Jaké vybavení máme zvolit je často složitá otázka. Obchody jsou čím dál víc nabité obrovským množstvím zboží a my se v tom velmi lehce můžeme ztratit. Samozřejmě vás nechci hned na začátku děsit nebo odrazovat. I když je cesta k výběru ideálního vybavení občas dlouhá a klikatá, pokud se budeme při výběru držet určitých „pravidel“, určitě se časem dobereme k té výzbroji, která nám padne jako ulitá.

Není dobré vlítnout do prvního obchodu a koupit první věc, která nám padne do oka. Je lepší vyzkoušet více výrobků a porovnat, co nám lépe sedí. Co se týče lyží, není vůbec špatné si jich několik vyzkoušet přímo na sněhu. Dnes existuje spousta předváděček nebo možností testování lyží přímo ve středisku. Opravdu se vyplatí zkoušet. Každá lyže (ve stejné kategorii) se chová odlišně. Pokud vaší kamarádce padnou jedny lyže, neznamená to, že vám budou také vyhovovat.

Než se tedy dáte do výběru, zkuste si nejprve promyslet pár základních poznatků: jaká jste lyžařka (začátečnice, rekreační, sportovní), jaký je váš lyžařský styl (agresivní, technický), jaký terén vás nejvíc baví (upravené sjezdovky, snowparky, terén mimo střediska), jak trávíte většinu času na lyžích. Budete se tak držet jedné kategorie a váš výběr se díky tomu zúží. Pokud chcete mít jen jedny, zapomeňte na to, že najdete univerzální lyže, s kterými si parádně zakroužíte na sjezdovce, vyšlápnete na nějaký vrchol a v prašanu poplavete jako nic. Pokud se nespecializujete na jednu disciplínu, budete vždy muset volit kompromis.

Kategorie carving

O výběru carvingových lyží jsme tu už psaly, tak vás rovnou odkážeme na článek Sjezdové lyže a ženy a přejdeme k dalším kategoriím.

Kategorie freestyle

Pokud se řadíte mezi freestylerky, budete se poohlížet po twintipech, tedy lyžích se zvednutými patkami. Většina lyžařek bude hledat univerzální lyži na všechny volné lyžařské disciplíny. Sem se řadí lyže mezi 85 95 mm šířky lyže pod botou. Užší se více hodí pro blbnutí na skocích, bednách, zábradlích, širší jsou lepší mimo upravené sjezdovky. Podobně je to s délkou. Lyže do parku vybírejte kratší (měly by vám být zhruba po bradu, případně až po nos) než lyže do terénu (přibližně výška postavy, nebo o trochu delší).

Baví vás spíše zdolávání překážek, railů, bendiček atd? Měla byste se poohlédnout po kratších, užších a co nejlehčích lyžích. Délka lyže se odvíjí také od toho, zda jste začátečnice nebo pokročilá. Čím měkčí a lehčí lyže budou, tím jednodušší bude jejich ovládání a lépe se vám na nich bude „blbnout“. Ale pro pokročilé dovádění (např. větší skoky), je třeba přidat na délce a tuhosti, aby vás lyže v náročných situacích patřičně podržely. Vázání je lepší volit také lehčí, ale s dostatečným rozsahem vypínacích sil, jelikož nastavení, které byste normálně použila na kroužení po sjezdovce, nemusí při tvrdším dopadu stačit.

Upřednostňujete raději skákání na big-airech? To se musíte poohlédnout po trochu jinak stavěných lyžích – lyže volte trochu delší než jsou lyže na jibbing (krátké lyže nejsou tak stabilní při dopadech). Pokročilé freestylerky mohou volit lyže dlouhé dle výšky jejich postavy. Také dejte pozor, aby lyže nebyly příliš měkké. Potřebujete, aby vás dobře podržely. Vázání hraje také důležitou roli. Vybírejte možná co nejlepší, dostane totiž při dopadech pěkně zabrat, takže je důležité, aby něco vydrželo.

Kategorie Freeride

Jestliže jste freeriderka hledající neporušené pláně nebo terény mimo středisko, budete se poohlížet po lyžích určených do terénu. I zde se setkáme s více kategoriemi – freeride lyže určené nejen do prašanu, prašanové speciálky, které jsou určené právě a jen do prašanu, a široké twintipové lyže určené pro freestyle triky ve volném terénu a prašanu (nejsou ale moc dobře použitelné na sjezdovce nebo v parku). Je důležité si uvědomit, zda hledáte univerzálnější lyži, která zvládne tvrdý sníh a rozbitý terén, ale v prašanu vás pěkně ponese, nebo si hodláte pořídit lyže čistě do prašanu jako doplněk k druhým lyžím, které máte právě pro ty neprachové podmínky.

Pokud začínáte nebo nevíte, pro jaké lyže šáhnout, zvolte lyže kolem 90 – 105 mm pod botou. Zpočátku se vám možná bude zdát, že taková šířka je šílená, ale po pár jízdách zjistíte, že s tak širokými lyžemi se dá pojezdit pěkně i na sjezdovce. Časem navíc propadnete pocitu plutí v prašanu a budete chtít lyže širší a širší. Jestliže hledáte zmíněnou univerzální lyži, doporučila bych šířku kolem 100 mm pod botou. Nemusíte na nich vyhledávat pouze prašanové svahy. Zvládají i rozježděný nebo zmrzlý sníh a poměrně dobře i upravenou sjezdovku.

Co se týče délky lyží, záleží na vašich preferencích a lyžařských dovednostech. Kratší lyže pro vás budou lépe ovladatelné, delší lyže jsou stabilnější, proto vám dovolí větší rychlost. Jako základní délku můžete brát výšku vaší postavy. Je také lepší volit nepříliš měkkou lyži, která se neumí tolik poprat se zmrzlým, rozbitým terénem. V případě, že hledáte čistě prašanovku, volte lyži mnohem širší (tedy nad 100 mm). Tyto lyže bývají většinou měkčí a hravější. Vůbec se nebojte šířky přes 110 mm, opačného krojení nebo opačného prohnutí. Jízda na takových lyžích je opravdovým zážitkem. Budete mít pocit, že se vznášíte, a že je to neuvěřitelně snadné.

Jediným problémem, který tato kategorie skrývá je, že většina dámských modelů se zatím tak široká nedělá (pár modelů se ale letos přeci jen objeví). Proto budete muset šáhnout po unisexových (pánských) modelech, které ale mohou být pro některé z vás příliš dlouhé.
Dbejte také na výběr vázání. Volte co možná nejbytelnější a pamatujte, že díky šířce lyže zde vznikají větší síly, proto musíte nastavit větší vypínací sílu než obvykle.

Pokud máte v plánu často nasadit pásy a vyšlápnout si mimo civilizaci, bude se vám hodit „šlapací“ vázání. Od toho se odvíjí i výběr bot. Můžete jezdit ve skialpových botách, které jdou přepínat na chůzi. Jsou pohodlnější, ale většinou nejsou dostatečně tuhé, proto většina freeriderek volí normální lyžáky (spíše sportovnější modely).

Kategorie skialp

Jako skialpinistka budete naopak hledat co nejlehčí výstroj. Protože budete několik hodin (někdy třeba i dní) šlapat směrem vzhůru, váha vašeho vybavení pro vás bude hrát důležitou roli. Skialpové lyže by měly být lehké, ale zároveň dostatečně tvrdé. To aby zvládly sjezdy po ledovci s těžším batohem. Šířka lyže se pohybuje okolo 80 mm pod botou. Jestliže upřednostňujete více sjezd před výstupem, můžete volit širší model skialpové lyže určený pro freeride (šířka lyže pod botou se pohybuje mezi 80 – 90 mm). Délka skialpových lyžích se volí kratší než u normálních sjezdovkových lyžích. Opět ale záleží na vašich preferencích (pro chůzi stačí výška brada-nos, pro sjezdy výška postavy).

Stejně jako lyže budete volit vázání a boty určené pro chůzi. Skialpové boty, na rozdíl od klasických lyžáků, umožňují chůzi na lyžích i bez nich. Měly by mít gumovou podrážku (aby na ledu nebo skálách neklouzaly) a měly by se na ně dát upnout mačky.

Důležité jsou také hůlky. Můžete samozřejmě použít ty, které používáte na sjezdovce. Lepší jsou určitě teleskopické hůlky, u kterých můžete měnit délku v závislosti na terénu.

Podrobné informace o výběru lyžařského vybavení najdete na našem partnerském webu www.snow.cz v sekci Jak vybrat lyžařské vybavení