Gastein – soused známého Schladmingu nebo Flachau

Pokud neholdujete ubytování v horách v podobě tzv. turnusů – tedy od soboty, do soboty, můžete se cítit při hledání noclehu ve známých střediscích omezeni. V Gasteinu jsme neměli problém zajistit si pobyt od úterý do neděle za slušnou cenu vzdálený 5 minut chůze v lyžácích od lanovky. Nutno říct, že malou obsazenost hlásí i z mamutích rakouských areálů, jakým je například Zillertal.

Permanentka pro Ski amadé vám platí po celém Ski amadé, tedy i v Gasteinu. Ostatní střediska jsou od sebe dost daleko, takže tuto možnost asi nevyužijete. Po samotném Gasteinu se můžete pohybovat pohodlně skibusem. Nejvýše položená je část s názvem Sportgastein, která se proslavila jako ráj freeriderů a snowboardistů s lavinovými batohy na zádech. Dále se můžete vydat do Bad Gasteinu s vrcholy Stubnerkogel na jedné a Graukogel na druhé straně. Nebo do Bad Hogfasteinu s vrcholem Schlossalm. Nejlépe si ale zalyžujeme v Dorfgasteinu s vrcholy Fulseck a Kreuzkogel a s možností přejet přes kopec do údolí Großarl.

Jak se v Dorfgasteinu lyžuje

Náš dojem z letošního lyžování silně ovlivňuje naprosto dokonalé počasí a absence lidí na vleku i na svahu. Tím nás asi Alpy odměnily za věrnost, se kterou jsme na ně čekali dva roky. V Dorgfasteinu nenajdete prudké sjezdovky, ty jediné černé zde míří mimo hlavní svahy do hlubokého sněhu a boulí. Nejvíc tratí je zde červených. Některé propojují užší traverzy, ale jinak jsou dostatečně široké. Na rozlyžování se najde i dostatek modrých svahů.

Covidová opatření v Gasteinu

V Rakousku v době naší dovolené platila zásada 2G – tedy očkovaní dvěma dávkami a uzdravení z covidové nákazy (s certifikátem v angličtině nebo v němčině) mohou všude, ostatní nikam. Pro příjezd do Rakouska jako takového musíte mít dávky tři nebo dvě plus PCR test. Všechny tyto doklady ovšem vyžadovala paní hned při uvítání v penzionu, kde jsme se museli všichni zaregistrovat. A nosit respirátory ve společných prostorách.

Respirátory se nosí v Rakousku ve všech uzavřených prostorách a také na sedačkových lanovkách. A vlekaři tuto zásadu kontrolují a striktně vyžadují. Stává se dokonce, že zastaví lanovku a údolím se rozezní hlášení o povinnosti nošení ochrany dýchacích cest. Všichni tak řeší problematiku respirátoru v kombinaci s helmou. Mně se osvědčil tzv. respirátor typu „duck-type,“ který drží na nose i tehdy, když se sponou sepne za krkem. Na jízdu ho pak lze snadno i v rukavici shrnout pod bradu. Covidovým certifikátem se prokazujete pokaždé při koupi skipasu, prý vás mohou zkontrolovat i kdekoliv v prostoru lyžařského areálu. Dále se musíte zaregistrovat pomocí QR kódu a chytrého telefonu při sezení v restauraci. Pokud tedy jako já vlastníte telefon s baterií citlivou na nízké teploty, certifikát si vytiskněte nebo noste s sebou powerbanku. Ušetříte si nervy a stres.

Děti v Dorfgasteinu

Středisko jsme vybírali také proto, že jsme s sebou vezli malého lyžaře. Ten se mohl vyřádit ve třech „ohrádkách“ s atrakcemi. Na rozdíl od například nádherného skiparku Märchenwiese ve Flachau se Gasti Skipark nachází hned u dolní stanice lanovky v centru obce. Tudíž nemusíte s dítětem nikam jezdit. A vlastně ani nemusí mít skipas. Koberce ve skiparku jsou k dispozici v provozní době lyžařské školy bez jakéhokoliv omezení. Paní u kasy nás sice upozornila, že skipark smí využívat pouze škola, ale oficiální informace hovoří opačně. A místní instruktoři naopak ochotně pomáhají nastupovat i ostatním začátečníkům.

Vedle skiparků se nachází mírný svah pro naprosté začátečníky obsluhovaný pomou. K tomu už skipas potřebujete. Dětem do pěti let stačila karta na celý areál, která stála pouhých 6 euro. Dospělý už musel kupovat i na pomu dvacetieurovou permici. Pokud ale jako většina turistů kupujete vícedenní nebo celodenní skipas, bude vám to patrně jedno.

Celkově musím říct, že Gastein letos hodně ovlivnila epidemie koronaviru. Před dvěma lety jsme tam byli těsně před jejím vypuknutím a s větším množstvím lidí už to takový ráj není. Rozhodně ale Gastein i vlivem nižších cen za ubytování a pro svou dobrou dostupnost z Čech stojí za vyzkoušení. Pokud máte malé děti, tak byste ho neměli minout.