„Hned v úvodu bych rozdělil snowboardy do dvou základních kategorií, a to pro muže a pro ženy“, říká Blažek. Jaký je v nich rozdíl? Blažek upřesňuje: „Dost podstatný, protože ženské tělo se od toho mužského zásadně liší, a proto má jinou potřebu na snowboardové vyvážení (těžiště) prkna. Dámské snowboardy jsou zpravidla užší, měkčí a inzerty (závity pro přichycení vázání) jsou oproti pánským snowboardům posunuty o několik milimetrů blíže středu. Neznamená však, že by zdatná snowboarďačka nemohla sáhnout po unisex snowboardu“.

Jaká je správná délka snowboardu?

Nejdůležitějším parametrem pro výběr snowboardu je jeho délka. Podle jednoduchého pravidla by měl snowboard sahat přibližně mezi bradu a nos jezdce. Při výběru snowboardu kromě jeho délky záleží i na dosažené úrovni, zkušenostech jezdce a jeho váze.

Obecně platí, že kratší prkno se lépe točí, což jistě ocení začátečníci, ale při větších rychlostech je nestabilní a už vůbec není vhodné do prašanu. Pokud nemáte po ruce metr, nebo nedokážete odhadnout správnou velikost snowboardu, prohlédněte přehlednou tabulku pro výběr snowboardu.

Šířka snowboardu má taky svůj význam

Šířka snowboardu je spojená především s velikostí jezdcovi nohy. Při jízdě v oblouku by špička ani pata boty neměla dosahovat na sjezdovku. Pro snowboardisty s velikostí boty 45 a větší je doporučen širší snowboard tzv. wide verze.

Snowboardy dělíme do několika kategorií:

Allround - univerzální snowboardy hlavně pro jízdu na sjezdovce, ale i pro nějaké to dovádění na skočkách i v prašanu. Allround snowboardy jsou vhodné pro začínající jezdce díky parametrům vyhovujícím různým odvětvím snowboardingu.

Freestyle – snowboardy do snowparku. Freestylové snowboardy jsou kratší a měkčí a tím i dobře ovladatelné.

Freeride - snowboard pro jízdu v prašanu. Freeridová prkna jsou často delší než allaroundové a tvrdší než freestylové, aby co nejvíce vyhověly jízdě v hlubokém sněhu. Vázání mají posunuté více dozadu a díky tomu je špička snowboardu odlehčená.

Race – snowboard pro rychlou jízdu. Slalomové prkno je tvrdé, úzké a vhodné pouze pro jízdu na sjezdovce.
Jak vybrat snowboardové boty

Výběr bot je nejdůležitější na celé snowboardové výbavě.

V případě, že neznáte velikost boty v uvedených jednotkách US, UK nebo EU, změřte si délku chodidla od paty k nejdelšímu prstu a tím získáte potřebnou velikost MONDO.

Snowboardová bota nesmí být příliš velká ani příliš malá. Po utažení by měla bota dokonale obepnout nohu, palec by se měl dotýkat přední stěny, avšak neměl by být v žádném případě ohnutý.

Na výběr máme dva typy snowboardových bot:

Měkké boty
Velmi oblíbený typ snowboardových bot mezi všemi jezdci. Vnější bota může být ušita z kůže, syntetické kůže, gumy, nubucku a dalších voděodolných materiálů. Vnitřní botička je většinou vyrobena z PU pěny a podle kvality a ceny navíc doplněna silikonovými či jinými doplňky, které zkvalitňují ochranu nohy.

Tvrdé boty
Jejich použití je možné pouze s tvrdým deskovým vázáním umístěným na alpine boardu. V žádném případě bychom neměli využívat tvrdých bot na freeridovém či freestylovém snowboardu. Tyto tvrdé boty jsou velmi podobné klasickým lyžařským botám, ale liší se od nich tvrdostí, náklonem komínu a zkosením podrážky ve špičce a patě.
Jak vybrat snowboardové vázání

Výběr správného vázání je velmi důležitý. Aby vázání dokonale padlo na vaši botu a vy tak mohli efektivně přenášet sílu na hrany snowboardu a tím ho ovládat, je nutné nejdříve vybrat boty a až po té vázání.

Jednotlivé modely vázání se odlišují kvalitou použitých materiálů, pohodlností strapů (polstrování, 3D tvarování), nastavitelností patky a strapů a různými technologickými vylepšeními, s tím samozřejmě souvisí i jejich cena.

Stejně tak jako snowboardy se i vázání liší dle použití. Nejprodávanější snowboardová vázání jsou měkká vázání. Existují i tvrdá race vázání a vázání typu Fastec.

Měkká vázání

U měkkých vázání rozlišujeme tři základní podtypy:

Klasické měkké vázání - To je v současnosti nejvíce využívaným typem. Vázání je tvořeno spodní částí vyrobenou z kvalitního plastu či kovu, 2 strapy – přes špičku a přes nárt a výklopnou opěrkou. Klasický systém pumpování dobře upevní jezdcovu botu a zaručí tak maximální kontrolu nad snowboardem.

Vázání typu Fastec - Největší výhodou tohoto vázání je rychlost a pohodlnost při zapínání a vypínání. Na začátku si jednoduše nastavíte výšku nártu pomocí látkového dílu obepínající nárt nohy a pak jen zvednete a pomocí pákového systému zaklapnete a můžete jet. Jednoduše řečeno EASY IN – EASY OUT. Nevýhodou tohoto vázání je nemožnost úplného dotažení nohy a nemožnost přitahování strapů v průběhu jízdy.

Step-in vázání - U tohoto podtypu vázání existuje velmi mnoho různých systémů a při výběru je nutné kupovat vázání spolu s botami. Vázání je tvořeno tzv. nášlapnou destičkou a speciálními botami, které mají v podrážce umístěnou hrazdičku.

Tvrdá vázání

Při zakoupení alpine snowboardu musíme samozřejmě volit tzv. tvrdé vázání. To je tvořeno deskou, jež je přišroubována na podložky či přímo do snowboardu a dvěma kovovými obručemi, které obepínají speciální tvrdou skeletovou botu.
Další tipy na vybavení: