Modely určené speciálně pro ženy by měly být nejen funkční, ale i příjemně nositelné, tedy být střihově přizpůsobené tvarům ženského těla. Co se týče trik, jedná se především o užší límeček a rukávy, probraný pas a prodlouženou zadní část, jenž má za úkol chránit bedra a ledviny před prochladnutím. Neméně důležitý je výběr materiálu, jenž by měl být přiměřený teplotě prostředí a plánované intenzitě výkonu

Sexy i na kole

Nejspodnější a pro pánskou část populace jistě velmi atraktivní součástí dámské sportovní výstroje je spodní prádlo. Výrobci dnes nabízejí množství modelů podprsenek a kalhotek, které jsou přizpůsobené aktivnímu pohybu a respektují ženské tvary. Pohodlné nošení zajišťují ploché švy, a v případě podprsenek také pevné a tvarované košíčky. K dostání jsou komplety ze superjemného polypropylenového mikrovlákna se speciální strukturou, jenž umožňuje lepší rozptýlení a odpaření potu, takže ikdyž se při vyjížďce pořádně zapotíme, nemusíme se bát nepříjemného studeného „obkladu“ na kritických místech. Na trhu je dnes široký sortiment spodního prádla s těmito kvalitami v mnoha barevných provedeních, takže skutečně každá bikerka si přijde na své.

Například model Lissa od Sensoru má na exponovaných místech, jako jsou záda, podpaží a spodní část, vsazené panely z materiálu Coolmax pro dokonalé odvádění potu od pokožky. Mnohé výrobky obsahují vysoké procento pružné Lycry, která má za úkol při pohybu zkrotit a udržet na místě naše přednosti, takže si můžeme sportovní výkon vychutnat „v plné formě“.

Poněkud více sexy alternativou funkčního spodního prádla je podprsenka Lilly od téže firmy, která je vhodná i pro civilní nošení. Je anatomicky tvarovaná za použití technologie „molding“, tedy zatepla. Na podprsní části je větrací vsadka, vzadu je pak použita síťovina Comodor pro co nejlepší odvod potu od pokožky. Samozřejmostí jsou ploché švy, mechová výstelka po obvodu podprsenky a nastavitelná ramínka z jemného materiálu zabraňujícímu otlaku. Součástí kompletu jsou i kalhotky opatřené jemnými švy a, stejně jako horní díl, síťovinou Comodor na bočních dílech. Pas obepíná guma s logem firmy. Pro sport v chladnějším počasí, jako je třeba běh na lyžích v rámci přípravy na bikovou sezónu, můžeme sáhnout po kalhotkách s nohavičkou, které by měly opět mít ploché švy, aby nás v choulostivých partiích nic netlačilo a nedřelo. Firma Moira má ve své nabídce speciální kalhotky pro cyklistiku s konstrukcí připomínající žebrování, jejímž úkolem je urychlit odvod potu od těla. Kalhotky jsou opatřeny elastickou cyklovložkou, která při zachování výše uvedených vlastností zaručuje pocit maximálního pohodlí při jízdě.

Bez trika ani ránu

Dalším a asi nejčastěji používaným stupněm funkčního prádla je triko s krátkým rukávem, pro které by měl být samozřejmostí střih dle pravidel anatomie ženského těla, tedy užší ramena a lehce probraný pas, z hlediska cyklistického využití potom kratší přední a prodloužená zadní partie. V horkých letních dnech můžeme sáhnout i po variantě bez rukávů. Co se týká materiálu, velmi populární je Coolmax, tedy úplet s minimálním obsahem padesáti procent tvarovaného polyesterového vlákna. Toto vlákno má speciální tvar, zvětšující plochu pro odvod potu od těla a jeho rychlé odpařování. Mezi tělem a tkaninou tak vzniká jakési mikroklima, které zabraňuje přehřátí organismu a následné dehydrataci, čímž vytváří optimální podmínky pro sportovní výkon. Díky těmto vlastnostem po výrobcích z Coolmaxu jistě rády sáhneme nejen během sportovní aktivity, ale i v horkých letních dnech. Specialitou je materiál Coolmax Fresh s obsahem iontů stříbra, které omezují růst bakterií způsobujících rozklad potu, a následný nepříjemný zápach.

Moira se svou řadou Soft oproti tomu vsadila na dvouvrstvý materiál využívající rozdílných vlastností dvou různě silných přízí, které jsou zkombinovány tak, aby trika co nejlépe větrala a odváděla tělesnou vlhkost. Na pocením nejvíce ohrožených místech jsou použity vsadky z vysoce prodyšné tkaniny Ultralight. Profilace povrchu modelů vytváří zajímavé vzory, což je spolu s možností výběru z několika barevných provedení pro dámy cyklistky vítaným bonusem k uvedeným funkčním kvalitám. Takovéto funkční prádlo najde své uplatnění nejen ve sportu, ale i při běžném denním nošení.

V chladnějších dnech sáhneme po spodní vrstvě s dlouhým rukávem, u které platí totéž, co u krátkých trik. Střih by měl kopírovat ženské křivky, být dostatečně prodloužený vzadu, aby se zamezilo vyhrnování při jízdě a případnému nastydnutí zad. U funkčního prádla je důležitý poměrně těšný kontakt materiálu s pokožkou pro plné uplatnění jeho vlastností, který však nesmí působit dojmem „svěrací kazajky“. Nejlépe uděláme, když si konkrétní model vyzkoušíme, předkloníme se jako na kole, abychom zjistily, zda jsou dostatečně kryté zádové partie, jestli nás neškrtí podpaží, zda jsou rukávy dostatečně dlouhé atd. Na trhu je spousta modelů od různých výrobců, takže stačí navštívit příslušnou prodejnu či stránky a vybrat si svého favorita. Na vyjížďku za sychravého počasí je vhodné obléct si výrobek ze silnějšího materiálu, případně složený z více vrstev, které lépe chrání před chladem za současného zachování vlastností funkčního prádla.

Jak vyzrát na zimu

Pokud si nechceme odepřít radost z jízdy ani v zimě, kdy rtuť na teploměru klesá hluboko pod bod mrazu, určitě nezapomeneme ani na ochranu nohou. Pro tyto příležitosti jsou určeny spodky z elastického materiálu, často s počesanou rubovou stranou. Střihově jsou výborně přizpůsobeny tvaru těla, prodloužená zádová partie a ploché švy jsou zárukou komfortu při nošení. Samozřejmostí je zachování funkčních kvalit, jako u předchozích výrobků. Výrobci nabízejí celou řadu barevných variant, které jistě uspokojí i esteticky založené dámy.

Závěrem zbývá dodat, že na trhu je dnes široká škála modelů funkčního prádla od různých výrobců. Z takovéto palety si jistě vybere jak křehká cyklistka se zálibou v jemných barvách a vzorech, tak i drsná bikerka požadující jednoduchost a především vynikající funkčnost cyklistického oblečení.