Co k windsurfingu potřebuji

Základem je určitě plachta, prkno a samozřejmě chuť… Postrojená plachta se skládá ze stěžně, nástavce, ráhna a samotné plachty. Prkno musí mít flosnu (ploutev), poutka, větší prkna ještě kačenu (větší ploutev) a důležitý je kloub, který prkno s plachtou spojuje. Pokročilí jezdci dále potřebují trapéz s trapézovými úvazky a případně neoprén či lycrové tričko, když je chladněji. Vám postačí boardshorty a tričko nebo plavky a můžete vyrazit. Nesmíme ale samozřejmě zapomenout na vítr, protože právě ten nás pohání kupředu.

Dělá hezká těla

Windsurfing dělá hezká těla, jelikož je fyzicky hodně náročný a zatěžuje hodně svalstva, nejvíce pak záda, ramena a paže.

Jak a s kým začít

Nejlepší určitě je mít výbavu pro začátečnice, která je lehká a dobře ovladatelná. Začít pak můžete buď samy někde na rybníce, nebo nejlépe v některých z mnoha windsurfařských škol, což je pro získání základů určitě to nejlepší.
Mnoho děvčat windsurfařek se shoduje na tom, že by vás neměl učit přítel. Budete se před ním bát ztrapnit, on bude k mnoha věcem přistupovat se samozřejmostí a vašemu vztahu to nejspíš moc neprospěje. Poproste raději jeho kamaráda – nebo spíš kamarádku.

Výběr vhodného místa

Ideálním místem pro začátečnici je bezesporu takové, které má ze dvou stran břeh a několik vhodných míst pro sestup do vody. Vzhledem k tomu, že se ze začátku budete muset poměrně často vracet zpět proti větru, vyberte místo, kde nebudete překonávat žádné překážky – tedy rovnou pláž.
I zde se několik začátečnic potýkalo s tím, že se na surfu dostalo do míst, odkud se pak neuměly vrátit, takže cestou zpět plavaly i s celou výzbrojí.
U nás to můžete zkoušet například na Nechranicích, Lipně nebo Nových Mlýnech, ale lépe se vám bude určitě začínat v Egyptě, Řecku nebo Chorvatsku.

Kam vítr, tam pláč, neboli raději ne

Ideální síla větru pro vaše začátky je cca 2 až 5 m/s. Vyberte si také raději rovnou hladinu, která vám pomůže při udržování rovnováhy. Krásné vlny by se pro vás mohly stát noční můrou. Při silném větru by se vám mohlo stát, že se nejenže nebudete moci na prkně udržet, ale mohl by vás odvát na místa, ze kterých se těžko vracíte. A pokud není v blízkosti někdo s motorovým člunem, ze zábavy by se rychle mohl stát hororový příběh.

Nákup základní výbavy nemusí vyjít na statisíce

Další nepříjemnou zkušeností několika dívek bylo, že své první krůčky na windsurfingu podnikaly s nevhodnou výbavou. Příliš velké, nebo naopak příliš úzké prkno a velká těžká plachta, která nejde zvednout ani ze země na břehu, vám v začátcích určitě nepomůže, naopak může být důvodem, proč s tím vším hned praštit. A to by byla skutečně škoda.

Doporučujeme vyhnout se:

  • prknům a plachtám starším pěti let
  • prknům a plachtám, které mají díry, nejsou skutečně velmi dobře opravené nebo vypadají opotřebovaně
  • prknu, které je užší než 70 centimetrů, které má hladký povrch na horní ploše, nemá středovou ploutev a není kompatibilní s moderním typem flosen
  • plachtě, která je větší než 6,5 m2 nebo je určena na závody a která vyžaduje koupi nového stěžně nebo ráhnaText: Martina Prášilová