Jak jste se k tomu oboru dostala?

Už od loňského října jsem měla nutkání změnit svůj obor a uvnitř jsem cítila, že potřebuji „pomáhat“ lidem. No, a protože mi je tento obor vcelku blízký, tak jsem se rozhodla začít. Chci lidem ukázat, že je i jiná cesta.

Působíte jen v Praze? Je možné s vámi komunikovat třeba jen přes internet?

Kancelář mám v Praze, ale dojíždím ještě do Liberce a Jablonce nad Nisou. Pokud je někdo z jiné části republiky a rád by se mnou spolupracoval, tak samozřejmě to možné je, ale je dobré, abychom vstupní konzultace, která obsahuje i komplexní analýzu těla na přístroji InBody, udělali osobně, protože se aspoň lépe poznáme a povíme si vše důležité. Potom může komunikace probíhat již přes Skype nebo e-mail.

Je přístroj InBody tak důležitý a jeho měření je přesné?

Jak se to vezme. Spousta odborníků vám jistě řekne, že to umí i bez složitých a drahých přístrojů. Na druhé straně spousta „výživových poradců“ využívá ke své práci osobní váhy, které vám vypočítají % tuku a vody v těle. Je pouze otázkou, co se za tím vším skrývá a jakou to má vypovídací hodnotu. Pro mě je přístroj InBody velmi důležitý, protože mně odhalí, jak na tom člověk je co se týče složení těla, výživy a celkové kondice. Není to pouze o měření tuku, a už vůbec to není pouze pro lidi s nadváhou. Naopak, kontrolou na tomto přístroji by měl projít téměř každý, protože tím zjistí, zda je v jeho těle vše v pořádku. Ráda bych upozornila, že tento přístroj lze považovat za profesionální medicínský přístroj. Bohužel naše zdravotnictví nemá volné prostředky na pořízení a v tom je kámen úrazu.
Nicméně, uveďme si dva příklady, které mluví za vše: krásná, štíhlá žena, téměř s ideální postavou. Vypočítá si BMI, které má nízké a je velmi spokojená. Pak provedeme analýzu těla, a jaké je naše zjištění: ta krásně vyhlížející žena má málo svalů a málo tuků, což může velmi ohrozit její hormonální funkce. A v tuto chvíli přístroj vyhodnotí, že by měla přibrat, ale ne pouze svalovou hmotu, ale i tuk, protože ho má málo. Druhý příklad si uveďme, muže, který tráví hodně času v posilovně, aby pracoval na svých svalech. Představte si fakt vyfešákovanýho chlapa – výška skoro až do oblak a svaly jedna báseň. No a jaké je jeho překvapení, když zjistí, že sice má hodně svalů a správný poměr tuků, ale přístroj odhalil, že tuk, který má, je v břišní dutině na orgánech, což je špatně. Útrobní tuk je pro naše tělo velmi nebezpečný a může i zabíjet. Když se nahromadí, tak může mít za následek různé zdravotní komplikace jako např. cukrovku, kardiovaskulární onemocnění a další. Další důležitou informací je zjištění, že jeho nohy jsou přetěžovány. Sice má krásně vypracovanou horní část těla, ale jeho nohy jsou oproti tomu slabé a díky tomu trpí klouby, hlavně kolena. Takže díky analýze těla ví, jak má upravit svůj trénink a na co se zaměřit. Útrobní tuk musí odbourat jenom „zdravou“ a pravidelnou stravou a aerobním pohybem. Jinak to nejde. A to jsem nezmínila to, že InBody dokáže posoudit také děti od 6 let a tím odhalit možný počátek obezity nebo naopak, např. anorexii.

Navštěvují vás spíše ženy nebo muži?

Na analýzu těla je to smíšené, protože jsou muži, kteří se věnují sportu a ty mě navštěvují, aby zjistili, zda to co dělají, dělají správně. No a ženy jsou většinou ty, které chtějí něco víc. Ty většinou chtějí osobní program, který jim pomůže upravit stravovací návyky a něco víc.

Spolupracujete s nějakým trenérem? Nebo se specializujete hlavně na výživu? Zaměřujete se také na výživu pro sportující?

Snažím se spolupracovat s trenéry, maséry, vizážistkami a dalšími profesemi, které se hodí k tomu, co dělám. V tuto chvíli nemám žádného zkušeného trenéra, se kterým bych spolupracovala. Takže pokud se mi na základě našeho článku nějaký ozve, budu ráda. Myslím si, že klienti trenérů a sami trenéři by ocenili využití analýzy těla na InBody, protože díky tomu mohou nastavit správný tréninkový plán. Moje specializace je hlavně na výživu a snažím se do toho vložit ještě pohled na psychiku, ale opravdu pouze okrajově, protože nejsem psycholog a učím své klienty i relaxovat/odpo­čívat, protože bez toho naše tělo nemůže fungovat správně. Výživou pro vrcholové sportovce se nezabývám.Nicméně, spolupracuji s týmem amerického fotbalu v Liberci pro které provádím pravidelné měření na přístroji InBody a určitá výživová doporučení také rozebíráme.

Jak se díváte na držení diet? Vymýšlíte a zkoušíte recepty sama na sobě?

Už samo slovo dieta vyvolává v každém určité omezení a nutné zlo. Dieta by měla být nastavena od lékaře v případě, že je v těle určitý zdravotní problém. Pokud člověk chce redukovat svoji váhu, tak to není o dietách, ale o pohybu a o jídle nad kterým by měl přemýšlet. Dieta nám většinou něco zakazuje a ubírá nám na jídle. Kolikrát klient zjistí, že musí jíst víc než nyní, protože tím stálým ubíráním dospěl ke stavu nadváhy. Konec hladovění, začněme konečně přemýšlet, že zdraví máme pouze jedno a diety nám nepomáhají.

Recepty na sobě zkouším. Snažím se ochutnat nové věci a vymýšlet různé kombinace. Sice u nás doma je to o tom, že vaří hlavně můj muž, což je naprosto úžasné, ale když jde o něco nového, tak to zkouším já nebo dohromady. Akorát on je zvyklý vařit klasicky, nejlépe se špekem a já se snažím mu do toho zasahovat, což nemá moc rád (ale přiznávám, že někdy se určité věci nedají nahradit).

A teď něco ke sportování:
Jak a co by se mělo jíst před a po cvičení? Platí to, že po cvičení by se alespoň hodinu nemělo jíst?

Spousta lidí dělá tu chybu, že po cvičení hladoví. To je naprosto špatně. Tělo potřebuje doplnit energii k tomu, aby mohlo docházet k regeneraci. Takže, ihned po cvičení je dobré doplnit sacharidy třeba kouskem ovoce nebo nějaké energetické tyčinky. Zhruba za 30 – 60 minut po sportovní aktivitě je potřeba se najíst. Je vhodné mít na talíři kvalitní bílkovinu (krůtí maso, pštrosí maso, rybu atd.) a trochu sacharidů, zeleninu nevyjímaje. Na tuto otázku se těžko odpovídá, protože je velmi důležitá doba cvičení, pohybová aktivita a konec aktivity. Před cvičením by mělo být poslední jídlo zhruba 60 – 90 minut a zase by to měla být kombinace sacharidů, zeleniny a bílkoviny. Ale měli bychom sníst něco lehce stravitelné, aby naše tělo nebylo plně soustředěno na trávení. Je velmi důležité doplňovat kvalitní bílkoviny, protože díky tomu budou naše svaly správně růst a pracovat. Hlavně při cvičení nesmíme zapomenout na pitný režim!

Co je dobré si vzít na svačinu: musli tyčinku a jiné, nebo raději svačinu typu „rohlík se salámem“ ? (asi záleží, zda jde o hodinový trénink nebo o celodenní sport…?)

Přesně tak, je velmi podstatné o jakou jde aktivitu. I přesto na tuto otázku není jednoznačná odpověď, protože každý jsme jiný a proto při své praxi využívám individuální přístup ke každému.

Spousta lidí chodí domů pozdě, často i po cvičení, jak je to s pozdní večeří? Měly bychom dodržovat pravidlo „nejpozději v 18:00“?

Poslední jídlo by mělo být cca 2 hodiny před spaním, což znamená, že to není o tom, že se najíme do 18 hodin a spát jdeme ve 23 hodin. Tělo se nám samo přihlásí, že potřebuje palivo. Nestane se nám tak, že se vzbudíme hladoví a musíme sníst vše, co najdeme. Naše tělo funguje i přes noc, kdy spíme, a potřebuje energii, aby veškeré funkce probíhali správně.

A co pravidlo 5x denně malé porce?

5x denně ano, ale porce by měly být úměrné tomu, co naše tělo potřebuje. Složení stravy by mělo být vyvážené a měli bychom na talíři najít jak sacharidy, tak bílkoviny, tak tuky. Tělo bychom neměli nechat vyhladovět, protože ono si doplní energii, ale stejně se nakonec znovu ozve a tentokráte to dopadne tak, že vybílíme lednici a to přeci nechceme.

Jaký pitný režim při sportu dodržovat? Záleží na činnosti?

Pitný režim musíme dodržovat stále a ne jenom při sportu. Je velmi důležitý pro lidský organismus. Ano, při sportu záleží na činnosti, kterou děláme. Pokud máme aerobní činnost, tak je dobré u toho vypít cca 1 litr tekutin za hodinu. Takže když jdeme na „procházku“, takže svižnou chůzí ve správné tepové frekvenci, tak si na záda dáme camelback, do kterého jsme si dali vodu a můžeme vyrazit. Při posilování není taková ztráta vody, ale i zde bychom měli doplňovat.

Teď se také hodně mluví o biostravě, jak se na to díváte vy?

Přiznám se, že jsem zastáncem biostravy. Není to sice tak, že vše kupujeme v biokvalitě, protože ne vše je dostupné. Já na bio mám pohled takový, že maso, mléko (pokud ho nutně potřebuji), jogurty a některé obiloviny si kupuji hlavně v biokvalitě. Maso a mléko je z důvodu, že zvíře žije v určitém standardu, kde je ušetřeno stresu a látek, které do jeho těla nepatří, což je pro mě velmi důležité. Bohužel nabídka bio masa ještě není tak velká, ale i tak se dá celkem rozumně vybrat. Akorát se dnes rozmáhá to, že ve velkých nákupních centrech mají své bio řady a ne vždy mají značku českého bia. S manželem se snažíme kupovat hlavně české bio, protože když se o to budete zajímat více, tak zjistíte, že v ČR jsou velmi přísné podmínky pro udělení známky BIO oproti ostatním státům. A tak si myslím, že je lepší kupovat české bio, i cena je kolikrát nižší než zahraniční bio, které se k nám muselo převážet. Toto téma je na delší vyprávění. Je toho hodně a můžeme se k tomu někdy příště vrátit.

Co byste vzkázala WILD CATkám?

Milé WILD CATky kdo určuje to, že krása nebo ideál je to, co vidíme v časopisech a televizi? A co naše zdraví?

Pokud je něco, na co jsme zapomněly se zeptat, co vás zajímá nebo trápí, neváhejte a napište do fóra, Klára vám ráda poradí.

Další informace o tom, co dělá Klára Mencl najdete zde.