Využití longboardu je rozmanité. Především velice dobře poslouží jako užitečný a praktický dopravní prostředek, se kterým můžete vyrazit do školy, do práce, do obchodu, či večer za přáteli do klubu. Díky tomu, že vaše nohy nejsou připoutány do bot s kolečky, jako je tomu u bruslí, tak neztrácíte čas s přezouváním. Zároveň je prkno poměrně skladné a nemusíte hledat prostor pro zamknutí, jako například u kola. Zkrátka jen vezmete své „prkno“ pod paží. Velmi příjemným způsobem trávení času může být i jízda po asfaltových stezkách pro kolečkové sporty, které jsou již dnes téměř všude. Většina lidí, kteří longboard začnou naplno využívat, mohou jednou dojít i k touze sjíždět kopce. Rozhodně ale nedoporučujeme si vzít svůj první longboard rovnou tam. Vše potřebuje svůj čas a stejně tak je to i s longboardingem.

KDE SE VZAL, TU SE VZAL LONGBOARDING

Okolo roku 1950 se v okolí Santa Monicy a Venice Beach započala psát historie skateboardingu. Tehdejší jezdci chtěli nalézt užší spojení mezi surfingem, skateboardingem a snowboardingem. Zároveň ale hledali elegantní dopravní prostředek, který by je bez velké námahy dopravil, kam potřebují. Až do současnosti je právě tohle nejběžnější využití longboardu. Proč tomu tak je pochopíte během několika sekund, kdy se na prkno postavíte.

JAK SI VYBRAT SPRÁVNÝ LONGBOARD

Vybrat si ten správný longboard, který Vám bude vyhovovat, není úplně jednoduchá záležitost, a proto jsme oslovili zkušeného jezdce Lukáše Souhradu za společnost Snowboards.cz, který pro Vás připravil rádce k výběru toho správného longboardového mazlíčka.

Správný „look“

Longboard by měl být většinou dlouhý 1 metr, ale existují i větší či menší varianty (84 – 150 cm) a široký přibližně 23 – 30 cm. Kola jsou mnohem větší a měkčí než kola skateboardů. A v tom tkví jeho hlavní gró. Právě díky kolečkám je prkno stabilnější, má lepší přilnavost, přejede množství nerovností a lze na něm urazit velké vzdálenosti bez potřeby pohybu. Navíc nevytváří nepříjemný hluk jako většina městem projíždějících skateboardistů.

Deska

Jako první a rovněž nejdůležitější věc při výběru longboardu je DESKA. Desky jsou specifické svým tvarem, délkou a konstrukcí. Všechny tyto aspekty hrajou poměrně důležitou roli ve výběru Vašeho longboardu. V případě, že si kupujete svůj první longboard, je vhodné aby byla deska co nejvíce univerzální, než zjistíte, co opravdu chcete. V longboardovém světě existují 4 zákládní tvary desek Pintail, Hybridní, Drop-Through a Cruiser. Každý tvar desky má své výhody i nevýhody. Nejlepším tvarem pro začátek na longboardu je ale jednoznačně pintail, který je univerzální a vyřádí se na něm úplně každý!

MATERIÁL

Všechny desky jsou vyrobeny ze dřeva, nejčastěji jsou používány dřeva javoru a bambusu. Můžeme se setkat i s deskami, které jsou kombinovány se dřeven a laminátem. Desky jsou slepeny z několika vrstev dřeva. Každé dřevo, ze kterého se longboard vyrábí je charakteristické svými vlastnostmi. Javor je nejtvrdší, a proto se často používá na downhillové prkna. Přesným opakem je bambus, který je charakteristický svou pružností, proto je používán na carvingové a freeride desky

KOLEČKA

Věc, se kterou se potká opravdu každý “longboardista” je správná volba bushing a koleček. Jak kolečka tak bushing se dělí podle tvrdostí a stylu jízdy. Tvrdší bushingy jsou stavěny k vyšším rychlostem, takže jsou ideální pro downhill. Opakem jsou samozřejmě měkké, díky kterým si můžete užít parádní obloučky. U koleček je tomu opakem čím měkčí kolečka tím vyšší rychlost a větší přilnavost k asfaltu. Tvrdší kolečka jsou používány ke slidům.

CO TEDY NA LONGBOARDU MŮŽU PROVÁDĚT? SAMOZŘEJMĚ JEZDIT!

Longboarding zažil během posledních tří let obrovský skok dopředu, doslova explodoval. Je to i díky tomu, že je to sport velmi variabilní, kombinující v sobě prvky skateboardingu, klasického popojíždění, freeridu, slidingu, aj. Výrobce longboardů v ČR Roman Blažek popisuje, jaké jsou nejznámější styly jízdy:

Downhill

Tak jako tomu bývá i u jiných sportů kde jsou nadšenci, kteří překonávají hranice rychlosti a prudkých kopců jinak tomu není ani u longboardingu. Těm, kteří chtějí provozovat downhill naplno doporučujeme kvalitní chrániče, tvrdé bushingy, downhill desku a řádnou dávku adrenalinu!

Freeriding

Je jeden z nejčastěji provozovaných stylů longboardingu. Každý začátečník a pokročilý si s radostí vezme svůj longboard a jen tak se projede ulicemi svého města, vyrazí na cyklostezky, anebo si dá kopeček s pořádnou dávkou obloučků!

Slideing

Agresivní smyky do zatáček, co nejdelší slide na rovné cestě a parádní pocit z dobře odjetého slidu je přesně to co hledá každý jezdec!

Dancing

Jak už sám název napovídá dancing neboli tanec je styl jízdy při kterém jezdec/kyně přešlapují a točí se po desce všemi různými směry. Desky pro dancing jsou odlišné díky větší velikosti, šířce a měkkosti desky.

Cruiseing

Pohodová jízda s prvky skateboardingu. Jezdec na cruisových prknech se může vozit ulicemi, prohánět své prkno skateparkem, dělat skateboardové triky, skákat patníky, anebo se prostě jen vozit po rozpáleném asfaltu!


5 tipů jak si užít jízdu na Longboardu:Roman Blažek za Sportmall.cz radí v 5 krocích, jak si užít jízdu na longboardu:1. Správná výbava - NEZBYTNOU věcí bez které by neměl žádný longboardista vyjet je přilba!
2. Výběr “Spotu” trasy - Vyberte se místo, které bude nejlépe vyhovovat vašemu stylu jízdy.
3. Parta dělá jízdu - Ideální den na longboardu si určitě dokážete představit hlavně s parádní partou lidí, zapálených do longboardingu jako VY!
4. Správné nastavení a udržba je třeba! – Důležité je si před jízdou správně vybrat bushing, kolečka a ložiska
5. Jízda podle tvého gusta


BEZPEČNOST NA LONGBOARDU

Bezpečnost je rozhodně nezbytnou součástí tohoto sportu. „Základní výbavou je HELMA, bez které by žádny longboardista neměl jezdit. Dobrým pomocníkem jsou také chrániče kolen, které Vám mnohdy ušetří spoustu trápení. Longboardové rukavice jsou nejen dobrým pomocníkem ale taky parádní kamarádem při stylu jízdy nazývané SLIDEING. Rukavice jsou vybaveny specielními puky na dlaních, které jsou nezbytné při slidech. Pokud zvolíte jako svou oblíbeou disciplině DOWNHILL a chcete jej provozovat na plno, je třeba si pořídit koženou kombinézu, integrovanou helmu a slidovací rukavice“, radí za Sportmall.cz Roman Blažek.

Ať už to bude zatáčka při výletě s kamarády, či lítání z kopců dolů, vždy dbejte na to, mít na hlavě HELMU a chuť pořádně si to užít!


VYBÍRAT MŮŽETE LONGBOARDY Z NĚKOLIKA TYPŮ A DESIGNOVÉHO PROVEDENÍ


Longboard Globe Blazer clear red 2013

Longboard Globe Blazer clear red 2013Longboard Madrid Cutter Russian Dolls

Longboard Madrid Cutter Russian DollsLongboard Madrid Creep Blue Ribbon

Longboard Madrid Creep Blue Ribbon