Stačí se nebát výšek, mít průměrnou kondičku, k tomu trochu zkušeností s vysokohorskou turistikou a orientací v terénu a můžete vyrazit. Samozřejmě nezapomeňte, že (nejen ze začátku) byste neměly přeceňovat své síly a nenechejte se zbytečně vyhecovat svými muži a volte raději cesty kratší a lehčí (modře značené jsou lehké, červené sportovnější, kde vás ale zpravidla nečeká žádné příliš záludné místo, černé už pak mohou na některých místech překvapit a pozlobit i zkušenější). S přibývajícími zkušenostmi můžete vyhledávat via ferraty náročnější a taky delší. Abyste si pohyb po skalách mohly co nejvíce užít, je třeba myslet na bezpečnost, a proto používat vhodné vybavení, ve kterém vám pomohou zorientovat se následující řádky.

Horolezecká přilba

Začala jsem ochrannou hlavy, kde se ukrývá to nejcennější, co s sebou nosíme. Přilba musí být součástí vaší výbavy, bez ní zbytečně riskujete. Vždy volte přilbu certifikovanou pro lezecké aktivity, která dokáže mimo jiné ochránit před padajícím kamením, s čímž se například při konstrukci cyklistických přileb nepočítá (a proto ji nelze doporučit). Je potřeba, aby přilba dobře seděla a nesesouvala se, proto je nejvhodnější si ji v obchodě vyzkoušet. V nabídce je mnoho modelů různých konstrukcí a materiálů s cenami začínajícími kolem tisíce korun. Víceméně všechny lezecké přilby mají i úchyt pro čelovou svítilnu, proto se můžete pustit i do ferrat, které částečně vedou ve skalních tunelech (v italských dolomitech jich najdete hned několik z 1. světové války).

Horolezecká přilba Petzl Horolezecká přilba Salewa Helium

Úvazky

Sedací úvazek

Sedací úvazek, takzvaný sedák, je základním kamenem sportovního i vysokohorského lezení. V některých případech se používá samostatně (zpravidla sportovní skalní lezení), dále jej lze používat i ve spojení s prsním úvazkem (více viz níže). Sedacích úvazků je celá škála. Z uživatelského hlediska je lze rozdělit zejména podle toho, kolik nastavení umožňují: nastavitelný pás mají všechny sedací úvazky, k tomu některé modely mají i stavitelné nohavičky, aby tak uspokojivě obepnuly různě silná stehna. Tuto variantu všem holkám doporučuji, sedák by neměl být ani těsný a řezat (to zamezuje cirkulaci krve), ani zbytečně volný. Většina značek (českých i zahraničních) má již v nabídce i modely čistě dámské, které lépe kopírují tvar našeho těla, a k tomu ty krásné barvičky :-). Ceny sedacích úvazků začínají kolem 1 000 korun.

Dámský sedák Rock Empire Vesper QB Jednoduchý sedací úvazek Beal

Prsní úvazek

Prsní úvazek (prsák) se vždy používá v kombinaci se sedákem a toto spojení je vhodné zejména tehdy, pokud turista nebo lezec nosí na zádech batoh a těžiště je posunuto výše. Pokud máte jen sedací úvazek, hrozí, že se při pádu dostane tělo do horizontální polohy (s batohem padá horní část těla rychleji než nohy) a tlak jde přes sedací úvazek přímo do bederní části těla. To má tendenci se prohnout do luku a v extrémním případě může dojít k poranění páteře, která lokální tlak nesnese. Taky můžete relativně lehce skončit hlavou dolů. Při kombinovaném použití prsního a sedacího úvazku se oba propojí smyčkou (což je potřeba mít natrénované a používat jak správnou smyčku, tak správné uzly - fotoseriál různých variant propojení sedacího a prsního úvazků připravíme do budoucích článků) a tím se přenese bod navázání jistícího prvku výše, blízko ke středu těžiště našeho těla (přibližně v oblasti pupíku). Při pádu se síla roznáší rovnoměrněji a snižuje se riziko zlomení páteře a taky šance, že byste mohly zůstat viset hlavou dolů. Pro via ferraty proto doporučujeme zejména začínajícím turistkám a těm, kdo nosí batoh (ten je při vysokohorské turistice běžný), používat i prsní úvazek. Jeho cena začíná kolem 500 korun a existují 2 základní varianty - stavitelný a nenastavitelný. Ta první je jednoznačně univerzálnější.

Prsní úvazek prsák Black Diamond Prsní úvazek Rock Empire

Celotělový úvazek

Pokud nepotřebujete mít k dispozici samostatný sedací úvazek (například pro sportovní skalní lezení), je to ideální volba pro použití na zajištěných cestách. Nabízí stejný stupeň bezpečí jako kombinace sedacího a prsního úvazku a odpadá nutnost je propojovat smyčkou. Některé celotělové úvazky stojí kolem 1 100 korun, což je podobná cena jako u samotného sedáku. Pro použití na via ferratách jej určitě doporučujeme. I úvazky pro menší děti se vyrábějí v celotělovém provedení, a hlavním důvodem je opět rozložení hmotnosti dětského těla (hlava je u menších dětí v poměru ke zbytku těla znatelně těžší než u dospělého člověka).

Celotělový úvazek Salewa Celotělový úvazek Singing Rock

Jisticí ferratový set

Je to systém speciálních karabin a tlumiče pádů, který máte napojený na svůj úvazek. Karabiny jsou v sadě vždy 2 a mají tu vlastnost, že se při zacvaknutí automaticky zajistí (zamezí se tomu, aby se samovolně otevřel zámek karabiny). Různé modely se liší zejména pohodlností pří manipulaci (jednoduchosti odemknutí zámku při přecvakávání karabin při postupu). V obchodě si vyzkoušejte manipulaci s různými karabinami a zvolte vhodný typ (zejména holky a ženy s malou rukou by mohly sáhnout po tzv. automatických dlaňových karabinách).

Jistící ferratový set Rock Empire Inhibitor Tech Jistící set Singing Rock Via Ferrat set Lock

Tlumič pádu má tu vlastnost, že pokud tato nepříjemná situace nastane (statisticky naštěstí velmi řídký jev :-), rozloží rázovou sílu postupně tak, abyste spadly „jako do bavlnky“. Existují 2 typy tlumičů, v jednom lano prochází speciální hliníkovou brzdou (destičkou s otvory) a tam při pádu vzniká tření, které jej postupně utlumí. Druhá varianta je popruhový tlumič pádu, kde pádová energie postupně trhá určitá vlákna a tak se postupně náraz zastaví. Tyto popruhové tlumiče jsou kompaktní a méně zavazejí při lezení a manipulaci (a taky nejdou špatně připnout k úvazku), ovšem po větším pádu je již nejde použít a měli byste mít ve skupině aspoň jednu náhradní brzdu.

Rádi bychom upozornili, že je důležité používat vhodný ferratový set, který dokáže efektivně tlumit pád! Nikdy jej nenahrazujte například doma udělanou sadou, kdy na úvazek přivážete napřímo kus lana či horolezeckou smyčku s karabinou (jste pak napevno „ukotvení“), protože když byste spadly například 3 metry nad posledním pevným kotvením ocelového lana, získáte velkou rychlost (a energii) a při dopadu by to bylo, jako byste spadly z výšky cca 4 metrů (nutno připočíst délku smyčky) na „tvrdou židli“ a hrozí poškození páteře i vnitřních orgánů.

Vlastní nebo z půjčovny?

Pokud chcete via ferraty vyzkoušet, nebo víte, že na ně zavítáte jen výjimečně, určitě doporučuji si vybavení půjčit. Ono kompletní vybavení (přilba, úvazek, jistící ferratový set) stojí minimálně 3 000 až 4 000 a je zbytečné, aby vám pak leželo nepoužívané ve skříni. Vše potřebné pro via ferraty si můžete půjčit téměř v každé outdoorové prodejně, proto jediné co musíte udělat, je včas si jej rezervovat! V čase letních dovolených výpůjčku rozhodně nenechávejte na poslední chvíli.

Další vybavení

Obuv

Dobré a pevné boty jsou základem vysokohorské turistiky, tudíž i pro zdolávání zajištěných cest (via ferrata). Měly by být pevné v kotníku, mít dobrou podrážku (přilnavou) a přesně sedět. Měla byste být schopná stát i na menších stupech, žebřících ap.

Oblečení do hor

Velkou část zajištěných cest najdete ve vysokohorském prostředí (ale již je najdete i ve městech, údolích ap.), proto nezapomínejte na vhodné oblečení, protože počasí se může rychle měnit. Náhradní oblečení a větruodolnou nebo nepromokavou bundu byste měly mít vždycky s sebou. Pokud vyrážíte na túry brzo ráno, bude se hodit i teplejší čepice a rukavice, a to i když je léto.

Jídlo, pití, ochranný krém, sluneční brýle, lékárnička, telefon, mapa, svítilna...

Před túrou si vždy promyslete, co všechno by se vám mohlo hodit. Jdete zpravidla na celý den daleko od vymožeností moderní civilizace a musíte být soběstační. Taky nezapomeňte na svůj mobilní telefon a číslo 112, které po celé Evropě funguje pro přivolání pomoci v případě nouze.

Rukavice

Je běžné si na via ferratu vzít i rukavice. Pokud pro postup hodně používáte ocelové jistící lano a berete jej hodně do rukou, oddálíte s pomocí rukavic vznik mozolů, a pokud je náhodou na některých místech ocelové lano i trochu otřepené, tak se tak jednoduše nepodřete.

Rukavice se na via ferratách mohou hodit

Mačky a cepín

Existují túry, které částečně vedou přes ledová či sněhová pole (některé túry částečně i po ledovci) a pro tyto případy je třeba mít vhodné mačky a cepín. Zpravidla stačí lehké turistické varianty tohoto vybavení. Mačky musí mít upínaní kompatibilní s vašimi botami, nejuniverzálnější je klasické řemínkové uchycení. Sledujte proto vždy bedlivě popis túry, kterou plánujete, a dle toho případně přidejte i tuto výbavu. Stejně jako ostatní výbavu na via ferraty si ji můžete vypůjčit.

Dodatečné jištění pomocí lanem

Pokud například vyrážíte ve větší skupině a vybrali jste si těžší cestu a při tom je mezi vámi i pár méně zdatných jedinců (například děti), je vhodné do týmu vzít kratší lano a vhodné jistící pomůcku (HMS karabinu, případně v kombinaci s osmou nebo tzv. kýblíkem), abyste byli schopni v náročných místech slabším členům týmu pomoci jak psychicky (dodatečným jištěním), tak reálně popotažením směrem vzhůru. Při náročnějších sestupech můžete taky své kamarády dodatečně jistit nebo spouštět. Samozřejmostí je zde výborná znalost jistících technik(!), takže pokud jimi nevládnete, zbytečně neriskujte a volte přiměřeně náročné cesty pro celou vaši skupinu.

Všechno vybavení je nejlepší si před koupí vyzkoušet, aby byla jistota, že vám bude dobře sedět a tak plnit správně svou funkci. Nebojte se zamířit do některé z mnoha outdoorových speciálek...

V budoucích článcích se podíváme na členění náročnosti zajištěných cest, na to jak se správně navázat, jak přecvakávat karabiny při postupu...

Přeme vám hodně zábavy a nevšedních zážitků nejen na via ferratách!

Text: Markéta Havelková s přispěním Petra Havelky