„Šílené kočičky nad Příbramí, spojte se. Mňau, mňau, mňau.“, bylo heslo jednadvaceti dívek a žen, alias „Kočiček“, které se o posledním zářijovém víkendu sešly na letišti Dlouhá Lhota u Příbrami. Všechny společně chtěly ulovit nový český rekord ve skupinové akrobacii a překonat ten stávající, devatenáctičlenný. Tradiční akce s názvem Kočičky dostala tentokrát přízvisko „Crazy“ pussy cats.

Kočičky trénoval ostřílený paraKocour
Samotnému pokusu na ostro předcházely dva tréninkové víkendy pod vedením ostříleného a trpělivého trenéra, Kocoura Jardy Smitky, člena týmu ve čtyřčlenných formacích Bad Boys. „Základ formace tvoří čtyři Kočičky, které se už od výskoku drží a dělají takzvaný zastřelovací bod, na který se pak postupně napojují ostatní.“ vysvětluje Jarda princip tvoření velkých formací ve skydivingu. Na rekord vybral Jarda ty nejzkušenější ostřílené parašutistky tak, aby byla co největší pravděpodobnost úspěšného pokusu. A aby žádná Kočička neprskala, určil také tvar formace, kterou budou Kočičky skákat a přesné místo, kde se má která zapojit.

Dvě letadla pro kočky
Takto početná formace se musela skákat ze dvou letadel najednou, takže i piloti měli plné ruce práce. Jejich úkolem bylo letět s letadly co nejblíže u sebe, aby vůdčí letadlo se základem formace letělo o něco výše. Díky tomu pak mohla druhá skupina v letadle pod nimi pohodlně sledovat, kdy základ vyskočí, a včas reagovat.

Držte tlapky, jde se na to
Krásné slunečné počasí panovalo od rána, a tak se Kočičky pustily do rekordu už v deset hodin. Na první pokus se však pilotům nepodařilo zkrotit své oře, jak by chtěli, a ani Kočičky nepodaly svůj běžný výkon. Základní čtyřka vyskočila nestabilně a než se srovnala, nezbylo už dost času na zapojení ostatních.

Zatnout drápky a nevzdávat se
Na druhý pokus změnil Kocour Jarda složení základu a piloti si prohodili letadla. Už od startu bylo znát, že takto jim jde spolupráce o hodně lépe. Kolem půl jedné se ten den už podruhé na úplně modré příbramské nebe vysypalo všech jedenadvacet parašutistek se dvěma kameramany v závěsu. Zespoda je sledoval s napětím nejen jejich Kocour trenér, ale i jejich Kocouři partneři, manželé, tatínci a bratři. Všichni prožívali napínavou a ojedinělou podívanou, takto velká sestava je totiž ze země krásně vidět pouhým okem, a to nejen tím kočičím.

Rekord na spadnutí
Jak Kočičky padaly k zemi, postupně se z nich stávala stále zřetelnější formace, do které se zapojovaly další a další tečky. Těsně před rozchodem se zapojila i poslední tečka na své místo. Ale chytla se skutečně? A stihla to, než se formace začala rozcházet před otevřením? To ze země nemohl říct ani Kocour Jarda. Čekalo se, až přistanou kameramani a ukážou své video záznamy.

Spojily se všechny tlapky?
Videozáznam ze tří kamer nepochybně ukázal, že ano. Nad Příbramí se skutečně spojilo jedenadvacet šílených Kočiček. Sice na krátký okamžik, ale přeci. Ženský český rekord ve skupinové akrobacii po dvou letech opět padl a opět na akci Kočičky! Třikrát „Mňau“.

Dvě Kočičí mámy
Největší poděkování patří dvěma Kočičkám, zkušeným parašutistkám, které to celé organizovaly a vymyslely, Jitce Hejlové a Martině Rydlové. „Akci Kočičky „pášeme“ na počest naší kamarádky, Andrey Ptáčkové, se kterou jsme skákaly první ženský rekord v roce 2003. Andrea, nešťastně zahynula při seskoku v Tunisu.“, říká Jitka, která skáče už od roku 1991 a má na svém kontě přes dva tisíce seskoků. „V roce 2005 jsme pokořily s Kočičkami šestnáctku a v roce 2007 zas devatenáctku.“ rekapituluje úspěšné rekordní pokusy Kočiček Martina Rydlová, česká nejlepší frysteelistka, která má za sebou už přes 1500 skoků. „Zatím se nám však nepodařilo najít pro Kočičky sponzora a holky si tak musí seskoky platit samy.“ Večerní oslava, kterou Kočičky pokaždé pojmou jako letištní společenskou událost a řádně se podle toho načančají, naštěstí svého sponzora už má, firmu Skyservice, která místní letiště provozuje, a tento rok i tým Bad Boys.

Za dva roky znovu
Letos to tedy Kočičky zase pořádně vymňoukly, až z toho byl nový český ženský rekord. Budeme se těšit, kolik se jich dokáže nad Příbramí spojit napřesrok. Držte jim tlapky.