Tip číslo 1: Cyklotúra Břeclav-Brod nad Dyjí

Cyklistický špacír z Břeclavi do Brodu nad Dyjí si určitě zpestřete zastávkou v Archeologickém muzeu v Dolních Věstonicích, kde na vás čeká kopie cenné sošky Věstonické venuše, která nenechá chladným žádného cyklistu.

Průběh trasy
Břeclav-Bulhary-Pavlov-Brod nad Dyjí

Charakteristika
Cyklotrasa Břeclav-Brod nad Dyjí vede po menších okresních silnicích, kde není příliš velký provoz.

Parametry trasy
Náročnost trasy: lehká
Délka trasy: 37 km

Zajímavosti na trase

Novomlýnské nádrže
Velká část této cyklotúry vede kolem Novomlýnských nádrží, které byly na dolním toku Dyje vybudovány v letech 1975 až 1989. Jedná se o vodní plochu o rozloze 3 226 ha. Důvodem k vybudování těchto umělých nádrží byla snaha zabránit případným devastujících povodním a zlepšit produkci místní zemědělské výroby. V současné době Novomlýnské nádrže také slouží k chovu ryb a k provozování velkého množství vodních sportů. Najdou se však také kritici této stavby, protože díky této vodní stavbě vzal za své rozsáhlý lužní les a změnil se rovněž celkový charakter zdejší krajiny. Běh dějin se však nedá zastavit. Novomlýnské nádrže stojí a každým rokem lákají ke svým břehům mnoho tuzemských i zahraničních turistů k rekreaci. Kolem velké vodní plochy najdete celou řadu kempů, penzionů, restaurací a půjčoven lodí a vybavení pro vodní sporty. Hlavními zastávkami jsou pak na jižní straně nádrží obce Pavlov a Dolní Věstonice.

Muzeum archeologie v Dolních Věstonicích
V Dolních Věstonicích je zajímavá a velmi známá archeologická expozice, která je korunována kopií známé sošky Věstonické venuše, která svými kyprými tvary zaujme nejednoho gentlemana. Muzeum archeologie sídlí v historickém domě na protáhlém náměstí a nezabere vám příliš drahocenného času. V expozici archeologického muzea najdete především cenné exponáty ze starší doby kamenné, které byly nalezeny v obcích Dolních Věstonic a sousedního Pavlova. Hlavním magnetem celé sbírky je však již jednou zmíněna Věstonická venuše, která pochází zhruba z doby před 30 až 25 tisíci lety. Jedná se o nejstarší keramickou sošku na světě, takže celková hodnota sošky se odhaduje na 40 miliónů amerických dolarů. Samotná soška nahé ženy s bujným poprsím byla objevena 13. července roku 1925. Svými rozměry je to však soška velmi malá, na výšku má pouze 11,5 cm a v bocích 4,3 centimetrů. Kdo by chtěl vidět větší rozměry této vzácné sošky z hlíny a vápence, nechť se porozhlédne po celé obci v Dolních Věstonicích, několik větších vyobrazení této sošky kyprých tvarů zajisté najdete.

Muzeum v Dolních Věstonicích

Občerstvení
Stavit se na vydatný oběd můžete v malé rodinné restauraci U Vody, kterou najdete v Dolních Věstonicích.

Adresa restaurace je:
U Vody
Dolní Věstonice 52, 691 29

Cykloservisy
Cykloservis s prodejnou najdete v cykloservisu Jan Baránek ve městě Břeclav. Adresa této prodejny a servisu je: Jan Baránek, s.r.o. Tyršův sad 12, Charvátská Nová Ves 690 06 Břeclav

Ubytování
Ubytovat se můžete v kempu Erika v Brodě nad Dyjí. Adresa kempu je: AUTOKEMP ERIKA, Brod nad Dyjí 205, 691 81 Brod nad Dyjí

Doporučené mapy
Mapy SHOCart 168 Pálava Lednicko-Valtický areál 1:60 000


Tip číslo 2: Cyklotúra Mikulov-Šatov

Cyklotúra Mikulov-Šatov vede kolem státní hranice s Rakouskem. Jedná se o jednu z nejhezčích a nejpříjemnějších cyklotras v České republice, protože vede krásnou a tichou přírodou moravského pohraničí.

Průběh trasy
Mikulov-Nový Přerov-Hevlín-Šatov

Charakteristika
Cyklotrasa z Mikulova do Šatova je nenáročná, protože vede téměř stále po rovince. Po celé cyklotrase téměř narazíme na auto, protože většina cyklotúry vede po kvalitní cyklotrase Greenways Praha-Wien.

Parametry trasy
Náročnost trasy: Lehká
Délka trasy: 60 km

Zajímavosti na trase

Vinné sklepy v Novém Přerově
Hned za Mikulovem se nachází obec Nový Přerov, která je situovaná na hranici s Rakouskem. Kolem Nového Přerova se táhnou malebné vinohrady, takže cyklotúra z Mikulova do Šatova se dá zpříjemnit tím, že se zastavíte v místní sklepní uličce, která se nachází na úbočí Přerovského vrchu. Kolem tohoto vrchu je 63 podzemních sklepů, které byly vybudovány v letech 1900 až 1930 charvatskými osadníky. Ve zdejších vinicích se daří především odrůdám Zweigeltrebe, Rulandské bílé, Rulandské modré a Sauvignon. Největší nabídku místních vín můžete okoštovat ve sklípku, který patří k penzionu Jaňův dvůr, který zároveň nabízí ubytování.

Vodní mlýn ve Slupi
Mezi nejzajímavější památkou na cyklotrase patří Vodní mlýn ve Slupi, který je zároveň národní technickou památkou. Jedná se o nádherný renesanční mlýn, který byl v nedávné době zrekonstruovaný. Již na první pohled vás mlýn zaujme, protože v přední části budovy je krásné arkádové schodiště. Mlýn pochází ze 16. století a ve své době to byl největší vodní mlýn na Moravě. Kromě samotné prohlídky mlýna s průvodcem je v objektu nainstalována zajímavá expozice Vývoj mlynářství. Během expozice uvidíte většinu zařízení v chodu, takže návštěva této unikátní technické památky může být lákavá a zajímavá také pro děti. Vodní mlýn ve Slupi je otevřen od úterka do pátku od 9 do 17 hodin a od soboty do neděle od 10 do 18 hodin. Vstupné pro dospělého je 60 korun, zlevněné 30 korun. Správcem celého objektu je Technické muzeum Brno.

Vodní Mlýn ve Slupi

Občerstvení
Občerstvit se dá v různých hospůdkách a restauracích po trase. Příjemná a stylová restaurace je například restaurace Bašta v Hevlíně, která se nachází nedaleko vlakového nádraží. Restaurace se nachází hned u cyklotrasy Greenways Praha-Wien.

Cykloservisy
Několik cykloservisů najdete ve Znojmě, což je město vzdálené asi 11 kilometrů od Šatova. Osvědčený cykloservis je Cyklo Kučera, Kovářská 241/11 669 02 Znojmo gsm: 607 027 775 e-mail: kola2@kucera-zn.cz

Ubytování
Skvělé ubytování pro cyklisty najdete v samotném Šatově, kde je k dispozici malý kemp za místním fotbalovým hřištěm. Ubytování je ve stanech a chatkách. Adresa kempu je: TJ Tatran Šatov, Šatov, telefon 731 616 686.

Doporučené mapy
Cykloprůvodce Greenways Praha – Vídeň (část jižní Morava a Weinviertel), měřítko 1:100 000


Více zajímavých cyklistických tras a praktických informací naleznete na www.cyklotury.cz