Hned zrána se parkoviště pod Javorovým vrchem začalo zaplňovat auty. Postupně se zaregistrovalo 28 týmů, z toho čtyři čistě ženské, a k nim sedm borců a jedna borkyně do sólo kategorie "Javorový muž". Start však brzdily mraky do poloviny sjezdovky, a tak se čekalo, aby mohli i paraglidisté letět.

Ve 12:40 bylo konečně odstartováno. 36 běžců vyrazilo směrem k vrcholu Javorového, kde startu paraglidu jako každý rok zavládla zvláštní nervozita. Nikdo nevěděl, jestli nakonec poletí, nebo ne. Základna mraků se postupně zvedala a pak zase klesala a rozhodnutí zda vzít, či nevzít na záda z kopce i padák pro případný let, bylo na každém pilotu či pilotce.

S rekordním časem 16:33 se na vrcholu jako první z mlhy vynořil Josef Kučínský z týmu JEMM.CZ. Předal štafetu svému pilotu a Ondra Krupa mohl vyrazit na trať paraglidu. 47 sekund za ním vyrazil díky běžci Pavlu Holecovi také Michal Poloha z týmu APCO.CZ. Jako třetí se ztrátou 1:33 svého běžce Jakuba Sikory vyrážel na trať Dalibor Carbol z týmu El Speedo Tandem Bike.

Mlha byla hustá, a tak piloti běželi níž a níž míjejíce pomalejší běžce. Nakonec přeci jen začala bílá hmota řídnout a dalo se bezpečně odstartovat. Ti nejzkušenější rozbalili své padáky a vznesli se vzhůru. Díky nižšímu startu na tom však ti, kteří celou trasu běželi, nebyli o tolik hůř. Rozdíl v čase nejrychlejšího pilota, který letěl, a pilota, který běžel, byl jen 3:18!

Na předávku po dvou disciplínách jako první přiletěl Dalibor Carbol, a to v nejlepším paraglidingovém čase 8:04. Druhým nejrychlejším pilotem byl Slávek Tmej z týmu CHCILETAT.CZ se ztrátou 1:27. Na třetím místě byl Ondra Krupa z týmu JEMM.CZ se ztrátou 2:39. Dramatická paraglidová disciplína tak řádně zamíchala celkovým pořadím, když se tým APCO.CZ propadnul z prvních pozic. Na trať ale vyrazili cyklisté, aby si to rozdali v ostrém výjezdu zpátky na Javorový. V závěrečné disciplíně závodu vytáhl svého černého koně - Nikolu Ivanova - právě tým APCO.CZ. Nikola se nekompromisním tempem dostal až do čela závodu a zajel skvělý čas 30:50. Druhým nejrychlejším závodníkem v MTB disciplíně byl se ztrátou 5:08 Marián Mrózek z týmu Beer club Svijany. Třetím pak Honza Malošík z týmu LED ZEPPELIN se ztrátou 6:08.

Neméně skvěle si vedly letos i dívky. Tereza Gilániová, jediná odvážná žena, která závodila v kategorii „Javorový muž“, skončila na úctyhodném šestém místě v čase 1:51:30. Z běžkyň se jako první na vrchol Javorového dostala Iva Kopečná z týmu El Speedo Lady’s v čase 28:03. Nejrychlejší paraglidistka z týmu Holky z naší školky, Barbora Klosíková, dosáhla času 15:07. Excelentní výkon podala mezi ženami nejlepší cyklistka, Alena Konečná, ze stejného týmu, která zajela celkově desátý čas 41:49, a nechala tak většinu mužského pole daleko za sebou.

Po společných závěrečných disciplínách se v cíli objevily týmy v tomto pořadí:

 1. APCO.CZ (1:01:48) – nový rekord závodu
 2. JEMM.CZ (1:06:27)
 3. El Speedo Tandem Bike (1:08:19)
 4. El Speedo Goorby School (1:09:55)
 5. Young HS team (1:12:59)

V ženské kategorii:

 1. Holky z naší školky (1:26:44)
 2. El Speedo Lady´s (1:32:15)
 3. Dámská jízda Tofana di Roses (1:48:15)

V kategorii "Javorový muž" zvítězili:

 1. Milan Majdič (1:14:51)
 2. Antonín Kycík (1:31:28)
 3. Aleš Rára (1:35:06)

Letošní Katusha byla velmi napínavá - v disciplínách Běh, MTB a v kategorii Javorový muž byly letos nastaveny nové traťové rekordy, o 2 minuty a 37 sekund byl překonán loňský týmový rekord a hlavně se stejně jako v předešlých ročnících přeci jen letělo!!!

Stejně špičková byla i hudba kapely Najzar a jejich hostů na večerním koncertu v Turistické chatě.