Slackline je poměrně mladý sport, který vznikl na začátku 70. let v Josemitech. Jeho objevení je přisuzováno Jeffu Ellingtonovi a Adamu Grosowskimu, místní horolezcům, kteří si při špatném počasí krátili volný čas balancováním na řetězových zábradlích v kempu. Koncem 70. let se postupně řetězy nahradily textilním popruhem – lajnou. Do podvědomí veřejnosti se ale slackline dostal až na začátku 21. století, a to díky známému lezci a base-jumperovi Deanu Potterovi.

Slackline je často zaměňován s moderním provazochodectvím, i když tomu tak není. Slackliner chodí po dynamickém textilním popruhu a udržuje rovnováhu na lajně pomocí rukou, kterými „mává“ ve vzduchu. Kdežto provazochodec chodí po statickém ocelovém laně a k udržení rovnováhy mu napomáhá tyč.

V minulosti byl slackline spíše doplňkovým sportem a zábavou lezců, dnes se již považuje za plnohodnotný sport a dělí se na několik odvětví. Základním druhem slackline je „Lowline“. Jedná se o lajnu v malé výšce, na jejíž napnutí stačí pouze několik karabin, ráčna a popruh. Z lowline se postupem času vyvíjely ostatní druhy. Longline je slackline natažená na vzdálenost delší než 30 metrů. Pro natažení dlouhé lajny je již zapotřebí sofistikovaných napínacích systémů a realizace vyžaduje již nějaké znalosti. Highline, královská disciplína, je lajna natažená ve výšce alespoň 10m ve svém nejvyšším bodě. Tato disciplína vyžaduje pokročilou znalost technik napínání a kotvení a řadu zkušeností s pohybem na slackline a ve výškách. Waterline je slackline natažená nad vodní hladinou. Jde o velmi populární disciplínu zejména v létě. Trickline je lajna určená pro triky a skoky. Je široká nejčastěji 5cm a bývá vyráběna z nejdynamičtějších PES materiálů.

Jak na to?
Pro začátek Vám postačí začátečnický set, který seženete skoro v každém sportovním obchodě. Set většinou obsahuje lowline do 15 metrů, ráčnu a tzn. treewear, sloužící k ochraně stromu před poškozením. U každého setu by měl být i návod jak takovou lajnu napnout. Pokud již nejste úplným začátečníkem a chcete investovat do lajny trochu delší, je dobré si pořídit kvalitní popruh a k němu vhodný kladkostroj. Pokud si nejste jistí a nevíte jak začít a jak lajnu napnout, není nic jednoduššího než si na facebooku najít stránku „Lajny - kdy a kde?“. Sem bez ostychu můžete napsat „volání o pomoc“ a některý ze zkušenějších lajnerů se vás milerád ujme. V letošním roce vznikla i slacklinová škola Slackline Academy, která pořádá řadu kurzů a zajímavých akcí.

A kde je najdete?
Ve všech městech je určitě park, ve kterém se slacklineři schází. V Praze je to například Stromovka a Letná, v Brně jsou to Lužánky, ... A i když je slackline dost mladým sportem, koná se u nás mnoho festivalů a akcí. V letošním roce se konal již 10. ročník Slackline festivalu na zámku Bischofstein – Bišík. Také je najdete v parku v rámci MHFF (mezinárodní horolezecký filmový festival) Teplice nad Metují. Další festivaly se konají po celé ČR (i v zahraničí). V rámci festivalů se pořádají i různé soutěže. Soutěže v Trickline, Speedline, High Jump. Každý festival má svojí jedinečnou atmosféru a každý správný slackliner si jej nenechá ujít. Je to možnost setkat se po dlouhé době se svými starými přáteli, potkat nové a užít si spousty natažených lajn. Slacklinová komunita, ta u nás i ve světě, je taková jedna velká rodina, „Slackfamily“.

Tip na nákup: V ČR je hned několik firem zabývajících se výrobou a prodejem Slackline. Např.Equilibrium Slacklines, Slack.cz, 2P Slacklines.

Kateřina Karšayová a Lucie Černá