1. Vyběhněte ven!

Za okny se už zelená, stromy a keře se pomalu probouzejí do květu a teplotní rekordy padají jak o závod. Zimní spánek je přerušen a my pomalu odhazujeme svetry, čepice a šály. Jenže. Pod nimi se dalo ukrýt to, co na nás zimní lenošení zanechalo. Přebytečná kila, která jsme nabrali, vyženete ven pořádným tréninkem. Běhání je jedna z věcí, která se dá dělat kdekoliv. Stačí pár kvalitních tenisek, legíny a funkční triko, nebo mikinu a rytmickou hudbu do uší. Pokud bydlíte ve městě, nezoufejte. Dneska lze běhat i tam a nikomu nebudete připadat jako blázni.

2. Oprašte své kolo z garáže, vyveďte ho ze sklepa!

Cyklisti už se rojí všude tam, kam se podíváte. Pokud chcete vyrazit s nimi, šlápněte o víkendu do pedálu a prožeňte třeba i svého partnera. Cyklistika je blahodárná na posílení celého těla, zvláště pak dolních partií, na zlepšení fyzičky a redukci nadváhy. S výbavou už je to o něco složitější, a abyste byla v bezpečí a jízdu si mohla užít pořádně a bez rizika, poraďte se s odborníky. David Dostál z Giant Bicycles CZ www.giant-bicycles.cz potvrzuje: „Kolo je dnes nejen sportovní, ale i společenská záležitost a spousty lidí zejména žen, se chce na kole cítit pohodlně a přitom vypadat sexy.


RADÍME:

 • Když pojedeme na cyklistický víkend nebo dovolenou, je to z hlediska naší každodenní hygieny naprostým vybočením.
 • Myslete na bakterie. Pokud musíme použít další den stejné cyklokraťasy, doporučujeme je ručně vyprat.
 • Používejte lehké převody – to jsou v cyklistické terminologii ty, které dovolují lehkou jízdu a větší frekvenci otáček nohou při šlapání.
 • Pokud si nechceme své tělo při první vyjížďce zničit, ale chcete si osvojit techniku šlapání, naučte se používat nášlapné pedály. Jestliže máte strach z pádu při učení, zajděte na hodinu spinningu, kde si osvojíte nalezení nášlapného mechanizmu i vypnutí nohy z něj. Bez rizika.
 • Pro výběr kola, oblečení a podobně navštivte specializovaný cyklistický obchod nebo e-shop. Poradí vám tu nejlépe. Inspirujte se např. na www.giant-bicycles.cz nebo na www.progresscycle.cz.
 • Požádejte o radu partnera (tedy pokud je cyklista). Uděláte mu tím dobře a získáte dobré informace.
 • Není od věci prolistovat cyklistické časopisy, případně zadat požadované heslo ve vyhledávači na internetu. Existují jak dobré stránky s radami tak i diskuze s cyklistickou tématikou.
 • Vyberte si kolo správné velikosti a geometrie, jež se hodí pro typ cyklistiky, který hodláte provozovat.
 • Nezapomeňte na funkční, pohodlné oblečení.
 • Pozor na bezpečnostní prvky: přilbu, reflexní plochy atd. Byť přilba pomačká draze vymodelovaný účes, jízda bez ní je zbytečný hazard.
 • Volte vzpřímenější posed a při jízdě v terénu mějte lehce pokrčené lokty, tlumí nárazy a předejdete tak bolavým zádůmDalší produktové tipy najdete ve fotogalerii pod článkem.

3. Nordic walking Vás pořádně protáhne

Potkáváte na procházce spousty lidí v slušném tempu s hůlkami a pořád nevíte, k čemu je to dobré? Budete se divit, ale Nordic walking, který objevili ve Finsku, aktivně zapojuje a posiluje až 90% svalů celého těla, zlepšuje pohyblivost páteře – uvolňuje napětí krčních, ramenních a mezilopatkových svalů a přispívá ke správnému držení těla. Díky holím budete méně zatěžovat klouby a získáte i lepší stabilitu. A co potřebujete? Pár holí a dobrých pevných bot.

4. Staňte se zahradnicí

Pokud chcete trávit volno venku a ještě k tomu ráda kupujete čerstvou zeleninu a ovoce, co vám brání k tomu vypěstovat si jí sama? Čerstvé ingredience na saláty z vašeho záhonku, volný čas v přírodě a uspokojení z úrody je zaručený relax pro duši. Odreagujte se okopáváním, sázením, zaléváním a sklizní. Budete dýchat zdravý vzduch a i vaše tělo se pořádně protáhne. Ono takové zalévání nebo orání totiž není pro žádná ořezávátka. A navíc stačí dobré rukavice, slamáček a staré tepláky.

5. Svět je nejkrásnější z koňského hřbetu

Hledáte něco úplně nového, co by se dalo dělat v přírodě? Buďte elegantní dámou a zapište se na hodiny jezdectví. Koně, ta ušlechtilá stvoření a žena, odnepaměti patří k sobě. Na koni uvidíte všechno z jiné perspektivy a kontakt se zvířetem a následná péče o něj zlepší vaší náladu i životní postoje. Tento krásný sport vyžaduje sice hodně odvahy a energie, ale po každé jízdě vás tyto vzpomínky budou ještě dlouho hřát u srdce. Jezdecké potřeby a koně máte vždy v ceně kurzu.

6. Meditace v přírodě

Pokud si myslíte, že jóga patří do tělocvičny, tak se mýlíte. Tu nejsilnější harmonii těla a duševní rovnováhy si naopak užijete v přírodě. Zapište se na kurz, nebo pokud jste samouci, vyjděte na louku, do parku, či na zahradu a začněte meditovat. K józe potřebujete jen příjemné pohodlné oblečení, podložku (největší fajnšmekr si ustele i na trávě) a klidně i nějakou relaxační hudbu do uší. Jestli neznáte základy, pořiďte si speciální literaturu, které je na trhu spousty.

7. Zdolávejte vrcholy

Až na vrcholky hor není jen líbivý popěvek, ale i obrovské dobrodružství. V zimě se dá lezectví trénovat na umělých stěnách, ale když přijde jaro, tak se vyráží na české skalky. Adrenalin a velké soustředění odplaví vaše problémy a denní starosti, tím si můžete být jisty. Lezectví si žádá velký výdej energie a síly, za to pak poskytne nádherné vyhlídky a rozhledy. Potřebujete k tomu speciální boty s měkkou podrážkou, lana a sedák a do začátku rozhodně parťáka či instruktora, který vás bude jistit.

8. Na kolečkových bruslích můžete i randit

Kolečkové brusle vůbec nejsou out, naopak se poslední době těší velké oblibě. Jezdí se na in-linech (kolečka jsou v jedné řadě), ale i na retro dvouřadových bruslích. Retro styl preferují spíš ženy, které berou jízdu jako rychlejší procházku na čerstvém vzduchu a mají rády módní trendy. In-liny zase patří k ženám, co berou bruslení jako sport, při kterém posilují celé tělo s důrazem na zadeček a nohy. Pokud si chcete užít bruslení, zkuste zjistit, jaké lokality bruslaři ve vašem okolí doporučují, a buďte ve střehu, protože při tomhle sportu můžete narazit i na nějakého dobrého bruslaře.

9. Staňte se lovkyní

Venkovním sportem můžeme rozhodně označit i rybaření. Že je to nuda? Nesmysl. V České republice stále více žen rybaří. Odreagují totiž svou mysl a perfektně si odpočinou. V neposlední řadě nemusí vymýšlet, co bude k obědu, protože čerstvou rybičku hned ogrilují, usmaží nebo upečou. Potřebujete jen proutek, rybářský průkaz, sedátko, návnadu a teplé nepromokavé oblečení, protože na jaře ještě není takové teplo, aby se dalo sedět v tričku, a můžete jít na věc. Uvidíte, že strávit čas s rybami, knížkou a sama se sebou u řeky je jedna z nejromantič­tějších chvilek, které můžete zažít.

10. Vyvětrejte i svůj šatník!

Na jaře přichází oživení nejen pro vás a vaše tělo, ale i pro váš šatník. Jarní šatník potřebuje stejně jako vy svěží vítr a tak je na čase vyrazit na nákupy. Vezměte kamarádku, nebo jděte sólo a vyrazte na jarní nákupy. Potřebovat budete jen kartu, dobrou náladu, kritické oko a hodně sil, protože takové nákupy nejsou většinou žádný med. Takových kilometrů co našlapete po obchodech, někdy vydá za samotnou posilovnu. O počtu přibývajících tašek na vašich pažích nemluvě.