Koupit, nebo to jde i jinak?
Pořízení lyžařské výbavy nepředstavuje právě zanedbatelnou položku. A lyžemi to jen začíná. Nutné jsou také lyžáky, a často i lyžařské hůlky a helma. Pokud je takto třeba vybavit celou rodinu, náklady pochopitelně pořádně vzrostou. K tomu přičtěte cenu za ubytování se skipasy a výsledná částka vás pravděpodobně příliš nepotěší.

Existuje ovšem způsob, jak podstatnou sumu peněz ušetřit a přitom se nijak neošidit na kvalitě lyžování samotného. Řeč je o specializovaných půjčovnách a bazarech lyžařských potřeb. Právě půjčovny jsou poslední dobou velmi oblíbené. A jestli je třeba vybavit i děti, kterým co chvíli poroste noha, pak se půjčovna už přímo nabízí.

Použité lyže

Jak to funguje v půjčovně lyží?
V dnešní době si můžete vypůjčit i ty nejnovější modely lyží. Není proto nic mimořádného, že i aktivní lyžaři si lyže napřed vypůjčí, vyzkouší, jen aby se ujistili, že jim právě daný model opravdu vyhovuje. A až pak si ho koupí.

Samozřejmě si vždy můžete půjčit zrovna takové lyže, které budou maximálně vyhovovat danému terénu, kde budete lyžovat. Můžete si je zapůjčit na celou sezónu – a dokonce v jejím průběhu měnit jednotlivé modely, nebo jen na víkend. Mimo sezonu vám lyže nebudou zabírat místo doma, či ve sklepě.

O lyže se navíc nemusíte téměř nijak starat. Půjčovny zajišťují plně servisované modely připravené k okamžitému použití. Vázání vám seřídí přesně na míru.

Cena výpůjčky se může poměrně hodně lišit a ve většině případů závisí především na lokalitě. Pravidlem však zůstává, že ve městech si lyže půjčíte levněji, zatímco přímo v lyžařských střediscích si připlatíte.

A co v bazaru?
Zejména oddaní lyžaři často volí raději klasickou cestu, a pořídí si výbavu vlastní. Mají ji pak plně pod kontrolou, přičemž pro mnohé z nich vlastní lyže představují i otázku jakési cti. I zde lze ale ušetřit.

Po svých příštích lyžích se můžete poohlédnout ve specializovaném bazaru. Ten si rozhodně nepředstavujte jako naleziště starých lyží, které by se lépe hodily snad někam do muzea. Tak to dnes již nechodí. Samozřejmě zde čas od času narazíte na model, který už poznamenal zub času, půjde však spíše o výjimku.

S lyžemi je to totiž podobně jako s automobily nebo elektronikou. Vývoj jde kupředu každým dnem a kousek, který jste si ještě včera pořídili třeba i za několik desítek tisíc korun, dnes prodáte za cenu podstatně nižší. Toho pak chytře využívají právě návštěvníci bazarů. Cena zde může být nižší i o 80 %. To už stojí za uvážení, ne?

V profesionálních bazarech vám navíc poskytnou i doprovodné služby, jako je odborná konzultace, či možnost výpůjčky lyží k vyzkoušení. Toho určitě využijte. Lepší bazary vám při následné koupi dokonce odečtou i poplatek za půjčení. Dobře se rovněž informujte o záruce a podmínkách reklamace. Dostupné použité lyže by vždy měly být servisované a prověřené. Zaměřte se proto pouze na bazary poskytující záruku.

Na co si dát pozor?
Samozřejmě záleží na tom, jestli jste začátečník nebo pokročilý lyžař. Důležitou roli hraje také povrch, na němž budete jezdit. Pokud si nejste jisti právě terénem, sáhněte po lyžích typu all mountain. Ty jsou nejvšestrannější.

Pak je zde také několik obecných zásad a pravidel, podle kterých jeté lyže vybírat. Skluznice lyží musí být nanejvýš zachovalá. Pokud na ní najdete hluboké rýhy, ruce pryč. Naopak, je-li viditelně ošoupaná svrchní strana lyže, ničemu to nevadí. Esteticky to sice nemusí působit nejlépe, funkčnost lyží však zůstává bez újmy.

Současně nezapomeňte pečlivě zkontrolovat, zda nemají lyže prošlápnuté jádro. Laicky to poznáte tak, že položíte lyže na podlahu vedle sebe, a obě musí být stejně prohnuté. Pozornost věnujte rovněž tloušťce hrany, která vám ledacos prozradí o stáří lyží. Čím je jejich hrana užší, tím vícekrát byly lyže servisovány. Takovému modelu se potom raději vyhněte.

V bazarech se setkáte s lyžemi, které byly používané třeba jen po dobu jednoho víkendu. Jejich majitel posléze zjistil, že mu zkrátka nesedí a tady přichází právě vaše šance.