Kde a co?
Trutnov Trails je rozrůstající se síť terénních cyklostezek v okolí Trutnova. Léta páně 2013 se trutnovští bajkeři rozhodli, že by nebylo špatné vyčistit pár cest kolem Čížkových kamenů, aby se po nich dalo snáze „klouzat“ dolů. Co na počátku vypadalo jako sci-fi sen naivního cyklisty, bude pomalu, ale jistě konkurovat Singlům pod Smrkem či Rychlebským stezkám. Denní chléb v podobě lopaty s kolečkem začal být odměňován narůstajícími metry pěšin, kde o zábavu není nouze. Jak se do lesa volá, tak se z Lesy ČR začalo ozývat. Povinné kolečko po úřadech přineslo ovoce v podobě podpory klíčových partnerů. Nultá testovací sezóna na sebe nedala dlouho čekat. O stovky brigádnických hodin později začali objevovat Trutnov Trails bikeři z více či méně daleka.

Nástupní místa
V současnosti mají TT okolo 17km tratí a toto číslo na jaře jistě poroste směrem nahoru. K dispozici jsou dvě nástupní místa. Hlavní je v obci Lhota u Trutnova u místní občerstvovny, kde najdete i půjčovnu kol. Mimo to, že svlažíte hrdlo malinovkou, tak můžete i přispět na rozšiřování dalších tras koupí např. trika či placky. My volily druhou variantu-parkoviště Pod Sedmidomím. Cesty na start trailů jsou „trnité“ a jsou dvě hlavní. Buď se dáte zkratkou k trailům, která je blíže ze Lhoty či jediným stoupavým trailem zvaným Panský stoupák, na který se dostanete rychleji od Sedmidomí. Zkratka ve zkratce je krpál po šotolině, který zvládnete na „autopilota“, ale zase si cestu na nástup o dost zkrátíte. Panský stoupák využívá starou panskou dlážděnou cestu a kvůli kličkování mezi kořeny a kameny zapomenete, že jedete do kopce. Ale i tak, kdo to dá „na pána“ bez jediného sesednutí je kabrňák.

Mapování trailů
Pro snadnou orientaci je značení obtížnosti stejné jako na sjezdovkách. Modrá je kids friendly a černá je docela nářez. Vzaly jsme to popořadě.

Rozcvička po zdolání stoupáku není potřeba, tak to střihneme rovnou na modrý Kozí trail. Jelikož sedím poprvé na celoodpruženém kole, tak na Kozím trailu mám dostatek možností si zvyknout na materiál pod mým zadkem. Je to skluzavka s množstvím klopenek a kličkování, kterou zvládnou začátečníci i děti. Novinkou je kilometr dlouhá flow IMBA sekce a projedete se i po zdi-wallride. Příští sezónu se můžeme těšit na protažení až na 5km.

Po poradě s mapou jsme to švihly Baudyšovým krpálem, abychom navázaly na červený Modřínový trail. Červené jsme byly i my. Ale tato trasa je více technická a není tak učesaná, jako jsem byla zvyklá na Singltreku pod Smrkem. Člověk už tady musí zapojit trochu bikerského citu. Nadchla mě Flinstone sekce, což jsou opravdu takové neandrtálské chodníky z kamenů, kterými se proplétáte z kopce dolů. Moje nadšení určitě umocnilo tlumení na kole, ale dá se to bez problémů seskákat i na hard tailu. Ale rozhodně doporučuji kola 27.5“ a menší, neboť se do zatáček lépe vejdete. Dá se tam najít i pár zrádnějších míst, ale dají se bez problémů objet. Na moje cyklistické poměry, kdy nejradši jezdím po lese a nikoliv žádné DH vraždy, to bylo akorát na pohodu.

Tak a znova nahoru. Trochu šlapání do němoty zkratkou a už jsme znovu na rozcestí u Jeskyňky. Ano, čeká nás černý trail Pod Jeskyňkou. Pro moji sparing partačku Jíťu je to třešnička na dortu, mě polévá studený pot a mám motýlky v žaludku. Přece jen je Jeskyňka značena černě a pro extra zdatné bikery. Nu což, přece se nenechám zahanbit. První úsek zvládám vcelku dobře, jen historické schodiště úplně na začátku jsem si nechala ujít. Tenká pěšinka, kde si člověk musí dávat pozor, aby se nepotkal se šutrem, se mi začíná líbit. Jíťa se nadšeně pouští do Whistler sekce a já rozvážně čekám nahoře a jdu omrknout po svých, co že mě to čeká. Vyhodnotím to tak, že když Jíťa, já taky. Mám přece to žehlící kolo. Poprvé v klopenkách jsem se málem vyklopila, ale po osmém pokusu zjišťuji, jak se to dá projíždět čím dál větší rychlostí. Generuje mi to čím dál větší pocit blaha. Vyplavené endorfiny mi umožňují na chvíli vypnout mozek, takže sjedu i zbytek. Dobře, dvakrát jsem si šlápla na zem. Drsňáckou variantu Whistleru nechávám klukům a já si nedříve raději zajdu na kurz vyšší pilotáže s Dušanem Mihalečkem. I černou v dámské verzi zvládne každý cyklistický nadšenec.

Shrnuto a podtrženo
Syrovost trailů se mi vryla pod kůži. Každý si tu najde to svoje. Pro ty slabší v orientaci a jdoucí s dobou jsou TT už i na Mapách.cz. Slibuji, že příští rok se chopím lopaty a neošulím to jako letos pouze finančním příspěvkem. Na jaře čau!

Díky Trutnov Trails za půjčení kola LIV Lust 2 2016 100mm

Na závěr tři otázky pro duchovního otce Trutnov Trails Honzu Rejla:

Chodí pomáhat se stavbou trailů i holky? Je nějaká partička TT bikerek?
Holek pár občas chodí, většinou ale jako doprovod bajkerů - kopáčů. V infocentru nám letos hodně pomohla naše kamarádka - bajkerka. Vyloženě dámská partička co vím, tak nejezdí, pořádáme ale Ladies kempy výuky na bajku, a o ty zájem je.

Koukala jsem, že kampaň pro dostavbu Kozího trailu byla úspěšná. Maká se i během zimy?
Kampaň se povedla, cílovou částku jsme opravdu vybrali. Práce na dostavbě Kozího trailu jsme už zahájili, hotovo bude až na jaře. Celou zimu, pokud počasí dovolí, budeme makat nejen na Kozím, ale budeme vylepšovat i všechny ostatní. A po schvalovacích procesech všech možných i nemožných úřadů chceme rozjet i budování nových trailů.

Nastiň, na co se můžeme těšit příští sezónu? Nebude nějaký ryze dámský bike camp?
Zatím se situace ohledně financí i úřadů vyvíjí nadějně, takže pevně věřím, že v nové sezóně se všichni svezeme nejen na celém dokončeném Kozím trailu, ale i na dalších. Největším nejen "holčičím" lákadlem bude určitě nový "kanadský" flow trail do Lhoty z dílny Gravity Logic Toma Prochazky a pro odvážnější školačky to budou kratší technické traily. Dámské bike kempy jsme pokusně zorganizovali už letos a vzhledem k velmi kladným ohlasům jich příští rok výrazně přibude. Každý měsíc v sezóně se Vám bude v rámci Ladies kempů věnovat Dušan Mihalečko - instruktor s velkou dávkou empatie vůči bajkerkám a obrovskými zkušenostmi z kanadského bikeparku Whistler.