Kůže vs. syntetika – odolnost vs. prodyšnost

Co je pro výrobu outdoorové boty nejdůležitější, je kvalitní a odolný materiál. Výrobci se soustřeďují jak na výrobu kožených pohorek, tak na boty ze syntetických materiálů jako např. goretex, ale asi nejčastější bývá jejich kombinace. Pokud bychom soutěžili v odolnosti materiálů, podle ortopedů a uživatelů by zvítězila pravá kůže, materiál, který nebyl doposud nahrazen lepší a houževnatější látkou.

Na druhou stranu pohorky ušité ze syntetických materiálů, vládnou jiným kategorií. Jsou o dost lehčí, lépe větrají a jsou voděodolné. Kůže má v tomhle směru nevýhodu a tou je, že po namočení dlouho vysychá a nebývá vůči noze tak pružná a přizpůsobivá. Za to goretex se sice snadněji potrhá, zejména v oblastech, které nejčastěji ohýbáme, ale pomocí tzv. goretexové membrány, vrstvy, jež obsahuje mikroskopické póry, odpuzuje vodu a zároveň dovnitř pouští vzduch a nechává botu dýchat.

Při zohlednění těchto parametrů musíme přemýšlet, pro jaký druh turistiky budeme boty využívat. Pokud si chceme turistiku užívat v lesích, kopcích a na zpevněných stezkách, zvolme lehkou nepromokavou botu, která nám umožní dostatek komfortu a pohybu. Pokud chceme do hor a vysokých sněhů, je už nasnadě přemýšlet o bytelnější a pevnější pohorce v kůži, která naše kroky spolehlivě ochrání.

Podrážka je základ

Stejně jako při výběru materiálu, máme i u podrážky možnost volby. Zde existují dvě základní verze- podrážka šitá a lepená. Podrážka šitá je odjakživa vnímána jako kvalitnější – neprovlhne a ve velké části případů ji lze obměnit. Co však není radno opomíjet, je materiál a vzorek podrážky. Pokud si koupíme podrážku z tvrdého materiálu, pocítí to hlavně naše nohy a navíc ve vlhku hrozí uklouznutí. Měkká se zase snadněji opotřebuje a dostatečně nás neochrání před ostrým kamením a skalnatým terénem.

Zvoleným kompromisem pak pro zákazníka může být hrubě vzorkovaná podrážka tzv. „traktor“. Skvěle se hodí jak pro šlapání po pevném povrchu, tak pro náročnější túry ve sněhu. Nejrespektovanější výrobce podrážek v oboru je Vibram. Zaručuje komfort i bezpečnosti při chůzi a je hojně využíván outdoorovými značkami.

Nohy v bezpečí a pohodlí

Na co by se při koupi bot nemělo zapomínat je kvalitně ušité okolí boty. Jazyk boty by nás neměl do nohou řezat, měl by být uzavřený, aby k nám při chůzi nepronikala voda. Šněrování by mělo sahat až do míst okolo kotníku, abychom jej mohli pevně utáhnout a ochránit tak kotník před vyvrknutím a před jinými bolestivými nárazy.

Vnitřek boty by měl pevně, ale šetrně přiléhat ke všem částem našeho chodidla a rozhodně by neměl tlačit. Pozor bychom si měli dávat i na výstupky a ostré hrany. U horního okraje je dobré mít polstrování, které přispívá k lepší pohodlnosti chůze a navíc naše nohy pak nebudou tak snadno náchylné k oděrkám a puchýřům.

I když svou velikost chodidla jistě znáte, nezapomeňte, že pohorky se kupují vždy o půl čísla větší, než obvykle. V zimě volné místo oceníte, protože se do boty zpravidla nosí dva páry.

Jak vybírat v obchodech?

Podle Romana Blažka, ředitele outdoorové obchodní galerie Sportmall.cz, v dnešní době výrobci vyrábí pohorky ve všech různých velikostech a šířek a proto radí všem trekařům, vyzkoušet jich co nejvíce, aby nakonec padly ty nejlepší. „Doporučuji, aby si zákazník nejprve vyjasnil, do jakých terénů se bude pouštět a podle toho zvolil i typ pohorky. Máme univerzální odlehčené a nepromokavé botky, ale i pohorky pro náročné alpinisty, na které můžete připnout rychloupínací mačky a vydat se bez obav na skály. Rozhodně doporučuji vzít si s sebou na nákup i ponožky, ve kterých budete na túry chodit a při zkoušení se nebát botu zatížit, postavit se na hranu, či vyzkoušet přímo traverz, jež vám v kvalitních prodejnách nabídnou.“

SPORTMALL.CZ doporučuje: Vyzkoušejte univerzální trekové pohorky pro každodenní pochůzky i pro náročnější túru tradiční značky SALEWA.


Trekingové boty podle terénuLEHKÉ POHORY – Odolný semiš, průběžný gumový lem, delší šněrování a přilnavá podrážka Vibram® Alpine Approach dělají z této boty každodenního průvodce nejen po horách. Vrstva z materiálu GORE-TEX® dělá tuto botu kompletně vodotěsnou. Cena kolem 3200 Kč.

Pohorková obuv značky Salewa z kolekce 2013. Jediná pohorková obuv, která může být používána na většině technických lezeckých cest, abyste se dostali ke strmé stěně. Jsou dostatečně lehké, aby během lezení visely na úvazu, a umožňují pohodlnou cestu zpět.
Cena od 2600 Kč.


Technická obuv značky Salewa s pevnou vibramovou podrážkou určena jak pro běžnou turistiku ve skalnatých terénech, tak i jako přístupová bota k lezeckým terénům. Jsou dost lehké, aby se snadno zavěsily na svazek při výstupu, a umožňují pohodlné útočiště. Cena od 3000 Kč.5 ZÁSAD PŘI NÁKUPU POHOREK:

  • Volte typ boty a hrubost podrážky podle typu terénu a zaměření vaší turistiky
  • Vybírejte velikost boty o nejméně půl čísla větší
  • Nezapomeňte botu zkoušet s funkčními ponožkami, pokud vybíráte zimní obutí, zkoušejte rovnou se dvěma páry
  • Boty důkladně prověřte, nejlépe na umělých traverzech v obchodech
  • Nezapomínejte na ošetření a impregnaci