Ve středisku

I když se to nezdá, v lyžařském středisku na nás může číhat mnoho nebezpečí. Spousta z nás mávne většinou rukou…“vždyť jdu „jen“ na sjezdovky kousek od ubytování, co by se tam mohlo stát?“ Ale stačí jen špatně upadnout a je na problém zaděláno. Proto je dobré, než se pustíme natěšené na rychlé, upravené sjezdovky, protáhnout se, zahřát svaly a připravit je na pohyb. Dobrým strečinkem tak předcházíme mnoha zraněním, ať už jde třeba o natažený sval, který nám pobyt na horách může pěkně znepříjemnit. A přiznejme si, že strečink je pro většinu z nás něco, o čem víme, že bychom měly dělat, ale neděláme.

Oblečení

Když to vezmeme pěkně od začátku, tak první, co ráno, než vyrazíme na svah, řešíme, je oblečení. Nejhorší je snad vyladit počet vrstev, protože jak všechny víme, počasí v horách se může změnit tak nečekaně, že nestihneme zalézt ani do nejbližší hospůdky. Ale právě proto, že se pohybujeme jen ve středisku, zatneme na chvilku zuby a zahneme to pod nejbližší střechu. Dalším problémem by mohlo být sladění našich hadříků, přeci jen i při sportu chceme vypadat neodolatelně. Naštěstí se výrobci zaměřují čím dál více také na ženy, takže si můžeme vybrat nejen funkční/technické oblečení, které odvětrává, neprofoukne, nepromokne a zahřeje, ale také které na nás hezky vypadá.
A když už jsme u toho, vypadat hezky i při sportu, myslím, že není důvod zkrášlovat se make –upem, který se nám pak většinou horkem či padajícím sněhem rozteče. Maximálně doporučuji voděodolnou řasenku. Protože muži stejně nejvíc ocení váš sportovní duch.

Přilba, páteřák, kraťasy

V posledních letech se vše zrychluje, vleky a lanovky poberou větší kapacitu lyžařů, lyže jsou rychlejší, upravené sjezdovky jsou rychlejší a lyžaři jezdí také rychleji. Bohužel podmínky na našich horách se tak rychle nemění – sjezdovky se nenafukují. Ochranné pomůcky, a to hlavně přilba, by měly být součástí vybavení každé lyžařky. Navíc skýtají mnoho pozitiv, které nám můžou pobyt na horách zpříjemnit. V helmě není zima, navíc si pod ní můžete dát v případě většího mrazu pěkný šátek či slabou čepičku, brýle na ní pěkně drží a navíc se na přilbě nemlží, což se od čepice říct nedá. Můžete si vybrat ze široké škály značek, barev, designu a pak si svou přilbu ještě doladit různými nálepkami, plyšovými ouškami nebo takzvanými plackami (mají jen některé přilby). Vaše přilba se pak stane díky vaší výzdobě originální. Při koupi přilby je důležité zkoušet, která vám nejlépe sedí a do které vám také pasují vaše lyžařské brýle. Spousta firem již dnes vyrábí brýle pasující do přileb. Prostě si to můžeme pěkně vyladit. Další pomůckou, která může zmírnit vaši bolest je páteřák, neboli ochrana páteře, a vypolstrované kraťasy. Ty se používají spíše do snowparků a na freeride, kde je větší pravděpodobnost pádu na tvrdou překážku, ale i na sjezdovce je můžete užít, navíc opět pěkně hřejí, což ocení hlavně zimomřivé dámy. A jelikož i výrobci myslí na vás, vyrábí třeba růžové „krajkové“ vypolstrované kraťásky, což vypadá dost sexy, žensky, ne jako když se navlékneme do těch pánských. Přeci jenom naše zadečky potřebují jinou péči :-).

Lyžařské brýle

Lyžařské brýle mohou být pěkným lyžařským doplňkem, který vám bude barevně ladit k přilbě či oblečení. Ale hlavně slouží jako ochranná pomůcka proti sluníčku a záření, které se odráží od sněhu, proti větru, sněhu, větvím a dalším nepříjemnostem. Jestliže nosíte dioptrické brýle, je nejlepší použít kontaktní čočky. Pokud je ale z nějakého důvodu nemůžete nosit, poohlédněte se po brýlích, které jsou uzpůsobeny na dioptrické brýle.


Pak bychom samozřejmě neměly přeceňovat naše schopnosti, každá bezpečnostní pomůcka je jen doplněk, který vám bude k ničemu, pokud se nebudete chovat tak, abyste nebezpečí předcházely. Chovat se bezpečně a zodpovědně je tedy nejdůležitějším prvkem bezpečnostní výbavy. Buďte na svazích ohleduplné k druhým, dávejte pozor a v případě únavy si to přiznejte, odpočiňte si, doplňte energii a tekutiny, protože když je člověk unavený, přestává se soustředit a může spíše udělat nějakou chybu.

U každé lanovky dnes najdete také tabuli s pravidly chování na sjezdových tratích podle FIS (Mezinárodní lyžařská federace), které by měli všichni lyžaři dodržovat, aby nedocházelo ke zbytečným střetům a zraněním.