Trutnovským lesoparkem

Trutnov je od nepaměti spojen s bájným drakem, proto je známý i jako město draka. Drak se poprvé objevuje na městské pečeti již v 15. století. Kronikář Simon Hüttel zapsal v 16. století pověst o zabití trutnovského draka do jedinečné sbírky. Dračí město se rozkládá podél řeky Úpy v kotlině pod Krkonošemi a ze severu je obklopeno Rýchorskými a Jestřebími horami. Trutnov se v poslední době stal ideálním výchozím bodem pro cyklisty a turisty, kteří hledají něco nového a dobrodružného. Zdejší členitý terén uspokojí každého; vyznavače silničních kol, milovníky terénních biků i nordic walkery. Pokud se rozhodnete pro tuto lokalitu, nejlepší je vydat se rovnou do lesoparku města a jet po cyklostezce KČT 22, která propojuje historické centrum Trutnova, Poříčí a Horní Staré Město. Kdo zatouží po delším výletu, může z cyklostezky odbočit na Voletiny a na další cyklostezku KČT 4084, která kopíruje koryto řeky Úpy. Zhruba po 10 km z Horního Starého města je třeba přejet nebo přejít vodní náhon u textilky Texlen. Tento směr vás dovede na hlavní silnici, která vede na Žacléř.


Běžecké trasy z Trutnova: Na tvrze a hrady!

Pokud milujete crossový běh, máme něco pro vás. Z centra Trutnova se vydejte stezkou podél řeky Úpy po modré značce, směr Horní Staré Město. U Kauflandu přeběhněte most a za ním odbočte doleva. Stále si hlídejte modrou. Po chvíli poběžíte přes železniční přejezd u bývalého továrního komplexu a na křižovatce se dáte doprava. Dále už pokračujete po Rýchorské ulici, ze které za železničním přejezdem odbočíte doleva. Modrá stezka vás dovede na cestičku podél potoka, kde proběhnete zaniklou osadou Bystřice. Tam na vás čeká středověký kamenný most, který se nachází 100 metrů od rozcestí. Na tomto rozcestí se pak dáte ostře doprava (po cyklotrase K26B) a stoupáte až ke kótě Vrchy (716 m. n. m.). Po cestě se napojíte na červenou a klesáte až k vrcholu silnice nad Babím, kde dále běžíte po červené k dělostřelecké tvrzi Stachelberg – největší moderní pevnosti v Československu, kde můžete navštívit vojenské muzeum, zpřístupněné podzemí a kde se můžete pokochat překrásnými výhledy do okolní krajiny a taky trochu popadnout dech. Červené se držte dál, proběhněte kolem kamenolomu (cyklotrasa 4081/4084) přes rozcestí Nad Babím a dále opět po červené (cyklotrasa 4213) na kótu Zámecký vrch (635 m. n. m.). Když se pořádně rozhlédnete, můžete nalézt zbytky zaniklého hradu Rechenburg. Ze Zámeckého vrchu minete chatu Vebrovka a poté už opustíte les a napojíte se přímo na trutnovskou čtvrť Nové Dvory, kde se můžete posilnit ve výletním hostinci Dvoračka. Po zaslouženém odpočinku to zpátky zkuste autobusem, protože tenhle maratón zpátky by byla smrtelná kombinace.


Něco pro děti: naučná stezka Den bitvy u Trutnova

Tato rodinná trasa čítá osm zastavení a celkem dvanáct tabulí s texty. Zpestřením každého informačního panelu je obraz scén z jednotlivých etap bojů, portréty osobností, popis vojenských uniforem, průběh krvežíznivé bitvy a podobná významná sdělení, která ocení každý dychtivý milovník české historie. Tento výlet startuje první informační tabulí na Krakonošově náměstí v Trutnově. Jedná se o celoročně přístupnou stezku, značení je provedeno směrovými šipkami s vojenskou tématikou. Odtud vás povede stezka k dominantnímu pomníku generála Gablenze, který se nejvíce zasloužil na jediném rakouském vítězství v bojích roku 1866. Tam tehdy rakouský generál uštědřil pruským nepřátelům lekci pomocí silného dělostřelectva. Pro další informace o bitvě musíte přejít na Janský vrch, kde boje pokračovaly. Trasa vás dovede do prostoru u Zvičinské vyhlídky s tabulemi o etapě odpoledních bojů kolem dnešního Bojiště. Cesta vede velmi příjemnou krajinou po zpevněné lesní cestě okrajem lesa a rozhodně se bude čím kochat. Dojdete totiž k několika vyhlídkám, odkud uvidíte v úchvatných pohledech Krkonoše.


Kde se ubytovat nebo se jen posílit na další výšlap

Hubertuska:

Nedávno zrekonstruovaná Bouda Hubertus může být jak cílem malé procházky po okolí Žacléře, tak i začátkem velkého cyklovýletu na Rýchory nebo do Krkonoš. Bouda návštěvníkům nabízí příjemné posezení na lavičkách u chaty, v malém baru nebo ve větší jídelně, kde vás vždy rádi občerství.
Info na: www.hubertuska.cz

Camp Dolce:

Stylová bezbariérová restaurace s velkou terasou, krbem, tanečním parketem a vinotékou se nachází na břehu rybníka v osadě Dolce u Trutnova. Nejen, že se tady dobře najíte, ale hlavně se můžete v rybníce i vykoupat. A to je za všechna osvěžení. Před restaurací je dětské hřiště s prolézačkami.
Informace zde: www.apartmany-dolce.cz


A na závěr za kulturou …

Galerie draka v Trutnově

V Galerii draka na vás čeká originální mechanické divadélko, které vám přiblíží starou dračí pověst o založení města. Během roku galerie pořádá i doprovodné výstavy, besedy a výtvarné dílny. Promítají se zde i krátké filmy z dračích slavností z Trutnova a z dalších evropských dračích měst. Prohlídka s průvodcem trvá cca ½ hodiny, bez průvodce si můžete dračí umění užívat do zavíračky.
Otevřeno denně mimo pondělí od 10:00 do 12:00 a od 14:00 do 17:00 hodin.
Více info na: www.galeriedraka.cz

Společenské centrum UFFO

Kulturní centrum a architektonická perla Trutnova zve na různorodá představení a bohatý kulturní program. Příjemný pobyt poskytne rovněž kavárna Horn v objektu a blízké interaktivní dětské hřiště.
Info na: www.uffo.cz

Stachelberg

Obr mezi pevnostmi, vojensko-historická expozice v jednom z nejmohutnějších pevnostních objektů v ČR. Dětský koutek a občerstvení pro malé a vysílené. Otevřeno: od 10:00 do 12:00 a od 13:00 do 17:00 hodin.
Více na: www.stachelberg.cz