Začala jsem jednoduchým sporttesterem Sigma PC 22.13, který umí víceméně „jen“ měření srdečního tepu a pro lepší přehled naběhaných kilometrů jsem používala aplikaci Endomondo. K tomu jsem nosila fitness náramek Xiaomi Mi Band na denní měření počtu kroků a sledování spánku. Před pár měsíci jsem ale všechny tyhle pomůcky nahradila novým sporttesterem Garmin Forerunner 235 a musím říct, že to pro mě byl přechod do úplně jiné dimenze...

Úvodní informace o modelu Garmin Forerunner 235 Optic

Garmin Forerunner 235 je sporttester, který lze bez problémů nosit i jako hodinky na celodenní nošení. Váží cca 42 g, měří v průměru 4,5 cm a na tloušťku cca 1 cm. Při běžném nošení nejsou na obtíž, zvykla jsem si velmi rychle přesto, že běžné hodinky jsem předtím dvacet let neměla na ruce. Vzhledem k optickému snímači na zápěstí ruky, který měří srdeční tep, podporují i sledování spánku, tím pádem s hodinkami i spím. Měření srdečního tepu funguje celkem bez problémů, obavy, že budu muset mít hodinky pevně utažené se nevyplnily, dokonce funguje, i když mám hodinky celkem na volno.

Výrobce udává výdrž baterie až 9 týdnů v režimu obyčejných hodinek (bez sledování aktivit, oznámení smartphonu a měření tepové frekvence), při sportovních aktivitách až 11 hodin se zapnutým GPS záznamem / 9 hodin se záznamem GPS + GLONASS. Prakticky je nabíjím cca každé 3–4 dny, podle toho, jak moc sportuji, při celodenním záznamu např. na horách nabíjím pro jistotu denně. Nabíjení probíhá pomocí přiloženého nabíjecího klipu s USB konektorem.

Po rozbalení hodinek je nutné je nejprve nabít. Přiznám se, že to jsou docela muka, čekat, než se komplet nabijí. Člověk je natěšený, konečně má vysněnou hračku a nemůže ji hned zkoumat :). Celkově trvalo první nabití asi dvě hodiny.

Nabíjení hodinek Garmin Forerunner 235 Optic


Poté je potřeba hodinky spárovat s mobilem, aby bylo možno využít všechny užitečné funkce. Na hodinkách je potřeba nastavit mimo jiné pohlaví, rok narození, hmotnost a výšku. Na základě těchto údajů hodinky vypočtou pásma tepové frekvence, která nám pomohou při tréninku.

Kromě času zkoumám i další obrazovky. Graf srdečního tepu během dne úplně nevyužiju, počet kroků ušlých za den je ale motivační. Přístroj ukazuje, kolik procent plním z nastaveného denního plánu, kolik kilometrů jsem ušla a kolik jsem chůzí spálila kalorií :). Další obrazovka ukazuje nejbližší aktivity naplánované v kalendáři, když se blíží důležitá událost, hodinky pípnou, jemně zavibrují a ukáží aktivitu na displeji. Hodinky umožňují i rychlé přečtení příchozího mailu a dokonce i novinky na Facebooku :). Všímám si ukazatele teploty a jdu je vyzkoušet do lesa.

Nikdy jsem žádné Garminy neměla, ale ovládání je jednoduché a za chvíli vše hravě zvládám. V průběhu běhu přepínám a kontroluju si tempo, vzdálenost a tepovou frekvenci. Po doběhu hlásí hodinky uběhnutou vzdálenost a průměrné tempo běhu, a když se podaří, tak i nové osobní rekordy.

Po čtyřech měsících používání mám vše potřebné nastavené k dokonalosti a maximální spokojenosti.

Režim hodinek

Garmin Forerunner 235 podporuje možnost úpravy vzhledu hodinek a využití dalších funkcí pomocí platformy Connect IQ. V základním vzhledu hodinek je možné nastavit podle svých preferencí ukazatele, které vás nejvíce zajímají. Kromě samozřejmého ukazatele času a data můžete na hlavní obrazovce sledovat např. počet a procento kroků dosažených za den v porovnání s cílem, stav baterie hodinek a celkovou uraženou vzdálenost za den, ale i aktuální srdeční tep, počet spálených kalorií, nastavený alarm nebo i čas východu a západu slunce. Vzhled hodinek je možno doladit i barevně a zájemci mohou využít i vzhled ručičkových hodinek, který ale mně osobně přišel nepraktický, protože v určitých chvílích zakrývá ručička ostatní nastavené ukazatele, proto jsem skončila u digitálních s laděním do červena :).

Garmin Forerunner 235

V platformě Connect IQ můžete nainstalovat i další aplikace - např. MyCar – k snadnějšímu hledání auta zaparkovaného na parkovišti, nebo 2048 - logická hra. Tyto aplikace jsem jen vyzkoušela a aktivně nepoužívám, ale určitě si své příznivce najdou.

V dalších obrazovkách, které se jednoduše přepínají šipkami nahoru a dolů, mám zobrazenou:

  • Aktuální tepovou frekvenci s grafem za poslední čtyři hodiny včetně nejnižší a nejvyšší hodnoty tepů za minutu. Jak jsem už psala, moc ji nevyužívám, ale občas mám dobrý pocit, že vidím zvýšení tepu, když doma vyběhnu schody :).
  • Režim sledování aktivity - počet dosažených kroků za den a procento denního cíle, který můžete nastavit ručně nebo nastavit automatický cíl, který mění cílový počet kroků za základě předchozích aktivit. Osobně jsem nejprve používala automatický cíl, ale automaticky navyšuje počet cílových kroků po delším běhu a potom je jeho splnění ve dnech bez sportovní aktivity prakticky nerealizovatelné, změnila jsem na ručně nastavený cíl. Kromě kroků ukazuje i přibližnou uraženou vzdálenost a spálené kalorie.
  • Kalendář synchronizovaný s mobilním telefonem, který ukazuje nejbližší naplánované události... Místo kalendáře moc využít nejde, prakticky ukazuje jen dva záznamy (z toho je u mě jeden z nich, kdo slaví svátek), ale hlavně (!) pípá, když se blíží důležitá událost naplánovaná v kalendáři.
  • Ukazatel aktuální venkovní teploty a předpovědi počasí, společně s minimální a maximální teplotou a pravděpodobností srážek
  • Notifikace z telefonu (příchozí / ztracená volání, sms, e-maily, notifikace kalendáře a novinek na Facebooku)
  • Aktuální srážková mapa ČR (Czech Meteoradar Widget) - na hodinkách příliš nevyužívám a nejspíš ji odinstaluji, obvykle sledují předpověď počasí na mobilu nebo na obloze :)

Sportovní režim

Hodinky mají multisportovní profil a jako aktivitu lze nastavit běh, běh uvnitř (bez GPS), kolo a "jiné". Ale není problém použití hodinek ani u ostatních sportů, jednoduše se zapne např. na běh a následně se upraví v aplikaci Garmin Connect na lyžování, turistiku, běžky, brusle nebo některou z více než šedesáti dalších druhů aktivit. Pro "jiné" aktivity lze nastavit, zda chcete sledovat GPS nebo ne (třeba u jógy nebo aerobicu), šetří potom baterku.

Pro každý sportovní profil je možné vybrat nastavení dvou datových obrazovek, které je během sportu přepínat. Každá datová obrazovka má až tři volitelná pole, takže můžete sledovat dle svých preferencí uběhnutou /ujetou vzdálenost, stopky, tempo, rychlost, kadenci, teplotu vzduchu, spálené kalorie nebo třeba nadmořskou výšku. Dále je možné nastavit viditelnost hodnoty a zón srdečního tepu nebo aktuálního času.

Sportester Garmin Forerunner 235 na kole

V průběhu sportovní aktivity funguje nastavení notifikace, což oceníte zejména při jízdě na kole, kdy se podle volajícího můžete rozhodnout, zda stojí za to zastavit kvůli zvonícímu mobilu :).

Po ukončení sportovní aktivity hlásí hodinky uběhnutou vzdálenost a tempo a případné sportovní úspěchy, což je motivační dokonce i pro želvy, které útočí spíše na poslední místa :). Kromě toho se po každém tréninku objeví doba regenerace, za jakou bude tělo připravené na další cvičení.

Garmin 235

Pro večerní běhání je užitečná i možnost nastavení automatického rozsvícení, kdykoliv zvednete ruku, abyste se podívali na obrazovku. Rozsvítí se i po zmáčknutí tlačítka vlevo nahoře. Slabé světýlko mi několikrát posloužilo i jako baterka pro lepší orientaci ve tmě :).

Zajímavá je i možnost využití předdefinovaných tréninků, které si lze stáhnout z aplikace Garmin Connect podle cíle a zvolené kondice. Jsou zde tréninky na závody na 5 a 10 km, půlmaraton nebo maraton, ale i tréninky pro začátečníky a tréninky na zlepšování fyzické kondice. Při běhu vás potom hodinky pravidelně upozorňují mírným zavibrováním, jestli je potřeba zrychlit nebo zpomalit pro udržení fyzické aktivity v předepsaných mezích. Pokročilí mají možnost nahrát trénink vlastní.

Poslední věc, kterou oceňuji a využívám, je možnost nastavení ukazatele Zpět na start, který ukazuje směr a vzdušnou vzdálenost k místu startu, abychom se v neznámém terénu neztratili :).

Aplikace Garmin Connnect

Každý trénink je automaticky odesílán na server ihned po doběhnutí, není potřeba propojovat kabelem hodinky s PC. Tréninky je možno prohlížet v mobilní aplikaci Garmin Connect, nebo na internetu. Tato aplikace je schopna z tréninku zjistit neuvěřitelné množství dat, které vám mohou pomoci v plánování a analýze sportovních aktivit (na internetu mnohonásobně lépe propracované než v mobilu).

Garmin Connect přehled
Garmin Connect
Garmin Connect tempo a tep
Garmin Connect – nadmořská výška a tepové zóny
Garmin Connect přehled tabulek

Srovnání Endomondo vs. Garmin

Pro běžce, kterým dosud stačilo zapínat během sportovní aktivity v mobilu např. Endomondo, kopíruji srovnání stejného běhu obou aplikací. Endomondo používám dosud kvůli dámské běžecké skupince, kde probíhají zajímavé sportovní výzvy, ale po synchronizaci se mi do něj nově načítají data přímo z Garminu. Rozdíl měření GPS mezi mobilem a Garmin sporttesterem je totiž až překvapující (měřen stejný běh):

Endomondo
Endomondo – data z telefonu

Garmin
Endomondo – data Garmin

Další zajímavé funkce

Kromě analýzy fyzické aktivity je aplikace schopná sledovat i dobu spánku v rozlišení na lehký a hluboký, i počty probuzení během noci.

Součástí hodinek je funkce výzva k pohybu, která nás upozorňuje na to, že bychom se měli hýbat nejen při sportovní aktivitě, ale průběžně během dne. Pokud jsem se dlouho nepohybovala, hodinky jemně zavibrují a objeví se hláška "Pohyb". Pokud je vhodná chvíle, je dobré se na pár minut projít, ale pokud se to nehodí, stačí výzvu ignorovat, hodinky již dále neobtěžují.

Poslední funkcí, která mi přijde hodně užitečná, je hledání ztraceného telefonu, který se po nastavení volby na hodinkách rozehraje, i když máme vypnuté zvonění. Podmínkou je zapnutý Bluetooth a telefon v dosahu hodinek, ale pro hledání telefonu odloženého doma nebo v kanceláři úplně ideální.

Shrnutí

Myslím, že už z výše uvedené recenze jde poznat, že jsem ze sporttesteru Garmin Forerunner 235 opravdu nadšená a stále objevuji nové a nové funkce, co to ještě umí, takže za mně rozhodně doporučuji i běžcům začátečníkům. Můžeme spolu doufat, že jednou z nás budou opravdoví sportovci :). Ale jinak věřím, že i pro zdařilejší sportovce je tento model plně postačující.

Jediná diskutabilní otázka je využití snímače tepu v zimě. Když si člověk jednou zvykne na všechny funkce, už si nedovede představit, že by mohl běhat bez nich :). Ale Garmin má i pro tyhle případy řešení a tím je dokoupení dalšího snímače na hrudník nebo na zápěstí. Je to další investice, ale... budou Vánoce :).

Krásný den všem.
Lenka