Elyse je nejen skvělá lyžařka, ale také velmi pozitivní osoba. Pochází z Girdwoodu na Aljašce, ale momentálně žije v Kalifornii – v zimní sezóně v Lake Tahoe, v letní v Santa Cruz. V roce 2008 se stala absolutní vítězkou série závodů Freeride World Tour a v roce 2009 získala v ženské kategorii ocenění FWT Nejlepší lajna roku.

Ahoj Elyse, nejdřív zkusíme pár otázek na zahřátí. Co jsi dělala nebo na co jsi myslela těsně před tímto rozhovorem?

Zrovna jsem dotelefonovala se svým realitním agentem. S Codym se chystáme koupit si náš první dům, takže na tom oba usilovně pracujeme. Je to vážně vzrušující!

Co jsi dělala přes léto? Lyžovala jsi, nebo sis dávala od zimy přestávku a věnovala ses něčemu jinému?

Celé léto jsem měla nabité všemi možnými dobrodružnými aktivitami. V Santa Cruz jsem naprosto propadla surfování. Právě jsem dostala mtb kolo, takže se chci pustit i do toho. Navíc Santa Cruz je pro bikování skvělé. Jinak každé léto jezdíme s Codym rybařit na Aljašku a také hlavně navštívit mou rodinu. Musím říct, že nejen kvůli lyžování je Aljaška nejlepší na světě, ale i díky rybaření. A nakonec jsme s Codym vyrazili zasufrovat do Mexika a podnikli road trip do národního parku Yellowstone ve Wyomingu.

Teď trošku „přitvrdíme“. Kdyby o tobě točili film, jaký by byl (ve stručnosti) děj a proč? Kdo by tě hrál, byl by to spíš dokument, sci-fi, komedie, western…?

Miluju filmy s Jamesem Bondem, takže by to byl určitě špionážní thriller. Tenhle žánr v podstatě koresponduje s činostmi, které zbožňuji: cestování do exotických míst, sporty jako lyžování, posunování svých hranic, zkoušení důvtipu, schopnost lehce řešit náročné/stresové situace, a při tom všem vypadat sexy.

Máš nějakého hrdinu nebo vzor? Kdo to je a proč?

Není to nikdo konkrétní. Prostě člověk, který si užívá života na maximum a bere věci s humorem. Inspirují mě lidí, kteří jsou příjemní, pozitivní a spokojení.

Máš kromě ježdění ještě nějaké další nadání, jehož využíváš pro potěšení vlastní nebo i ostatních?

No, musím říct, že jsem pěkně náruživá hráčka, ať už jde o scrabble nebo volejbal. Myslím, že je to tím, že jsem vyrůstala se dvěma bratry, kteří mě pěkně vycvičili.

A konečně se dostáváme k lyžování. Jak jsi se dostala k freeskiingu a v jakém momentu jsi poznala, že je to to, co tě bude naplňovat?

Nikdy jsem neplánovala stát se profesiální lyžařkou. Lyžování miluju a vždycky to byla velká část mého života, na kterou jsem se zaměřila. Po střední škole jsem chtěla jít na práva, ale nejdřív jsem si chtěla dát chvilku volno, užívat si života a lyžovat bez omezení. Tak jsem se přestěhovala do Squaw Valley v Tahoe, pracovala jako servírka a lyžovala do skonání :). Právě tam jsem potkala ty pravé lidi, kteří si všimli mého talentu.

Čím pro tebe tehdy freeskiing byl?

Freeskiing může každý brát na jakékoliv úrovni (v tom je jeho krása!), ale pro mě se stal výzvou jak z fyzické, tak psychické stránky. Bavilo mě se někam posunovat: lyžovat v prašanu, jak jen to šlo, sjíždět velké lajny, skákat ze skal… Nakonec jsem zjistila, že moje vášeň pro lyžování se nedá dělat napůl s něčím jiným. Tak se stalo lyžování mou prací. Tak volně dýchám, jím a žiju lyžováním.

Co jsi dělala posledního půl roku a jaké jsou tvoje plány do budoucna?

Nejvíc bych se chtěla nadcházející sezónu zaměřit na svoje lyžařské schopnosti. K tomu, aby se člověk zlepšoval, je potřeba mít silný aerobní a anaerobní základ, takže jsem se přes léto soustředila právě na zlepšení fyzičky, a to surfováním, bikováním, kickboxem, během a posilováním. Všechno tohle mě baví dělat jen tak, ale vždycky jsem to brala hlavně jako pomoc k psychické přípravě pro lyžování.

Co pro tebe znamená freeskiing nyní?

Vím, že mám opravdu štěstí, že to, co miluju, je pro mě i prací, nedovedla bych si představit, že bych dělala něco jiného.

Čím bys byla, kdybys nebyla profesionální lyžařkou?

Pravděpodobně právničkou, ale kdo ví…

Co tě na tom nejvíc baví?

Toho je hodně: možnost procestovat spoustu míst, mít volnou sezónu k odpočinku, cestování a dělání ostatních věcí, které mám ráda, cestovat s a potkávat spoustu zajímavých lidí, kteří sdílejí stejnou vášeň k lyžování, ať už jde o profesionály či nikoliv.

Čeho podle tebe budeme ve freeskiingu svědky za rok / dva. Kde se v této vizi nacházíš ty?

Pořád doufám, že bude jezdit víc a víc holek a že to jejich ježdění bude vypadat k světu. Doufám, že budou sjíždět větší hory, lajny a pokoušet se o triky v backcountry. Přestože pár takových je, ale pořád je to jen mizivý počet.

A kde se vidíš ty?

Chci se zaměřit na obě dvě stránky. Kde vidím cíl, je sjíždět větší, exponovanější svahy, jako je sjížděli Ian MacIntosh, Sage Cattabriga-Alosa a Seth Morrison ve filmech od TGR – Teton Gravity Research.

A teď konkrétněji: co budeš dělat během následujících 6 měsíců?

Určitě budu pokračovat v posunování svých hranic, psychiky a schopností. Tím bych také chtěla inspirovat ostatní holky k tomu, aby se snažily posunovat se dál. Taky doufám, že budu mít příležitost natáčet s nějakou velkou firmou a prostředníctvím toho vše ukázat. Znovu se zůčastním závodů FWT, ale filmování pro mě bude prioritou.

Jaký je v oblasti ježdění tvùj cíl nebo možná lépe řečeno zájem, který sleduješ?

Zajímá mé všechno, co je spojené s klouzáním po sněhu. Snowboardování, závodění… prostě cokoliv nebo kdykoliv si někdo chce hrát na sněhu. Nejvíc mě přitahuje big mountain, je to spojené s divokou přírodou.

S kým by sis ráda zajezdila a ještě se ti to nepodařilo? Proč zrovna tato osoba?

Jé, to je spousta lidí! Jako profi jezdkyně se při natáčení potkávám jen s kluky, což je trochu rozdíl, ale i přesto se znám se spoustou holek, s kterými jsem měla možnost si zajezdit ať už jen tak či při závodech. Určitě bych chtěla na horách trávit víc času s Michelle Parker, Rachael Burks, Ingrid Backstrom, Marjou Persson a Stinou Jakobsson. Zajímáš se o technickou stránku sportu? Vlastnosti lyží, jejich servis, ladění bot a podobně? Samozřejmě, ale génius zrovna nejsem. Předávám své nápady s ostatními sportovci těm, kteří jsou :)

Je něco, co tě na ježdění štve? Změnla bys něco na freeskiingu jako sportu – směr, kam se ubírá, podmínky, lidi…?

Co mě nejvíc štve, hlavně na Severní Americe, je směr, kterým se lyžování ubírá. A to je to, že se čím dál víc bere jako sport pro bohatou elitu. Čím dál tím víc se rozrůstají soukromá střediska, spousta resortů zdražuje permanentky, takže se lyžování tak nějak vzdaluje a je pro “normální” lidi vlastně nedosažitelný, co se finanční stránky týče.

Míváš při ježdění strach? Kdy/z čeho? Pomáhá ti koncentrovat se, nebo tě to naopak svazuje?

Každopádně jsem vždycky nervózní, ale ta nejlepší věc na tom je, když vím, jak ten strach překonat a sjíždět věci, které lehké nejsou.

A konečně by mě zajímaly odpovědi na pár obecných otázek. Co posloucháš za muziku?

Já mám ráda hodně stylů, asi kromě dechovky, rapu, který je celý jen o „děvkách, prachách…“ Hodně poslouchám hip hop, rock, elektronický rock, reggae, někdy třeba Madonnu…

Popiš svůj ideální den, co, kde a s kým bys dělala?

Byl by duben, byla bych na Aljašce s přáteli ze Squaw Valley, s kterými společně s Codym jezdíme na heliskiing. Byla by modrá, vymetená obloha a stabilní sněhové podmínky. Zažili bychom nejlepší lyžování za celý náš život a pak bychom se přesunuli k lovení lososů. Večer bychom si dali skvělou večeři a několika lahví vína, a přitom bychom probírali naše zážitky typu: „Ty vole, viděl jsi mě, jak jsem do toho šla.”

Kdybys mě měla pozvat na večeři, co bys uvařila?

Nejradši bych ti uvařila čerstvého aljašského lososa, kterého jsem sama ulovila, s houbovým rizotem a grilovanou zeleninou.

Dáš mi recept?

Udělat lososa je velmi jednoduché – na grilu né víc než 6-8 minut s plátky citronu, pepře a soli.Filmy: Down Days-Rage films Su life- Rage films

www.elysesaugstad.com

www.levitationproject.com