Jak sjednat cestovní pojištění?

Než se rozeběhnete do své pojišťovny, nebo oslovíte svého finančního poradce, udělejte si nejprve sami malý průzkum. Zabere to maximálně pár minut, ale výsledky, které dostanete, vám mohou zachránit nejen zdraví, ale i majetek. Cestovní pojištění je jedním z produktů, u kterého se ceny mezi jednotlivými pojišťovnami markantně liší. A to i o několik set korun. Proto jednou z prvních věcí před sjednáním cestovního pojištění, je srovnání cestovního pojištění.

Můžete si navolit destinaci, počet osob, i aktivity, které budete podnikat a podívat se, jak k vaší dovolené přistupují jednotlivé pojišťovny. A pak už nic nebrání sjednání cestovního pojištění. Ať už na pobočce, s finančním poradcem, a nebo online přímo ve srovnávači. Pokud ovšem chcete ušetřit čas i peníze, je třetí varianta nejvýhodnější. A proč?

Úspora času je jasná. Pokud už máte dokončené srovnání a v podstatě i vybranou variantu, nic vám nebrání během několika minut vyplnit formulář, online uhradit platbu a mít vystaráno. Nemusíte se trmácet do pojišťovny, nebo čekat na návštěvu poradce. A jak je to s penězi?

Srovnávací portály často disponují nabídkami, které pojišťovny nemají v běžné nabídce. Navíc pokud je vaší pojišťovnou třeba Kooperativa, a nejlevnější pojištění vám ve srovnávači nabídne jiná pojišťovna, nedá se očekávat, že by vám je zaměstnanec Kooperativy sjednal. Finanční poradci mají širší záběr, nicméně také nejsou schopni zvládnout všechny pojišťovny na trhu. Proto i u nich nemusíte vždy dostat nabídku, kterou jste našli na internetu.

Proč mít cestovní pojištění?

Řekněme, že zaplatíte tisíce za dovolenou na horách. Den před odjezdem někdo z rodiny vážně upadne a skončí v nemocnici. Rozhodnete se tedy na dovolenou nejet a zůstat raději doma. Když zavoláte na linku hotelu a vysvětlíte, co se stalo, jsou soucitní – ale ve většině případů se na vás bude vztahovat stornopoplatek.

V takových situacích je cestovní pojištění nutností. Když máte cestovní pojištění s výhodami při zrušení cesty, můžete získat náhradu za předplacené nevratné náklady na cestu, když musíte zrušit z vážného důvodu.

Když máte cestovní pojištění s nouzovými zdravotními výhodami, může vám uhradit ztráty v důsledku krytých lékařských a zubních pohotovostí, ke kterým během vaší cesty dojde. Dávky nouzové lékařské přepravy mohou uhradit lékařsky nezbytnou přepravu do nejbližšího vhodného zdravotnického zařízení a také náklady na dopravu domů po pojištěném zranění nebo nemoci.

Dovolená je opravdu investicí do vašeho štěstí. A když dovolená začne zrušeným letem, zmeškaným spojením, chybějící taškou nebo jinou cestovní zádrhelem, ten šťastný pocit z cestování zmizí.

Cestovní pojištění může pomoci tyto situace zlepšit. Kompenzace za zpoždění při cestování vám mohou nahradit dodatečné náklady na ubytování/cestovní výdaje a ušlé předplacené výdaje v důsledku zpoždění odjezdu v délce šesti nebo více hodin. Výhody zpoždění zavazadel vám mohou nahradit přiměřený dodatečný nákup nezbytných věcí během vaší cesty, pokud jsou vaše zavazadla zpožděna nebo nesprávně nasměrována běžným dopravcem po dobu 24 hodin nebo déle.