Co s námi dělá stres

Stres a napětí k našemu životu patří. Na to kdo a jak podléhá stresorům, má velký vliv spousta faktorů. Od dědičnosti po sebevědomí. Výhodou stresu je, že nás dokáže vyburcovat k neuvěřitelným výkonům. Lidský organismus na stres už od dob pračlověka reaguje mobilizací energie pro útěk nebo útok.


Přestože dnes představuje stres spíše psychickou zátěž, jeho projevy se nemění. My už ale neodbouráváme nahromaděnou energii a hormony. Tělo proto stále zůstává v pohotovostním režimu, což ohrožuje naše zdraví. Lidé pak trpí poruchami nálad, depresemi, bolestmi kloubů, krční páteře, mají problémy se srdcem nebo cukrovkou. Takovým stavům lze předcházet dostatkem aktivního odpočinku – tělesné aktivity, příjemných aktivit, vymezením priorit a řešením nikoliv odkládáním problémů.

Udělejte si čas na aktivní odpočinek

Každá Wild Cat má ráda sport a proto najít chuť na odbourávání napětí není problém. To, co nám chybí, je čas. Ačkoliv pro svůj milovaný sport v roce možná nenajdete příliš času, svou aktivní dovolenou rozhodně neopomíjejte. Kdy jindy si udělat radost, pořádně si zamakat a dostat ze sebe všechen ten stres. Člověk by si měl pro své zdraví alespoň jednou rok dopřát minimálně čtrnáctidenní dovolenou.


Výběr dovolené neodkládejte. Stále si totiž ještě můžete pořídit levnější letenku, zajistit dobré ubytování nebo se přihlásit na poznávací zájezd.

Kam vyrazit

Nejlepší je vyrazit do neznámého prostředí. Díky adrenalinu a novým nevšedním zážitkům zapomenete na běžné problémy. Dovolená na Islandu v zemi ledovců, vulkánů a gejzírů, vás zaručeně nabije energií. Pokud nechcete nebo nemůžete až na Island, vyrazte do Pyrenejí, kde na vás čeká čtyřsetkilometrové horské pásmo. Skvělým zážitkem jsou i poznávací zájezdy na Slovinsko na ferraty. Spokojené jistě budete i v Zakarpatské Ukrajině, kam v pohodě můžete vyrazit i na kole. Pro kolo je skvělé i Skotsko, Provence a Norsko. Svět je jednoduše plný nádherných míst, tak si udělejte radost a poznejte je.

www.mundo.cz