Opakování – matka moudrosti

To už říkával i učitel národů pan Komenský. Proto hned v úvodu nemůže chybět stručný přehled, co vše budeme k první jízdě potřebovat a podle čeho vybírat. Lyže, boty, odpovídající vázání a také běžecké hole. Nejdůležitější je vědět, co vás baví. Míněno na lyžích: zda vás oslovil skate, ctíte-li klasickou „klasiku“ anebo toužíte po samotě horských plání, v tom případě je tu backcountry. Na každý z těchto stylů je dobré mít speciální výbavu. Je pravda, že existují tzv. kombi produkty, ale pokud to jde, nešetřete na sobě a dopřejte si technicky plnohodnotnou výzbroj. Snad jen pokud váháte, co vám bude vyhovovat nebo s běžkami začínáte, můžete tyto univerzální (řečí Divoké kočky „cat/dog“ :-) ) lyže a boty pořídit, později vám mohou sloužit jako rezervní vybavení.

Lyže

Při výběru lyží sledujeme dva základní parametry : DÉLKU A TVRDOST

U výběru délky platí obecné pravidlo: lyže klasické přesahují výšku člověka o 25–30 cm, lyže na skate o 15–20 cm.

Tvrdost lyží v závislosti na tělesné hmotnosti je ale mnohem důležitější údaj než délka. Zejména u klasických lyží způsobuje špatný výběr fatální následky – příliš tvrdá lyže má totiž příliš malou styčnou plochu se sněhem, a tak dochází k „ustřelování“ – hlavně na tvrdých a dobře upravených tratích. Naopak měkká se neustále dotýká sněhu, zvyšuje se tření, jízda je pomalejší, skluz krátký.

Pokud máte sportovní či závodní ambice, budou vás zajímat ještě další funkční vlastnosti lyží: točivost, vodivost a rychlost

Na klasickou a skate lyži jsou v tomto směru kladeny rozdílné nároky. Zatímco u klasických lyží není vodivost a točivost tak podstatnou vlastností vzhledem k předpokládanému použití v upravených stopách, u skate lyží je to naopak podstatné, protože velmi ovlivňuje ovladatelnost lyže. Právě proto nemohou mít kombi lyže nikdy optimální vlastnosti, zejména pro skate styl.

Specifickou kategorií jsou backcountry lyže určené do volného terénu. Jsou širší než sportovní běžky, bočně vykrojené a mají kovové hrany. Svými rozměry ale umožňují také jízdu ve stopě. Díky odlehčenému jádru se podařilo docílit citelné redukce váhy. I vázání se na ně osazuje robustnější než na běžky, ale má volnou patu. U většiny modelů je možné si vybrat mezi hladkou, mazací skluznicí nebo provedením se šupinami pod nohou, které není třeba na stoupání mazat. Doporučená délka těchto lyží je o něco kratší než u lyží sportovních, klidně může být totožná s výškou jezdce.
Jak vybrat

  • nevybírejte pouze podle výšky postavy, ale i podle své hmotnosti
  • pro začínající je vždy vhodnější kratší lyže, než jsou „tabulkové“ parametry
  • při nákupu zkontrolujte, zda není lyže podélně zkroucená, tzv. „do vrtule“
  • pozornost věnujte i rovnosti žlábku, hranám, odchlípnuté skluznici
  • nekupujte nejdražší modely určené pro závodníky, pokud jimi nejste. Závodní modely jsou totiž citlivé na dokonalou techniku jízdy a neposkytnou vám očekávaný pocit z jízdy
  • nakupujte ve specializovaných obchodech – kromě větší nabídky včetně topmodelů zde najdete i kvalitní poradenský servisLyžařské běžecké boty

Výběru věnujte stejnou péči jako střevíčkům ke kostýmu! Jde o nezbytnou součást vybavení, která dokáže v případě špatného výběru udělat z idylického zimního výletu nepříjemné peklo stejně tak i z vidiny umístění na bedně jen nedosažitelný sen. Správná bota vám musí padnout, ale musí i splňovat všechny ty funkce, které od ní očekáváme a potřebujeme.Rozdělení dle využití     míra tuhosti boty     míra zateplení
závodní     maximální     minimální
sportovní     velmi vysoká     mírné
turistické     měkká     komfortní


A samozřejmě je tu ještě rozdělení dle typu použití: máte-li sportovní či závodní ambice, určitě si pořiďte speciální boty na skate i na klasiku.

Boty klasické jsou nízké, bez zpevněného kotníku, umožňují maximální rozsah pohybu. Naopak ty na skate jsou pevné, vyšší, nohu zpevňují, neumožňují vybočit mimo přímý směr. Kombi, jak jsem už zmiňovala, jsou pro oba styly jízdy. Podrážka takové boty je středně tvrdá, střih vyšší než u boty klasické a konstrukce měkčí, než má bota na skate.

Další oříšek – vázání

Ruku v ruce s výběrem bot jde vázání. Typu boty odpovídá i typ vázání. S nostalgií opomeneme tzv. pětasedmdesátku (75 mm), stejně ji v obchodě už neseženete. Nejrozšířenější jsou dva typy vázání: SNS – Salomon Nordic System nebo NNN- New Nordic Norm, firmy Rottefella. A opět si odpovězte na to, jak vážně to s lyžováním myslíte – i podle toho je nabídka od turistického provedení (nášlapné, s možností vypínat bez ohýbání hůlkou) až po závodní, kde je různá tuhost gumových flexorů v přední části vázání.

Jak na hole?

Už se nám výbava pěkně kompletuje. Zbývají běžecké hole – máte-li sportovní či závodní lyže a boty, dopřejte si také kvalitní hole. Naopak pokud vás čekají první běžecké zážitky a s nimi možná i nějaké ty karamboly, je zbytečné pořizovat závodní, ale méně odolné modely. Lyžařské hole se dnes vyrábějí ze dvou materiálů – z hliníku a z kompozitu, kde kvalitu (i cenu) ovlivňuje podíl karbonových vláken. Tento podíl se může pohybovat procentuálně od 0 do 100 %.


Výběr běžeckých holí dle materiálu

materiál váha tuhost cena použití
kompozit karbon ++ ++ - závodní
komp. sklolaminát + + + sportovní
hliník - - ++ turistika

Výběr běžeckých holí dle výšky běžkařky

  • klasika -30 cm
  • skate -20 cm

A nezapomeňte si vyzkoušet i dobře padnoucí poutka (hůlka by měla po odpichu zůstat viset zavěšená v poutku).

Co dodat na závěr…

Milé kočky, i když většina z nás má pro nakupování talent a vlohy, a přestože jsou obchody i se zimním vybavením nabité zbožím, čeká vás nelehký úkol vybrat pro sebe to NEJ. Funkční, finančně příznivé, designem líbivé. Proto mějte svou představu, ale využijte také rady odborníků ze specializovaných prodejen.
Žena za pultem - IVA JIRMANOVÁ

(sestra Radima Nyče, která dnes a denně radí a pomáhá při výběru běžkařského nádobíčka)

Jakou roli sehrávají ve tvém životě běžky?

Jedním slovem velkou. I když jsem vyzkoušela v životě víc sportů, běžky vždy převažovaly. Taťka nás vedl ke sportu a to hlavně k běžkám. Nějaké závody jsem absolvovala, ale závodění nebyla moje parketa. To brácha se povedl víc. Vystudovala jsem tělocvik na fakultě v Ústí a pak učila na sportovní škole se zaměřením na lyžování. Udělala jsem si trenérskou dvojku a trénovala běh na lyžích přes dvacet let. Nakonec jsem skončila u bráchy v obchodě a lyžování – běžkování je pro mě jak prací, tak koníčkem.

Jaké jsou nejčastější dotazy žen – běžkařek, se kterými se sekáváš?

Nejvíce dotazů žen se týká funkčnosti oblečení. Jak poskládat jednotlivé vrstvy, aby jim nebylo zima a samozřejmě aby to dobře vypadalo. U lyží pak nejčastěji řešíme správnou volbu tvrdosti a délky lyží, aby se dobře ovládaly.

Jaký je tvůj tip na běžkařský dárek?

Myslím si, že dobře zvolená sada vosků nikdy neurazí. Pokud nemáte přehled, co by dotyčný z vosků či parafínů potřeboval, volila bych nějakou pěknou čepici. Tou se taky většinou nic nezkazí, když víte, k jaké bundě to bude. Další tip pro aktivní sportovce je bizon (láhev). A pokud chcete zkusit kouzlo večerního lyžování, přijde vhod čelovka.