Nezapomeňte však, že oblečení nejezdí, jste to vy! Ale proč se necítit pohodlně a šik i na svahu?

Ať už se radši vrstvíte, nebo naopak máte rádi méně, ale zato teplejší a huňatější vrstvy, máme pro vás pár nejnovějších tipů letošní sezony, které jsme vybírali pečlivým dámským okem. Nedílnou součástí výbavy každé milovnice snowboardingu a stylu, který s sebou tento sport přináší, je samozřejmě snowboardové oblečení. Dotváří nejen image každé snowboardistky, ale především chrání proti případným odřeninám (mírní následky pádu). Přestože dokáže vaši osobu ochránit proti vlhkosti, vyznačuje se snowboardové oblečení i dokonalou prodyšností, kterou garantují speciálně použité membránové materiály, které odolávají právě nepříznivým povětrnostním vlivům.
Každá máme osobní a specifické nároky při výběru svého oblečení. Je třeba vybrat a vyhovět si.

Co si představit pod vrstvením oblečení?

Je to jednoduché a především individuální. Některým vyhovuje se raději obléci do slabších, ale více vrstev oblečení, jiné zase naopak preferují méně, ale zato teplejších vrstev.

Zpátky k přírodě – jako cibule?

Systému vrstvení oblečení se někdy říká “cibulový princip”. Více vrstev lépe pomáhá termoregulačnímu systému plnit jeho funkci. Systém umožňuje lépe přizpůsobit oblečení konkrétní situaci a to tak, abychom se zejména při zátěži pohybovali na dolní hranici tepelného komfortu a zbytečně se nepotili. Šetříme tak vodu, kterou tělo spotřebovává k chlazení (pocení), a energii potřebnou k následnému zvýšení, popř. udržení tělesné teploty. Ztráta tělesného tepla je totiž za mokra 32x větší než za sucha. Proto nás po zátěži začne mokrý (nefunkční) dres studit, tepelný výkon nestačí k udržení potřebné “povrchové” a následně “vnitřní” teploty – je nám zima. Vhodnou kombinací jednotlivých vrstev lze oblečení přizpůsobit jakékoliv nepřízni počasí.


Jaké máme jednotlivé vrstvy oblečení?

1. vrstva

Slouží k odvodu vlhkosti od pokožky. Používá se notoricky známé funkční prádlo tzv. druhá kůže. Funkční prádlo pomáhá našemu termoregulačnímu systému udržovat správnou tělesnou teplotu během měnící se intenzity zátěže. Vyznačuje se funkčními vlastnostmi, jako jsou: elasticita, odvod vlhkosti a potu od těla a prodyšnost.

2. vrstva

Vhodnou druhou vrstvou je materiál vyrobený z polyesterových vláken, například fleece, který udržuje tělo snowboardistky v teple. Termoizolační funkce je dána gramáží fleecu, čím silnější, tím teplejší (od 100 až do 300 g/m2). Zde je možné vybírat z modelů lišících se barevnými kombinacemi a střihy. Fleecy jsou nejen hezké, ale i lehké, prodyšné a umožňují volný pohyb. Ne všechny však ochrání proti větru. Proto se na trhu objevují i funkční materiály s membránou. Ty vám zajistí větší ochranu před větrem než běžný fleece. Poskytnou výbornou izolaci a je možné je využít i jako vnější vrstvu. Tady už druhá vrstva přebírá funkci třetí vrstvy. Ochrání proti nepřízni počasí.

3. vrstva

Pro zabezpečení našeho pohodlí hraje klíčovou roli. Dokončuje funkční řetězec, tzn. odvádí pot, jenž se odpařil přes první a druhou vrstvu, definitivně pryč od těla. Současně chrání tělo před povětrnostními vlivy, nepřízní počasí, proti oděrům. Přitom ale musí být prodyšná, aby se člověk při jízdě nezapařil a přebytečná vlhkost se mohla definitivně odpařit ven. Měla by být nepromokavá, aby zabránila přístupu vody z vnějšího prostředí, a zároveň prodyšná, aby zamezila akumulaci vlhkosti zevnitř v izolačních vrstvách. Existuje velké množství modelů a materiálů používaných pro svrchní oblečení. Vybírat je třeba podle plánované intenzity pohybu a celkového využití.


Často používané materiály:

Soft Shell

Materiál nové generace. Jedná se o dvou až třívrstvý laminát, který vhodnou kombinací použitých materiálů dosahuje vynikajících užitných vlastností. Soft Shell zaručuje maximální větruvzdornost, voděodolnost a prodyšnost, je lehký, příjemný na omak a poskytuje dostatečnou termoizolaci.

GORE-TEX®

Mimořádně lehká a tenká teflonová membrána, nepromokavá a zároveň prodyšná, přitom však větruvzdorná. Používá se ve formě laminátů. Dvouvrstvý laminát – membrána laminovaná na vnější tkaninu, zevnitř chráněná volnou podšívkou. Třívrstvý laminát – membrána je laminovaná mezi vnější tkaninu a vnitřní podšívku.

No Wind®

Větruvzdorný fleecový materiál s vysokými hodnotami prodyšnosti a paropropustnosti, výrobce Pontetorto. No Wind® membrána je kombinovaná s kvalitním mikrofleecovým materiálem s antipillingovou úpravou. No Wind® je lehký, teplý, příjemný na dotek. Byl vyvinut pro náročné outdoorové aktivity (používá se i ve druhé vrstvě).

Fleece

Pro výrobu fleecu se nejčastěji používá 100% polyester, který se zpracovává do krouceného vlákna (na jeho výrobu se používají i recyklované PET lahve). To se následně splétá a povrch textilie se drátěným kartáčem upravuje do vlasu. Takto upravený materiál má velmi dobré izolační vlastnosti jak za sucha, tak i za mokra. V posledních letech se do těchto polyesterových tkanin začaly přidávat i další materiály, které zaručí pružnost (elastomery) nebo odolnost větru a vodě (různé membrány).

www.snowboards.cz