Letos o prázdninách jsme pro vás vyzkoušeli oblast v okolí Zellamského jezera. Depo jsme zřídili v přívětivém kempu ve vesnici Bad Neunbrunnen, asi 5 km od Zell am See a přímo odtud bylo možné vyjíždět jak na kole, tak i na bruslích.

Cyklostezky a vedlejší, málo frekventované silničky nás bezpečně dovedly na hlavní trasu Tauernské cyklostezky, kde se dalo už jet „jako o život“. Další dny jsme se ráno popovezli autem na další úsek cyklostezky, abychom nejezdili pořád stejný úsek a za den jsme ujeli i kolem 50 km. Alternativou pro přesuny v údolí je místní úzkokolejná železnice www.pinzgauerlokalbahn.at.

Cyklostezka je perfektně vybavená odpočívadly, lavičkami, informačními tabulemi a hospůdkami. Na vlastní kůži jsme okusili úsek Zell am See – Kaprun (dá se dobruslit až k vodní elektrárně – docela zajímavé technické dílo), Kaprun – Mittersil a Mittersil – Krimmel. Celkem 90 km perfektního asfaltu zcela bez autoprovozu, vhodné pro bruslaře, cyklisty, kolečkové lyže, nordic blading i pro rodinky s ratolestmi v cruseru nebo sportovním kočárku.

Užitečné tipy: Pokud se na bruslích už trochu slušně svezete, doporučujeme vzít s sebou běžecké hůlky a místo bodců namontovat gumové kolíbky. Bruslení získá nový rozměr, bude se vám zdát, že trošíčku létáte Samozřejmostí je helma a kompletní chrániče, jen díky této výbavě jsem si při frajerském přejezdu kolejí lokálky neudělala nic jiného, než natrhla tričko (průměrný bruslař běžně dosahuje při jízdě rychlosti 30km/hod, což při pádu odpovídá volnému dopadu na beton z výšky 1,5m!!) V případě nepříznivého počasí pro venkovní aktivity je perfektní návštěva interaktivní expozice Národního parku Vysoké Taury v Mittersilu www.nationalparkzentrum.at. Pokud pro návštěvu vyberete jaro nebo podzim, je možné aktivity v údolí spestřit o lyžování na ledovci v blízkém středisku Kitzsteinhorn www.kitzsteinhorn.at. Sněhová nadílka ve výšce přes 3000 m je bohatá až do června a opět v září už se svezete na prašanu (viz fotogalerie).

Příjezd z ČR: Hraniční přechod Folmava – Furth im Wald – Cham – Straubing – Landau – Eggenfelden – Alttoting – Trostberg – Traunstein – Saalfelden - Zell am See

Ubytování: Rodinný kemp a penzion v Bad Neunbrunnen s dokonalým servisem a zázemím za rozumnou cenu www.neunbrunnen.at, nebo přímo u jezera www.seecamp.at. Alternativou je bezpočet soukromých apartmánů v celém údolí. Bonusem může být koupání v Zellamském jezeře nebo obrovské koupaliště s vodními atrakcemi v Uttendorfu.

Mapy:
Cyklomapa Kompas č. WK 030 Zell am See-Kaprun, WK 39 Glocknergruppe-NP Hohe Tauern, WK 30 Saalfelden-Leoganger Steinberge

Kromě fantastického bruslení se celou dobu budete kochat dech beroucími výhledy na skoro třítisícové vrcholky okolních kopců. Pravé Rakousko, jak vystřižené z katalogu!