Záliba v lezení v ledu se zrodila na začátku minulého století na ledovcových polích zejména v Alpách. Překonávání ledových pasáží bývalo dříve nutností pro výstup na horské vrcholy při klasickém alpinismu. Je to vlastně extrémní forma horolezectví. Extrémní ledy jsou často v níže položených horách, kde se vytváří díky příhodným povětrnostním podmínkám. Technicky náročné ledy ve vysokých horách nad 5 000 metrů leze jen málokdo.
Lezení v ledu je stále populárnějším a  vyhledávanějším zimním sportem. A to i přesto, že patří k jedné z nejobtížnějších lezeckých disciplín. V dávných dobách se při postupu ledovými svahy používala technika vysekávání chytů a stupů pomocí klasického cepínu, který v minulosti připomínal spíše zahradní motyku. Ve třicátých letech přišel Grivel, legenda italského horolezectví, s prvním vylepšením – přidal na tehdy používané desetihroté mačky další dva hroty na přední straně a umožnil tak lezcům zaujmout postoj kolmo k ledu.

Pro lezení v ledu jsou samozřejmě potřeba nejen kvalitní mačky, ale i speciální lezecký cepín. Ten jako první začali používat skotští lezci během šedesátých let. Tento cepín se vyznačuje prohnutou rukojetí a zkoseným hrotem z tvrzeného materiálu, jehož špička s agresivně tvarovanými „zuby“ umožnuje jednodušší zasekávání do ledu a dovoluje lezci pohybovat se velmi podobnou technikou jako při klasickém skalním lezení. Během dalšího vývoje se zdokonalovaly hlavně tvary šroubů, používaných k vytváření jistících bodů v ledu, a jistících prostředků, které jsou základem pro bezpečný pohyb v tomto prostředí.

Lezení po zmrzlé vodě, zmrzlých vodopádech a v mixovém terénu (tj. kombinace holé skály a ledu) je velmi náročné, ale stejně jako u ostatních lezeckých disciplín je pocit překonání tenkého kolmého ledu nenahraditelný. Princip mixového lezení je stejný jako při lezení v ledu s tím rozdílem, že se při něm nevyhledávají pouze ledy, ale i terény zčásti pokryté ledem a zčásti bez ledu, tvořené pouze holou skálou.

Lezení na ledopádech předpokládá znalost správného postupu a jištění. Je potřeba vědět, jak zavěsit či zaseknout cepíny nebo jak se stavět na mačkách. Na rozdíl od klasického lezení vyžaduje lezení v ledu maximální sílu a vytrvalost čistě pro jeden druh úchopu při držení cepínu. Velkou pomocí při namáhavém lezení v ledu je používání poutek pro ruce na cepínech. Nastavením jejich správné délky umožňuje podepřít zápěstí, což pomáhá ve chvílích, kdy již prsty u rukou ochabují. Ve sportovním lezení a na závodech se ale poutka nepoužívají, a tak se lezec musí spolehnout jen na své síly.

Drytooling

Dalším odvětvím, které začíná být mezi lezci populární, je drytooling, mladá lezecká disciplína, při níž jde vlastně o mixové lezení na umělé lezecké stěně. Dřevěné chyty a stupy simulují led a skálu. Lezecké zbraně jsou upraveny, cepíny nemají lopatky ani poutka.
V drytoolingu se začínají pořádat závody, tak jako v lezení na ledových věžích.
K přelezení cesty na závodech mají lezci určitý časový limit a hodnotí se dosažená výška. Závodníci navíc musejí dodržovat označené zóny, za které se nesmějí se svými zbraněmi dostat. Obtížnost lezených cest stále roste. Z původního lezení po šikmých svazích se postupně začalo lézt i na kolmých ledech a dokonce v převislých stěnách a rampouších. Pohyb těla je podobný jako u normálního lezení. Je potřeba se naučit efektivně se pohybovat, mít potřebnou vytrvalost a v neposlední řadě dostatečnou sílu k překonávání obtížných pasáží.
A co je tedy potřeba vzít s sebou na ledolezecký výlet? Kromě výše zmíněné základní výbavy lezeckého cepínu, maček a šroubů pro jištění jsou základem pevné boty se speciálně tvarovanou podrážkou, na kterou se připevňují mačky s rámovou konstrukcí, dále lano – z bezpečnostních důvodů se používá pár polovičních lan, expresky, karabiny se zámkem, jistítko, smyčky, sedák a v neposlední řadě teplé voděvzdorné oblečení vhodné do zimních hor.
V zimních měsících je ideálním doplňkem pro posílení a přípravu k lezení nejen v ledu lezení na umělé bouldrovce, kde lezec získá potřebnou sílu, naučí se pracovat se svým tělem a zefektivní svůj pohyb po stěně.
Potom už jen zbývá počkat, až mráz vykouzlí z vody ty správné rampouchy, a může se vyrazit.

Slovníček pojmů

cepín, zbraň – pomůcka pro lezení v ledu, k zajištění (malý krumpáč :-) )
mačky – stoupací železa s ostrými hroty pro postup v ledovém poli, připevňují se na skelety nebo na boty
drytooling – lezení s mačkami a cepíny po umělých stěnách na umělých nebo dřevěných chytech
dvojče – dvě tenká lana, která se používají společně, při přeseknutí jednoho z nich zbývá ještě to druhé
mixy – lezení jak po zamrzlých ledopádech, tak přímo po skále s mačkami a cepíny