Paddleboarding

Jak jistě tušíte, má tento sport něco společného s pádlem. Princip této aktivity spočívá v tom, že se ve stoje pohybujete po vodní hladině na dlouhém prkně pomocí pádla. Udržet se na prkně je celkem snadné a zvládne to prakticky každý bez nutnosti navštěvovat lekce paddleboardingu.

Při tomto sportu se zatěžují svaly celého těla, a pokud nejste zvyklí se fyzicky namáhat, pocítíte to. Ale za zpevnění svalstva celého těla to přece stojí. Tento nenáročný sport mohou provozovat i děti. Jen jim nezapomeňte nasadit plovací vestu, v případě, že by do vody spadly, a vodáckou přilbu. Od věci není ani koupě neoprenových bot určených na paddleboarding.

Chcete si vše nejdřív vyzkoušet? Půjčovnu paddleboardů už najdete u skoro každé větší přehrady nebo se stačí podívat na internetu. Za půjčení zaplatíte v závislosti na délce několik stovek korun. Jeden den zápůjčky stojí od 150 do 500 Kč, jeden týden okolo 1800 Kč.

Chcete-li jezdit na paddleboardu častěji, vyplatí se pořídit si vlastní vybavení. Zvažte, zda je pro vás výhodnější pevné prkno nebo nafukovací paddleboard, které je skladnější. A samozřejmostí je také pádlo. Cena paddleboardu se vším všudy se většinou pohybuje mezi 7000 a 15000 Kč.

Kvalitnější paddleboardy, které vydrží se pak pohybují kolem 20 000 Kč. Když si to přepočítáte na hodiny zábavy, které s prknem zažijete vy nebo vaši blízcí tak to není zas tak moc.

Jako začátečníci začněte sjíždět klidné vodní plochy, tzn. přehrady, rybníky a jezera. Až naberete zkušenosti, můžete si vyzkoušet zapádlovat na řekách. Díky paddleboardu se dostanete do míst, která byste jinak neprozkoumali, a i známá místa uvidíte ze zcela jiného úhlu.


Wakeboarding

Jízda na wakeboardu už chce trochu cviku a pro začátek je vhodné využít služeb instruktora, který vám vysvětlí, jak ho používat. Po vodní hladině se budete pohybovat na krátkém širokém prkně připomínající snowboard, kterou potáhne motorový člun nebo vlek pomocí lana. Nohy jsou při tomto sportu k prknu pevně připoutány vázáním. Potřebovat budete plovací vestu, plavky nebo neopren a helmu na wakeboard.

Wakeboarding

Pro začátečníky může být těžší zvládnout techniku jízdy, ale až se naučíte na wakeboardu všelijaké triky, nebudete se chtít tohoto adrenalinového sportu vzdát. A kde lze tento sport provozovat? V Česku existuje několik areálů vybavených vleky.

Na místě naleznete i půjčovnu wakeboardů včetně celého vybavení. Obvykle za půjčení zaplatíte 200 až 300 Kč. Cena jízdného se pohybuje okolo 300 Kč/h, ale pronajmout si lze i celý vlek, pokud s vámi pojede celá parta.

Jestli jste se rozhodli, že si wakeboard pořídíte, dobře si to promyslete. Cena wakeboardu se pohybuje průměrně kolem 12tis. Kč. Produkt vybírejte podle velikosti tak, aby vám seděl ideálně po konzultaci se zkušenějším jezdcem. Poradí vám např. na mysticstore.cz, kde najdete partu aktivních jezdců.


Kiteboarding

Tento rychle se rozvíjející adrenalinový sport si získává stále více fanoušků. Pohybujete se po vodě na boardu a jste taženi kite drakem. K provozu budete potřebovat vítr. Tažný drak může mít různé tvary a velikosti a je upevněn k vašemu pasu tzv. trapézem.

Kiteboarding

Upevnění pro nohy bývá poutky nebo speciálním vázáním. Kromě přilby a nárazové vesty je vhodné při jízdě na kiteboardu využívat neopren. Doporučuje se mít u sebe i nožík pro případ, že se zamotají šňůry a dochází k ohrožení kiteboardisty.

Při tomto sportu se často stávají úrazy vlivem nedodržení bezpečnostních předpisů. Rozhodně se jako začátečník nepokoušejte kiteboarding provozovat sami, ale využijte služeb výcvikových center, kde se vše potřebné naučíte.

Pokud vás některý z těchto adrenalinových sportů zaujal a toužíte si ho vyzkoušet, jděte do toho. Nezapomínejte ale na bezpečnost a řiďte se radami instruktorů. Až zvládnete techniku jízdy, čekají na vás bohaté zážitky.