Cyklistický fenomén nebo dobrá zábava

Pravdou je, že jízda na kole je ideálním sportem pro zdraví. Taková dvacet kilometrů dlouhá jízda na biku je ukázkovým příkladem aerobního sportu, při kterém spalujete nenáviděné tuky, zadýcháte se tak akorát a přitom stíháte vnímat okolní krajinu. Na rozdíl od mnoha jiných sportů také nepoškozujete svůj pohybový aparát těžkými dopady a nárazy.

Proč závodit

Závody na horských kolech mají mnoho výhod. Jezdí se na dobře vyznačených tratích v nejkrásnějších regionech naší republiky. Na trase i v zázemí je zabezpečeno občerstvení, po závodech si můžete na místě umýt kolo i své znavené tělo, seznámíte se s novými přáteli a užijete si spoustu legrace. Současným trendem pořadatelů je oslovit celou rodinu. Pro rodiče s dětmi se tak víkendové závody stávají doslova novým životním stylem. Tomu také odpovídá dobrá organizace MTB akcí. Vedle dříve propagované „padesátky“ a „stovky“ se můžete přihlásit na pohodovou fitness jízdu, která měří okolo dvaceti kilometrů. To je pro začínající bikerky ideální délka tratě, kdy provozují mírně výkonnostní relaxační cyklistiku. Pokud si chcete poměřit síly s kamarádkami, jedete naplno, kdo si přijel protáhnout tělo s partou přátel, nikam se nežene, zastaví se na občerstvovačkách, pokochá se tichou nedotčenou přírodou s nádhernými výhledy a jede si svým tempem dál. Prostě si užívá.

Obavy jsou zbytečné

Příprava na závody je v dnešní době vlastně velice příjemná. Spolu s obrovským boomem cyklistiky vycházejí výrobci cyklistického zboží maximálně vstříc také ženám. Každá cyklistická značka produkuje modely, které jsou určeny speciálně ženám, a rozhodně je z čeho vybírat. Bez čeho se neobejdete? Na prvním místě bez kvalitního horského kola. Biky pro ženy jsou nádherný šperk, jejich konstrukce rámů je uzpůsobená fyziologickým potřebám ženy a design si můžete vyladit s oblečením a doplňky. Vybírejte ta lehčí a vyzkoušejte pohodlnost sedla. Při výběru cyklooblečení si pak opravdu užijete. Dámské střihy dresů se vyrábějí ve všech velikostech a mezi atraktivními designy si určitě najdete ten svůj.

CYKLISTICKÉ DESATERO – malá rekapitulace před závodem

1. základní zkušenosti s delší jízdou na kole (mít lidově řečeno něco najeto).
2. správně vybrané a seřízené kolo (rozhodně nepodceňujte krom své přípravy i kontrolu svého bikU a nezbytné namazání, nafouknutí duší, tlumiče, vidlice, správný a účinný chod brzd).
3. cyklistická přilba.
4. vhodné cyklistické oblečení a boty.
5. cyklodoplňky (brýle, rukavičky, nářadí, běžné úkony jako výměnu duše nebo řetězu jistě zvládnenete, případně se můžete inspirovat na dalších stránkách).
6. jídlo a pití na trať (rozhodně nepodceňujte, v okamžiku, kdy už vám tzv. dojde, je již opravdu pozdě).
7. lehké rozjetí před závodem.
8. programově dobrá nálada (pohoda, se kterou přijedete na start, rovněž dělá mnoho, hlava je základ – to se ví :-).
9. zbytečně neriskovat, nepřeceňovat síly (mějte na paměti, že nejste profi závodnice, která za každou cenu bojuje o nejcennější kovy.
10. pravidelné doplňování tekutin a energie během jízdy (pít, pít… zvláště pokud jedete závod při vysoké venkovní teplotě a praží do vás slunce).

Doporučujeme:

  • Zakoupit cyklistické kraťasy s pohodlnou výstelkou na choulostivých místech. Jsou mnohem pohodlnější než obyčejné šortky. Není snad nic horšího, než když po několika málo ujetých km zjistíte, že kalhoty, které jste si vzala, sice ladí s dresem, ale cyklistcká vložka vám nesedí.
  • Stejně tak nelitujte peněz za funkční prádlo. Využít ho můžete i při jiných sportovních aktivitách.
  • Povinnou výbavou na všech závodech je přilba. I tu dnes vyberete lépe než v minulosti (malé velikosti, barva, design).
  • Pokud nechcete mít puchýře a odřeniny, chraňte ruce cyklistickými rukavičkami.
  • Bez cyklistických brýlí to také nejde. Kryjí vaše oči nejen před oslňujícími slunečními paprsky, ale také před prachem, větrem a odskakujícími kamínky.
  • Druhou nejdůležitější součástí výbavy každé závodnice po horském kole je správně zvolená obuv. Základní pravidlo – pevná podrážka. Dříve měly ženy respekt z nášlapných pedálů, tzv. espédéček, dnes je vozí běžně, a tak se pro ně staly samozřejmostí cyklistické tretry. Tretry nohu fixují ve správné poloze z hlediska šlapání, a proto jsou tím nejzdravějším zakončením vašich dolních končetin. Pozor na nové nezajeté tretry! Projeďte se v nich párkrát před závodem.
  • Rovněž nezapomeňte na cyklistickou láhev (bidon) a podsedlovou brašničku. Do taštičky patří náhradní duše, montážní páky, malé nářadíčko, a pokud s sebou nechcete na rámu tahat pumpičku, také bombička se stlačeným vzduchem. Neumíte-li výše jmenované věci v případě defektu použít, přibalte rtěnku a parfém. Na závodech se vždy najdou ochotní zachránci, kteří vám s opravou vašeho oře pomohou.Text: Zorka Čeráková, Hanka Topolovová