Krosový běh

Krosový běh lze charakterizovat jako běh volnou přírodou po lesních cestách mimo nebo s minimem asfaltového povrchu. Právě volnost, čisté klidné prostředí přírody, měkké lesní cesty nebo zajímavé skalní útvary mimo dosah „civilizace“ nebo setkání se s lesní zvěří a naslouchání zpěvu ptáků jsou tím, co nás na krosovém běhu láká nejvíce.

Trutnovské běžecká klasika

Krásné prostředí pro běhání naleznete nad sídlištěm Zelená louka – Zámecký vrch, odkud je to coby kamenem dohodil k myslivecké střelnici a chatě Vobešlovka a dělostřelecké tvrzi Stachelberg. Pokud nechcete běžet až tak daleko, můžete se z hřebenu stočit dolů dříve až před bělidlo v Horním Starém Městě a vrátit se zpět do Trutnova nebo minout Hospodu u Kousala, podběhnout hlavní silnici na Pec pod Sněžkou a po zelené turistické značce vystoupat na Pekelský vrch. Pod jeho vrcholem končí lanová dráha a vleky lyžařského areálu Mladé Buky. Dále po zelené budete míjet 18-ti jamkové golfové hřiště, které se může chlubit jednou z nejkrásnějších vyhlídek v ČR. Uvidíte Krkonoše s Černou horou v popředí a nejvyšší horou Čech, Sněžkou, lehce v pozadí.

Běžecké trasy protkané nostalgií

Již název rozcestí zelené a modré značky – Nad Hrádečkem – dává mnohým tušit, v jakém kraji se nacházejí. Ano, správně, jsme nad oním Hrádečkem, kde vznikala Charta 77, kde se v 80. letech postupně zrodil nejstarší „fesťák“ v Čechách: Open Air Festival, kde pracoval, odpočíval a letos v zimě také zemřel bývalý prezident Václav Havel. Seběhněme o kousek níže a podívejme se na jeho chalupu… Modrá značka nás provede ještě kolem zříceniny hradu Břečtejn a pak zamíří z kopce dolů k soustavě tří Pekelských rybníků. Modrá značka vede až do Trutnova, takže pokud se chcete vrátit do Horního Starého Města nebo na Zelenou louku, máte dvě volby: buď se vydáte po silnici, ale asfalt není zrovna příjemný povrch pro běh, anebo se vydáte po modré a na první křižovatce odbočíte doleva po neznačené cestě. Ta vás dovede k hlavní silnici na Pec pod Sněžkou, tu přeběhnete, podběhnete a jste doma…

Pro běžecké „fajnšmekry“

Pro ty, kteří jsou již zkušenými běžci, anebo nechtějí běhat jen tak bez většího cíle, máme pár tipů na zajímavé běžecké závody v okolí Trutnova.
Prvním z nich je RUBENCZAL – horský běžecký závod, jehož první ročník se uskutečnil teprve loni, ale o to větší měl mezi účastníky ohlas. Závod, který vás provede Krkonošským národním parkem, konkrétně z Portašových bud na Černou horu a zpět, nemá za cíl z vás „vytáhnout“ jen nadlidské výkony, ale jeho motto vychází z jeho názvu: RUBENCZAL. Jedná se o mytologické ztvárnění Krakonoše jako ducha hor, proto také motto závodu "Poznej svého ducha!". RUBENCZAL je jedním z nejstarších, ne-li vůbec nejstarším dokladem existence legend o Krakonošovi. Znázornění se objevilo roku 1561 na nejstarší mapě Slezska, o sto let dříve, než legendy dosáhly evropské popularity. Autorem mapy je vzdělaný humanista, vratislavský kartograf a matematik Martin Helwig.
Říjnové počasí jen dokresluje krásná krkonošská panoramata a umocňuje tak pozitivní vnímání tohoto podniku. http://rubenczal.webnode.cz/

Dalším atraktivním závodem je ÁDRKROS, který své účastníky provádí skalním městem Adršpašských pískovcových skal a jeho těsným okolím. Není výjimkou, že první listopadový víkend začne paní zima klepat na dveře a k zemi se začnou sypat první sněhové vločky. Na chladné pískovcové zemi se sníh drží docela snadno… I tak je tento závod krásný. http://ski.polickej.net/zavody/

Na předchozích řádcích jsme vás pozvali na dva podzimní závody. Samozřejmě, že jich v našem kraji naleznete mnohem více. Ale dovolte nám zmínit ještě jeden netradiční sportovní podnik v blízkosti Trutnova, konkrétně v Hostinném, a to OBŘÍ ZÁVOD. Jde o soutěž koedukovaných dvojic (muž &žena). V jednom závodě se snoubí tři různé pohybové disciplíny: kánoe, horské kolo a běh. Jako vstup do letní sezony je daná trojkombinace opravdu skvělá. Letošní ročník již proběhl, ale příští rok bude zase další! http://obrizavod.cz/


Jak na to?

  • Krosový běh je normálním během.
  • Nehledejte v tom nějakou vědu, je to jen běh, jen si u toho užíváte okolní přírody a ne asfaltu či betonových ulic.
  • Opatrně na kotníky. Protože neběžíte po rovném asfaltu, musíte koukat pod nohy, abyste nezakopli o kořen, neuklouzli na blátě či listí, anebo si kotník dokonce nezvrtli. Ale i tato nebezpečí jsou pro tělo přínosem, neboť se samo učí zpevňovat potřebné vazy a šlachy, a pokud nadejde okamžik (i v běžném životě ve městě: např. náledí, rozbitý chodník, apod.), nebude překvapeno a samo zabrání úrazu.
  • Pokud je pro vás běh spíše obtíží, nevybíhejte, když jste unavení, bolí vás nohy apod. – to raději sedněte na kolo anebo vezměte in-liny, ale vyčkejte okamžiku, až budete cítit, že máte energie nadbytek, že tělo potřebuje fyzickou zátěž a hlava vyčistit po náročném dni v práci.
  • Než vyrazíte, zamyslete se nad tím, jak dlouho chcete běžet, a podle toho si rozmyslete, kam vyrazíte. Nebojte se vzít si s sebou turistickou mapu.Jakou zvolit obuv?

POŘÁDNÝ DEZÉN:
Pro krosový běh volte hrubší podrážku a ideálně speciální krosové modely běžeckých bot. Na hladkých silničních botách si běh blátem moc neužijete.

SPRÁVNÁ VELIKOST:
To je to nejdůležitější – bota musí na noze sedět bez sebemenších negativních pocitů. Nesmí nikde tlačit nebo být příliš volná. Bota je vlastně spojovník běžce s podložkou a je tedy nutné, aby poskytovala co největší komfort pro odraz či stabilitu při dopadu.

TLUMENÁ NEBO MINIMALISTICKÁ?
V současné době jsou velmi diskutované tzv. minimalistické boty, které by právě měly poskytovat komfortní odraz, jako kdybyste běželi bosí.

JAK DOŠLAPUJEME?
Pronační, supinační, anebo neutrál? Nikdo není dokonalý, každý došlapuje jinak. Někdo spíše přes vnější (supinace), jiný zase přes vnitřní (pronace) hranu chodidla. Některé společnosti vyvíjí právě takovou obuv, aby tyto odchylky kompenzovala a dopad byl pro běžce stabilnější a také bezpečnější – aby nedocházelo k přetěžování kolenních a hlezenních vazů, případně jejich poškození.

RADA SPECIALISTY:
Pokud ještě nevíte, které boty jsou pro vás ideální, není nic jednoduššího, než navštívit běžeckou speciálku, kde vám s výběrem bot ochotně pomohou. Boty si ozkoušíte, proběhnete se v nich po prodejně apod.