Ať pořizujete svým ratolestem boty na jaro, na léto nebo do zimy, dbejte na jejich kvalitní provedení. Módní výstřelky, které nejsou nejpohodlnější, si můžeme dovolit my dospělí, ale u dětské obuvi platí trochu jiná pravidla.

Zapomeňte na špičky

Špičatá obuv nedává dětské noze dostatek prostoru pro prsty, a tím je deformuje. I když vypadají miniatury dospěláckých bot krásně a malé parádnice chtějí mít boty jako maminka, je opravdu lepší sáhnout po těch s kulatou špičkou, kde budou mít prsty dostatek prostoru. Vybírejte delší a užší boty, příliš široká bota totiž může dětské noze škodit podobně, jako úzká špička. Noha v nich bude „kloktat“ a klenba se může bortit.

Vsaďte na „kotníkáče“

Pro děti jsou vhodné kotníkové boty, které jim poskytnou lepší stabilitu a ochranu nohou. Vnitřní části boty by měly být vyrobeny ze savého materiálu, protože dětská noha se většinou více potí. Všímejte si i ohebnosti obuvi, kterou ovlivňují jak použité svrchní materiály, tak i tloušťka a tuhost podrážky. Vyzkoušejte odpor ohybu tlakem špičky směrem k nártu – čím je bota tužší, tím méně se ohýbá. To není u dětské obuvi dobré, proto raději sáhněte po ohebnějším modelu. Dětské boty by měly být lehké, děti za den nachodí téměř 20 000 kroků a těžká obuv jim znesnadňuje pohyb.

Boty vždy zkoušejte ve stoje

Než zamíříte k pokladně, nechte dítě v prodejně v botkách chvíli chodit a všímejte si toho, jestli mu v nich noha nekloktá nebo se nevyzouvají. Velikost nestačí vyzkoušet tlakem prstu na špičku. Děti reflexivně pokrčí prsty, a to pak vede ke koupi krátké obuvi. Navíc mají děti posunuté prahy tlaku a bolesti, takže spolehlivě neurčí, jestli je bota tlačí nebo ne.

Abyste měli jistotu, můžete vyndat z boty stélku a dítě na ní postavit, uvidíte tak přesněji, jak je dlouhá a jestli prsty nepřesahují.


Sandály