Základní pomůcky: nýtovač (viz foto)

Když se nám roztrhne řetěz, jeden článek řetězu se většinou poškodí, takže je nutné ho z řetězu odstranit (fakticky je nutné odstranit články dva, aby nám oba konce řetězu do sebe pěkně zapadly, protože řetěz, jak si můžete všimnout se skládá ze dvou pravidelně se střídajících dílů). Pokud se to stane jednou, nevadí, když se řetěz o poškozený článek zkrátí, pokud byste však zkracovaly víckrát, může nastat potřeba poškozené články nahradit, abyste neměly řetěz příliš krátký. Proto není v případě výměny řetězu za nový, kdy se většinou řetěz zkracuje, špatné si přebytečné články nechat do zásoby. Než se do toho pustíte, je dobré řetěz přehodit na nejmenší převodník nebo ještě lépe úplně sundat, a vzadu přehodit na nejmenší pastorek, aby byl řetěz úplně volný a nemusely jste se o něj přetahovat s přehazovačkou. nýtovačka


1. Odstranění článku

Článek, který chceme odstranit, vložíme do nýtovače tak, aby přesně pasoval s kolíkem nýtovače a čep vytlačíme. Čep nevytlačíme úplně, ale necháme ho jen vyčnívat z článku. Abychom si ulehčily práci, může čep trčet kousek dovnitř článku. To vám později usnadní práci při spojování řetězu. Poté článek, který chceme odstranit, oddělíme od zbytku řetězu. Je nezbytné použít trochu síly a případně s články do boku zahýbat.


2. Spojení řetězu

Když máme článek odstraněn, spojíme oba konce řetězu. Pomůže nám už zmíněný čep trčící kousek dovnitř článku, kterým protilehlý článek zahákneme, a pak stačí řetěz pouze přidržovat a věnovat se nýtovači. Ten nasadíme na řetěz stejným způsobem jako při rozpojování, ale budeme čep tlačit dovnitř. Je nutné dávat pozor, aby spojované články byly srovnané, a v nýtovači dobře usazené. Čep zatlačíme tak, aby na obou stranách stejnou měrou přesahoval přes článek. Kdyby se vám náhodou podařilo článek protlačit moc, prostě ho zatlačíte zpátky z druhé strany. Snýtováním se spojované články přitlačily na sebe a pravděpodobně se nebudou hýbat. Ještě, než nasadíte řetěz zpět na pastorek, rozhýbejte spojený článek ohýbáním k sobě a od sebe. Nebojte se do toho opřít. Potom zkontrolujte, zda se řetěz v místě spojení bez potíží ohýbá. Pokud se vám zdá, že jeho chod není čistý, ohýbání podle potřeby opakujte.
Tak, a co příště? Co by vás, milé WILD CATky, ohledně vašeho miláčka-bika zajímalo? Nebo to necháte na mě….?

Biku zdar!