Medvěd

V Česku a na Slovensku je to rozhodně nejnebezpečnější zvíře, setkat se s ním můžete po celém světě. „Když jsem běžel maratón podél řeky Yukon v Kanadě, před startovním výstřelem měl šéf závodu proslov: Nejde pouze o běh. Bohužel, jsou tu medvědi - černí, hnědí, grizzly. Neutečete jim,“ říká Ľuboš Fellner z cestovní kanceláře SEN. Tehdy zabloudil, a protože měl opravdový strach, místo 42 km uběhl v ostrém tempu o 13 kilometrů více.

Jak se vyhnout napadení?

V severní Americe prodávají medvědí „hrkačky“. Připevní se na nohy a šíří hluk, který medvěd slyší a má tak dost času „uklidit se“ z cesty. Sehnat se dají i medvědí spreje, které se mají medvědovi nastříkat do očí. Odborníci doporučují dělat „mrtvého brouka“ - ve většině případů nechá medvěd člověka být. Pokud tedy nejde o ledního medvěda, ten nemá slitování. Pak člověka zachrání leda silně uhodit dvěma kovovými předměty o sebe – takový zvuk totiž nikdy neslyšel. „Při trekkingu v Grónsku mi Inuité doporučili neutíkat k moři, ale naopak do hor,“ dodává Ľuboš Fellner.
Tygr

Například v Indii žije dnes podle místní vlády okolo 2000 tygrů, což jsou pouze dvě procenta z celkového počtu před 100 lety. Toto nádherné zvíře mohli průvodci CK SEN potkat také v Nepálu, Bangladéši, na Srí Lance, ale zatím k tomu nedošlo.

Jak se vyhnout napadení?

Důležité je dívat se tygrovi přímo do očí a neotočit se k němu zády! Ve vodě mu neutečete, je to zdatný plavec. Pravděpodobnost, že ho potkáte, je ovšem minimální. V zajetí žije více zvířat než ve volné přírodě.
Žralok

Zkušení cestovatelé se žraloků nebojí, i když dobře vědí, že jsou místa, kde se do vody nechodí (například jižně od Kapského města nebo v Recife v Brazílii). Potápěči je dokonce vyhledávají, jezdí za nimi na jih hlavního ostrova Fiji (tam žije až osm druhů žraloků), jedničkou jsou Kokosové ostrovy. Je možné se potápět i s bílým žralokem v kleci. „TOP zážitkem bylo plavání se skupinou žraloků obrovských v africkém Džibuti. Žádná klec, žádné hrdinství - tato největší ryba světa se živí pouze planktonem,“ dodává Ľuboš Fellner z CK SEN.

Jak se vyhnout napadení?

Žralok spíše útočí za soumraku, dál od břehu a láká ho krev. Do vody se nesmí se zraněním nebo při menstruaci. Surfeři jsou ohroženější, neboť žralokovi připomínají tuleně. Když čekáte na vlnu, mějte ruce i nohy nahoře – žralok ochutná kořist a laminát mu chutnat nebude. Kopnutí žraloka do „nosu“, píchnutí ho do oka či do žáber, ho odradí. Pokud plavete ve skupině, jste v bezpečí.
Lev

Lev, král zvířat, je silný, jde z něj strach. „V únoru roku 2000 jsme v centrální poušti Kalahari v Africe stopovali lví smečku, pak stopy zmizly,“ vypráví Ľuboš Fellner, který ve volné přírodě viděl stovky lvů: „Postavili jsme stany, uvařili večeři a zalehli. Na záchod se chodilo s lopatou do přírody. Ráno byla posádka prvního auta sbalená dříve, ujeli sotva 20-25 metrů a začali fotit - desetičlennou lví rodinku, která nocovala hned vedle našeho kempu. Na záchod jsme naštěstí chodili na opačnou stranu. Mám strach domyslet, co by se stalo, kdyby se někdo z nás vydal 20 metrů opačným směrem.“

Jak se vyhnout napadení?

Je nutné dodržovat pravidla, která vám poradí zkušený ranger nebo průvodce cestovní kanceláře. A používat zdravý selský rozum.
Krokodýl

Pozor na koupačku v neznámých jezírcích. Mohlo by se stát, že vás tam večer vezmou Indiáni a z poklidné vody, ve které jste odpoledne plavali, budou koukat desítky krokodýlích očí. I to se to stalo Ľuboši Fellnerovi u jezera Chalalán v Bolívii.

Jak se vyhnout napadení?

V civilizovaných oblastech světa jako je Queensland v Austrálii či Florida v USA máte na místech, kde jsou krokodýli či aligátoři značky – dodržujte je a nekoupejte se! Krokodýl se tváří jakoby spal, ale dokáže zrychlit více než Usain Bolt. Když chytíte krokodýlovi tlamu, udržíte ji zavřenou i jednou rukou. Jeho stisk je naopak drtivý.
Škorpión

O Velikonocích přichází na Golgotu v Izraeli miliony turistů. „Zastavujeme se na hoře Nebo, odkud Mojžíš zhlédl zemi zaslíbenou. Jde s námi mladý entomolog, který hledá exotický hmyz. Sejde pět metrů z cestičky a šmátrá pod kameny. Najednou se ozve rána a škorpión utíká se vztyčeným zadečkem. Je to jako kdyby vás píchlo pět vos najednou,“ líčí Ľuboš Fellner, který už mnohokrát vytřepal ráno na poušti škorpióna z boty.

Jak se vyhnout napadení?

Zdravý a dospělý člověk přežije bodnutí škorpiona, na pozoru se musejí mít malé děti, nemocní a starší lidé. Menší škorpióni se širším kratším zadečkem žluté nebo průsvitné barvy jsou nejnebezpečnější. Rádi se v noci schovávají pod stanem či v botě.
Pes

Největší přítel člověka ročně zabije 1000krát více lidí než žralok. Většina obětí zemře na vzteklinu.

Jak se vyhnout napadení?

Pozor na toulavé psí smečky, které se chovají jako banda chuligánů. Narazíte na ně například v Tibetu, i když jich zde postupně ubývá, jak přibývá Čínanů, kteří mají psy na svém jídelníčku.
Had

V Africe nemají před domem anglický trávník, ale červenou hlínu nebo písek. To aby viděli, zda nemají před domem hada. „V džungli ve Středoafrické republice mi jednou náš průvodce na dotaz, kolik ten den zabili ve vesnici hadů, odpověděl, že mamb a kober bylo osm.“

Jak se vyhnout napadení?

Nestrkat ruce do děr – 90 procent uštknutí se děje tímto způsobem. V exotické přírodě si najímejte průvodce, Indiáni nebo Pygmejové poznají hada 30 metrů dopředu, Čech ho nerozezná ani ze tří metrů. Pokud jdete sám, dupejte! Pokud kobra leze po nohách, nehýbejte se, přeleze a bude se plazit dál. Při uštknutí hadem není třeba podléhat panice, většinou se had jen brání a nevypustí celý jed, ten si schovává na skutečný lov.
Komár

Které zvíře je nejnebezpečnější? Medvěd? Lev? Nebo tygr? Ptá se jeden vtip. Je to komár. Všichni průvodci Afrikou tento vtip znají a dávají si pozor na malárii.

Jak se vyhnout napadení?

Rad, jak předejít malárii, je mnoho, když víte, co dělat, malárii nechytíte. „Já jsem důkazem toho, že můžete intenzivně cestovat a malárie vás nepostihne. Cestuji po celém světě i s dětmi. Malárií neonemocněl ani žádný z našich klientů,“ říká Ľuboš Fellner. Proti malárii funguje vlastní moskytiéra, repelent s vysokou dávkou DEET, dlouhé kalhoty a triko s dlouhým rukávem, ale taky třeba vitamín B a chinin. „Komár si vybere lehčí oběť,“ dodává Ľuboš Fellner, který je původní profesí lékař s atestací. Klientům doporučuje namísto tabletek B komplexu pít pivo.

Kdo je CK S.E.N.

Bratři a milovníci cestování, Pavel a Luboš Fellnerovi, založili před 24 lety v Bratislavě Cestovní kancelář BUBO Travel. Hned po pádu Železné opony zorganizovali autobus a s kamarády objeli Turecko, Sýrii, Jordánsko. Pak následovala Skandinávie, později Indie a postupně celý svět. V roce 2012 koupili v Praze Cestovní kancelář S.E.N. V současné době pořádají 150 zájezdů do celého světa. Luboš Fellner byl v roce 2011 na Slovensku vyhlášen podnikatelem roku.
Garantované termíny zájezdů
CK S.E.N. nabízí svým klientům unikátní záruku – garantuje termíny zájezdů. Často se stává, že cestovní kanceláře v případě, že nenaplní kapacitu, poznávací zájezdy ruší. Pokud by se toto stalo u CK S.E.N., dají vám kromě celé zálohy i 10 tisíc Kč jako odstupné.