Jak začít s lezením?

Začít s lezením může dnes každý. Po celé České republice je mnoho umělých lezeckých stěn, které jsou nejvhodnějším místem pro nácvik všech lezeckých dovedností, které posléze oceníte při lezení na skalní stěně v přírodě, nebo dokonce i při vícedélkových cestách do skal nebo opravdových hor. Nejjednodušším způsobem, jak začít, je přihlásit se na veřejný lezecký kurz. Zde vám zapůjčí veškerou výbavu a kvalifikovaní instruktoři vás seznámí se základními technikami lezení. Další možností je samozřejmě poprosit kamaráda, který již leze, a zajít s ním na stěnu nebo do skal.

Jaké jsou základní dovednosti?

Prvním krokem je navázání se na lano, což je spojení lana s horolezeckým úvazem. Zde horolezci používají speciální uzly: vůdcovský uzel, protisměrný nebo třeba uzel garda. Dalším krokem je zvládnutí principů jištění a správné používání jisticích pomůcek. K základním horolezeckým technikám, které je nutné ihned na začátku zvládnout, patří slaňování, které slouží k návratu v příkrém lezeckém terénu. Důležitou součást spolupráce horolezců tvoří komunikace, i v tomto odvětví se setkáme se speciálními slangovými povely, např. jistím - lezu - zruš - pozor - dober - spusť - povol atp.


Lezení na skalách

Pro bezpečné a pohodové lezení také potřebujete kvalitní vybavení. Ať jste zkušený profesionál nebo s lezením teprve začínáte, na Worksafety najdete veškeré vybavení, které je pro lezení potřeba, od lana a karabin až po stoupací železa.


Horolezecká přílba

E-shop Worksafety nabízí i materiál pro výškové práce a široký sortiment outdoorové výbavy.


Hodnocení e-shopu worksafety.cz