Základem redukce váhy je strava

Na jaře se budeme věnujeme jarní přípravě – silniční cyklistice, crossovému běhu, … S těmito aktivitami jde ruku v ruce hubnutí a shazování tělesné váhy. Základním kamenem hubnutí je strava. Neodpustíme si však malou odbočku, jež se týká procesu hubnutí.

Hubnutím nazýváme proces, jehož hlavním cílem je snížení tělesné váhy. Vždy by nám v tomto procesu mělo jít o shození tukové tělesné hmoty, a zachování hmoty svalové. Prvním aspektem hubnutí je vytrvalostní (aerobní trénink). Ten jistě každá z vás zná. Jdete si zaběhat, zajezdit na kole a mimo svou výkonnost myslíte podvědomě i na to, jak shodit nějaký ten gram tuku. Tato vytrvalostní aktivita by měla trvat déle než 30–40 min. Po této době dochází k metabolickému obratu a tělo začne ve větší míře využívat tuky jako zdroj energie.

Druhým aspektem je správná výživa. Zdravého hubnutí nelze dosáhnout při aplikaci klasické české kuchyně, to je asi každé z nás jasné. Při své snaze o hubnutí byste měly dodržovat zásady racionální a sportovní výživy. Že vám tyto termíny nic neřeknou?

Základním a důležitým prvkem jídelníčku podporujícího hubnutí je kalorický příjem. Ten by měl být nižší než jeho výdej.

Tento fakt je podstatou všech redukčních programů a diet. Neměl by však být tak nízký, že nejste schopna podávat optimální sportovní výkon. Dalším prvkem je správná volba živin. Ve vašem jídelníčku by mělo být zahrnuto dostatek kvalitních netučných zdrojů bílkovin (drůbež, libové hovězí, ryby, zvěřina), komplexní sacharidy (rýže, těstoviny, celozrnné pečivo, brambory) a určité zastoupení rostlinných a živočišných tuků.

Celkový poměr energie z jednotlivých živin je stanoven pro sportující ženy na 12,5 % energie z bílkovin, 60 % ze sacharidů a 27,5 % z tuků.

Žena není muž, ani ve stravování

Možná si řeknete, že chci ponižovat ženy a ještě více přilévat do ohně tradičního rozdělení mužských a ženských rolí, nebojte se, nebude tomu tak. Nejsem zastáncem tohoto nerovného dělení na muže a ženy, musíme si však uvědomit, že naše tělesná schránka je v určitých vnějších i vnitřních bodech odlišná, a tak bychom se měli stavět i ke své výživě.

Ženy obecně mají vyšší podíl tukové hmoty než muži, nižší produkci testosteronu, odlišné antropomoterické ukazatele a rozdíly v psychice. Ve stravování žen tedy musí dojít k určitým obměnám, a to zvláště, pokud jde o hubnutí. Bohužel pro ženy, často jde o rozdíly k horšímu.

Dalším výrazným rozdílem je nižší potřeba bílkovin pro udržení svalové hmoty a dobrou regeneraci. Tuto potřebu jistě zvládnete z běžných zdrojů. Nebojte se ani využívat rostlinné zdroje proteinů (bílkovin), právě ženy by jich měly využívat ve větší míře než muži.

Těmi nejpodstatnějšími jsou železo a vápník. Právě na ztráty vápníku jsou ženy citlivější než muži, mají tedy vyšší riziko osteoporózy a onemocnění kostí. Další prvek – železo se ztrácí krví při menstruaci. Mnohem více tak ženám hrozí chudokrevnost. Konzumujte tedy zdroje železa, kterými jsou hovězí maso, červené drůbeží, mandle, špenát, čočka a další.

Pitný režim a voda

Dostatečný pitný režim je v procesu hubnutí stejně důležitý, jako správná výživa. Ba co víc, voda se stává mediátorem při spalování tuku a odstranění přebytečných tekutin z organismu. A to jak při doplňování během sportovní aktivity, tak i mimo ni.

Každý den dbejte na to, abyste přijaly alespoň půl litru na každých 15 kg tělesné váhy. Pokud sportujete (jedete na kole, běháte…), je vhodné doplňovat na každých 20 min. sportovní aktivity cca 150–250 ml nápoje. Vhodnými nápoji jsou čistá voda, čaje, lehce mineralizované minerální vody, stolní vody apod. Naprosto nevhodnými pro doplňování tekutin se stávají sycené nápoje, slazené limonády, energy drinky apod. Výjimkou zůstává černá káva, která v 1–2 dávkách za den může působit jako spalovač tuku. Ještě jednou – dbejte tedy na dostatek tekutin ve vašem denním režimu. Vaše tělo se vám odvděčí.

Nyní víte, jak pomoci tělu při snaze o hubnutí a redukci tuku. Vynikajícím prostředkem na podporu vaší snahy ještě zůstávají spalovače tuku, karnitiny a preparáty na podporu hubnutí.