Ať už zrovna běžíme lesem, hrajeme basketbal nebo cváláme na koni, při každém kroku a skoku se naše prsa pohybují s námi. A jediné, co ty dvě hromádky tuku a mléčných žláz drží u těla, je kůže a vazy. Nejsou v nich žádné svaly, které bychom mohly zatnout a zabránit tak tomu, aby nás při tom neustálém poskakování nebolely a časem nám k tomu ještě možná i nepovolily a neztratily svou pružnost.

Prsa se hýbou s námi, a to hodně

„Třeba u takového na první pohled nevinného joggingu se prsa vychýlí při každém kroku o devět centimetrů, a zatímco my uběhneme naše pravidelné čtyři kilometry, ony urazí neuvěřitelných 256 metrů,“ vypočítává, co si ňadra všechno odskáčou, Hana Štollová z firmy Anita. Auuu! Jiná studie sportovní výzkumné laboratoře Nike zase prokázala, že ňadra při pohybu opisují osmičky, jejichž rozsah se mění v závislosti na sportovní aktivitě a intenzitě. „Při dynamičtějších cvicích na hbitost a při skákání a dopadech pak může vznikat síla rovná trojnásobku až desetinásobku hmotnosti těla,“ varuje Lucie Grošaftová z firmy Nike.
Berete si na sportování speciální sportovní podprsenku? A jakou?

Hana Štollová – Anita (33 let, velikost 75 C)

Aktivní pohyb bez sportovní podprsenky si už vůbec nedovedu představit. Nikde nic netlačí, nedře, můžu se volně a jakkoliv pohybovat, aniž bych přitom musela neustále „krotit“ své poprsí! :-) V běžné podprsence si prsa dělala, co chtěla, což mne rozptylovalo, znervózňovalo a kazilo mi radost z pohybu. Trpěla jsem i bolestmi ramen a šíje. Takže sportovní podprsenky mám hned čtyři, s vysokým stupněm zátěže na běh, na kolo a turistiku střední a na lyžování jednu s T-back zadním dílem.

Martina Hrušková – Craft (38 let, velikost 75 B)

Sportovní podprsenku používám samozřejmě s kompresní technologií zejména pro běh a pro fitness aktivity. Pro zimní radovánky na lyžích či běžkách dávám přednost podprsence z řady funkčního prádla pro ženy. A na novou letní sezónu mi zajisté přibude do sportovního šatníku podprsenka na kolo z naší nové kolekce.

Lucie Grošaftová – Nike (29 let, velikost 75 B)

Speciální sportovní podprsenka je základ mého vybavení na sport. Nejenže je to hezký sportovní doplněk, ale je především funkční a to u sportovního oblečení oceňuji nejvíce. Naše firma vyrábí podprsenky pro různé aktivity lišící se především intenzitou. Navíc na těle výborně vypadají, tak raději ani nebudu počítat, kolik jich ve skříni mám.
Nejenže se „vytahají“, ono to i bolí

Největším problémem tak ve skutečnosti pro mnohé ženy opravdu není ta estetická stránka věci, i když povislá prsa nechceme mít asi žádná, ale právě to, že nás to zatraceně bolí. A ta bolest, zpočátku jen v ňadrech, se navíc (zvlášť u objemnějších velikostí) může postupně, jak poprsí ztrácí svou pružnost, přenést i na svalstvo ramen a šíje. Sport pak přestává být zábavou a stává se z něj mučení, během kterého neustále vnímáme hlavně svá ňadra a snažíme se je všemožně udržet na místě. Při běhu tiskneme paže k sobě, abychom je alespoň nějak zafixovaly, kupujeme si těsná trička, nebo, a to je nejhorší, začneme se některým pohybově aktivnějším sportům úplně vyhýbat.
Co na to lékař?

„Ženská prsa mají vazivový závěsný aparát, kterým lpí ke hrudníku. Skládají se z mléčné žlázy, nad ní je tukové těleso, dále jdou mlékovody ze žlázy tukem k bradavce. Velká prsa poskakující při sportu nahoru a dolů, ze strany na stranu mohou skutečně ochabovat a mírně se prověšovat. Záleží to na individuálních vlastnostech elastické složky vazivového aparátu toho kterého jedince.
Elastická, lehce kompresivní podprsenka, zabraňující pohybu prsů do stran, nahoru a dolů, jistě vytvoří spolehlivou prevenci takzvaného vytahování. Prsa by na druhou stranu neměla být komprimována nebo zaškrcena příliš, aby byl redukován krevní oběh, to by mělo negativní efekt a určitě by to i bolelo. Všeho s mírou.“
Prof. MUDr. Jiří Veselý, CSc.,
přednosta Kliniky plastické a estetické chirurgie, FN u sv. Anny, Brno
Dobrá sportovní podprsenka fixuje nahoru, dolů i do stran

Naštěstí pro všechny divoké kočky existuje dnes, na rozdíl od dob našich maminek, řešení. Tím zázrakem je sportovní podprsenka, která prsa fixuje, formuje a podpírá, takže se můžeme při sportu vyřádit, jak chceme, a ňadra přesto zůstanou poslušně u těla.

„Funkcí sportovní podprsenky je naprostá stabilita prsou při sportovním výkonu a to jak ve směru vertikálním (nahoru-dolů), tak i ve směru horizontálním (zprava-doleva),“ dodává Martina Hrušková, marketingová manažerka značky Craft. Jediné, co zbývá, je dobře si mezi širokou nabídkou vybrat.


Statistika: Na Univerzitě v Portsmouthu dokázali, že skutečně dobrá sportovní podprsenka zadrží až 74 % výkyvů citlivé prsní tkáně, zatímco běžná podprsenka tlumí pouze 38 % výkyvů.


Podpora a pohodlí nade vše

Výběr podprsenek určených pro aktivní pohyb se už dávno neomezuje jen na černé a bílé modely, ale jejich design by přesto měl být to poslední, co budeme posuzovat. Při výběru je lepší se soustředit na jejich kvalitu, střih a materiál.

Ty nejlepší kousky bývají navrženy na základě dlouholetých výzkumů a zkušeností, a byť se od sebe modely různých značek v mnohém liší, vždy by mělo jít o prodyšnou, pevnou a rychleschnoucí variantu z materiálu, který zamezuje pohybu prsů vertikálně a ideálně i horizontálně.

Musí padnout jako ulitá

Ovšem ani když si koupíme ten nejdražší model, nebude to našim prsům nic platné, pokud nezvolíme správnou velikost. Aby sportovní podprsenka plnila zcela svou funkci, musí nám dokonale padnout. Příliš těsná podprsenka škrtí a omezuje dýchání, příliš volná zase nepodporuje poprsí dostatečně. Nebojme se proto si podprsenku v obchodě pořádně vyzkoušet. V kabince je povoleno skákat, protahovat se, a je-li třeba, tak si můžeme zatančit třeba břišní tanec mezi regály. Měly bychom si zkrátka vyzkoušet všechno, co se v podprsence pak chystáme dělat. Jen tak poznáme, zda nám opravdu sedne.

Nerozhoduje však jen rozdílná velikost. Každé z nás padne jiný střih. Platí přitom, že ta menší ňadra se cítí lépe zafixována společně v podprsence, která tak vystačí s minimem zapínání, zato na ta větší už jsou nezbytné dva oddělené košíčky s variabilní regulací délky ramínek i obvodu pod prsy. Značný rozdíl pak můžeme pocítit i pouhým překřížením ramínek na zádech. Proto je dobré se vždy u prodavačky informovat o všech variantách zapínání daného modelu, než jej s povzdychnutím odložíme zpět do regálu.
Co musí mít kvalitní sportovní podprsenka?

  • Lehký, prodyšný a rychleschnoucí materiál, který odvádí vlhkost od pokožky, přesto je dostatečně pevný a pružný, aby prsa držela, aby se dalo dýchat.
  • Materiál musí zároveň prsa fixovat vertikálně, a podle druhu sportu, pro který je podprsenka určena, i horizontálně.
  • Střih, který nijak neomezuje pohyb, přitom je plně funkční.
  • Široká ramínka pro lepší rozložení váhy na ramena.
  • Ploché a měkké švy, které nedráždí pokožku.Na různé sporty různé podprsenky

Vybírat sportovní podprsenku musíme však nejen podle velikosti, ale i podle druhu sportu, na kterou ji potřebujeme. Jinou podprsenku totiž využijeme na jógu, jinou na skákání na trampolíně a jinou na kolo. Pro aktivity, kdy máme prsa většinou jen v jedné poloze, vystačíme bohatě s levnější podprsenkou, která prsa fixuje jen ve vertikálním směru. Zato na pohybově akčnější sporty se vyplatí plácnout se přes kapsu a pořídit model s všestrannou podporou. Jenže jsme-li opravdu divoké kočky, budeme potřebovat do šatníku hned několik sportovních podprsenek, abychom měly prsa vždy ideálně zpevněná podle toho, co zrovna provádíme. Najít si tu pravou sportovní podprsenku možná chvíli zabere a budeme muset projít pár obchodů. Vynaložené úsilí se nám však vrátí už po prvním vyběhnutí, doskoku pod koš, či vyjížďce na kole. Konečně se přestaneme všemožně kroutit, chytat za prsa a objíždět výmoly. A co je nejlepší, za chvíli na ta svá prsa vlastně úplně zapomeneme. Na obě.


Tipy na praní: Ideálně v ruce. Do pračky zapnout všechny háčky a prát v ochranném sáčku. Vynechat máchadlo, které narušuje elasticitu prádla.
Průzkum

Až 80 % žen nosí v každodenním životě nesprávnou velikost podprsenky!

Jak změřit svou velikost?

Obvod pod prsy se měří těsně pod nimi, vodorovně a metr se nesmí zařezávat. Velikost košíčku je rozdíl mezi obvodem přes prsa a obvodem pod prsy.

Rozdíl:

10–14 cm = A 14–16 cm = B  16–18 cm = C 18–20 cm = D 20–22 cm = E 22–24 cm = F 24–26 cm = G 26–28 cm = H


Jak poznáme, že je nám podprsenka akorát

  • lem pod prsy přiléhá k tělu a podpírá tak prsa zdola, neodstává, ani se nezařezává
  • i v zadní části je lem vodorovně pod lopatkami, není povolen dolů ani vytahován vzhůru
  • košíčky dokonale obklopují ňadra, nikde nic nepřekypuje ani nechybí
  • prsa jsou přirozeně vysoko, nevisí ani nejsou vytahována vzhůru
  • ramínka nekloužou z ramen ani se nezařezávají