Při mytí a úpravě vlasů sáhněte po přípravcích obsahujících oleje a proteiny, které vlasy posílí a lépe ochrání. Po nanesení krému byste měly ještě asi čtvrt hodiny počkat, než vyjdete ven.

A na závěr kapku vody

I když si dehydrataci pokožky spojujeme většinou s létem, v zimě je přinejmenším stejně aktuální. Pro zimu ovšem platí pravidlo, že zavodňovat je nutné především zevnitř. Proto nezapomínejte na svůj jeden a půl litru tekutin denně, při zvýšené fyzické aktivitě i více. Bez dostatku tekutin bude mít totiž jakákoliv péče jen nepatrný účinek.