Nebojte se začít, poradíme vám, jak …

Začínáme v Trutnově:

Nejlepší podmínky pro zimní cyklistický adrenalin jsou v případě, kdy teplota vzduchu klesne hluboko pod nulu a sníh je zmrzlý a s dostatečně tvrdým podkladem. Trutnovské běžkařské tratě, svážnice okolo Světlé hory a tratě v okolí Grund Resortu jsou vhodné zejména proto, že jsou pravidelně upravovány rolbami. Ve spojení s dobrými sněhovými a teplotními podmínkami jsou pak ideálními místy pro zimní cyklistiku. Někdo však může namítnout, že rozjíždíte běžkařské tratě, ale nemusíte se bát v případě, že vyrazíte za výše uvedených podmínek.

Trutnovská „paradráha“ s trochou kultury

V trutnovském lesoparku si opravdu každý přijde na své. Najdete zde několik desítek kilometrů upravených běžkařských tratí, které lze využít i pro zimní cyklistiku. Z centra Trutnova se vydejte směrem na Úpici přes Radeč, po pravé straně minete síň Bohuslava Martinů, dopravní značku upozorňující konec Trutnova, vystoupáte krátké serpentiny a po levé i pravé straně uvidíte malá parkoviště, kde můžete zaparkovat (pokud nenasednete na kolo už u domu). V případě, že jste začátečníci, ale rádi byste vyzkoušeli zimní adrenalinovou projížďku, doporučujeme začít krátkým nenáročným okruhem. Nasedněte na kolo a vydejte se směrem za kulturní památkou - pomníkem generála Gablenze. Zde se můžete pokochat krásným výhledem na Trutnov s kulisou Krkonoš. Skamarádilo-li se vaše kolo se zimní sněhovou pokrývkou, vydejte se na druhou stranu směrem k Janské kapli. Odtud pak dojedete až k samotnému centru dění na hřiště „paradráhy“, kde začínají všechny závodní tratě. Dle vaší aktuální fyzické zdatnosti si můžete vybrat z několika možností značených tratí.

Okolí Trutnova – okruh kolem Světlé hory

Okruh kolem Světlé hory je poněkud náročnější, doporučujeme ho zkušenějším zimním cyklistům. Pokud se rozhodnete zdolat tento okruh, budete odměněni krásnými výhledy na Krkonoše, ale i pohledy do kraje. Máte hned několik možností, jak se dopravit z Trutnova do Janských Lázní. První variantou je využití skibusu, který jezdí každé dvě hodiny z autobusového nádraží směrem do Pece pod Sněžkou. Ve Svobodě nad Úpou je nutné přestoupit na kyvadlový skibus do Janských Lázní. Frekventovanějším spojením je vlak, který vyjíždí každou hodinu z trutnovského vlakového nádraží. Svezete se až na konečnou stanici (do Svobody nad Úpou), kde opět přesednete na skibus do Janských Lázní. Prvním cílovým bodem je Černá hora. Říkáte si, včera jsem stál/a frontu na lanovku s lyžemi v ruce a dnes s kolem? Buďte „výstřední“ a ukažte všem, že se nebojíte vytáhnout kolo i v zimě. Pro ty, kteří chtějí být originální, je tu osmikilometrový výšlap až na vrchol Černé hory. Zimní bike začíná! Držte se záchytných bodů a nemůžete zabloudit. Z Černého hory jedete přes Černou boudu takzvaným Václavákem dolů. To je první náročnější úsek, kde můžete zažít tu pravou zimní cyklistiku a vyzkoušet tak svou techniku. Mějte ruce na brzdách, protože první odbočka vpravo směr Světlá hora či Krausovy boudy je ta, kde je třeba odbočit. Po pozvolné svážnici si můžete vychutnávat výhledy na Krkonoše, než opět sjedete do údolí ke Krausovým boudám. Odtud máte dvě možnosti - pokračovat ve sjezdu a dojet zpátky do Janských lázní, ale pro ty, kteří mají dost sil, je odbočka vpravo směr Pardubické boudy. Kdo se rozhodne pokračovat v krasojízdě, bude odměněn nádhernými výhledy na trutnovské okolí. Po dlouhém stoupání si zasloužíte zastávku u Pardubických bud, kde máte možnost doplnit energii lahodnými borůvkovými knedlíky. Na závěr můžete volit mezi sjezdem do Janských Lázní, nebo závěrečným výšlapem zpátky na Černou horou.

Nové Dvory neboli Dvoračky

Výchozím místem jsou trutnovské Nové Dvory neboli Dvoračky, odkud vystoupáte na chatu Vébrovku a okolí Zámeckého vrchu. Návrat si naplánujte pozvolným sjezdem kolem penzionu Pěti buků.

Na golf nejen v létě

V Mladých Bukách nedaleko Trutnova se každoročně upravují běžkařské tratě v prostředí golfového hřiště hotelu Grund Resort. Výhodou jsou zde pozvolné kopce a nádherná panoramata okolí Černé hory. Tratě jsou vhodné zejména pro nenáročné cyklisty nebo cyklistky s dětmi, které tak máte, díky rozlehlé pláni, stále pod dohledem.

Nezapomeňte navštívit …

  • Kulturní památku pomník generála Gablenze v trutnovském lesoparku
  • Vysílač na Černé hoře
  • Kiosek u Staré lanovky na Černé hoře
  • Hotel Černá bouda s výhledem na Sněžku
  • Pardubické boudy na Černé hoře
  • Modrokamennou boudu v Janských Lázních
  • Chatu Vébrovku a penzion U Pěti buků v okolí zámeckého vrchu
  • Restauraci Dvoračka v Nových Dvorech v Trutnově

Praktické info:

Co na sebe:

První vrstva: termoprádlo na horní část těla, na dolní zateplené návleky;
Druhá vrstva: nejlépe cyklistické kalhoty a horní část těla oblečte do Windstopperové bundy či vesty;
Třetí vrstva: lehká bunda odolná větru a vodě;
Dále určitě nezapomeňte: čepici, přilbu, návleky na boty a dvoje rukavice (jedny teplé, které oceníte ve sjezdech).

Technické vybavení kola:

Primárním předpokladem je mít horské kolo, ne trekkingové či jiné nevhodné do terénu. Logicky nejdůležitější pro pohyb na sněhu jsou pláště, které by měly mít dostatečně kvalitní vzorek. Doporučujeme si trochu podhustit tyto pláště pro lepší ovladatelnost a stabilitu.

Slovník zimního cyklisty:

MTB – mountainbiking, mezinárodní označení pro horskou cyklistiku
SPD – nášlapné pedály
Full neboli celopéro – celoodpružené kolo
Hardtail neboli pevňák – kolo s pevným rámem a přední odpruženou vidlicí
Karbon – cyklistický rám z karbonového materiálu
Ionťák – iontový energetický nápoj

Patero zimní cyklistiky:

1. Dostatečně zmrzlý sněhový podklad.
2. Širší pláště s kvalitním vzorkem.
3. Lehce podhuštěná kola.
4. Mějte s sebou rezervní teplé rukavice.
5. Znát desatero zásad pro pohyb v horách.

Máte rádi adrenalin? Vyzkoušejte SNOW BIKE!

Snow bike je speciální odpružené „sněhové kolo“, které má místo kol vepředu i vzadu krátké lyže. Je zajímavé pro své pozoruhodné jízdní vlastnosti, kdy kromě sjezdových možností je přizpůsobené ke skokům a různým trikům.